Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].

Policie ČR informuje...


Podzimní dny propukly na plno
 
     V uplynulých několika dnech, ba i týdnech, se na nás z oblohy smálo sluníčko a hodnoty teploměru dosahovaly místy teplot až letních. A přesto již několik dní se nás kalendářně směje podzim. Ten s sebou přinesl velice krásné počasí, kterým jsme ukončili ne zrovna ukázkové léto.
     Pro řidiče jsou změny teplot i podnebí nebo ročních období velmi důležité. Podzimní počasí s sebou přináší časté mlhy, vlhké silnice, deštivo a další „ústrky“. Policisté z Územního odboru PČR Mělník by proto touto cestou chtěli apelovat na řidiče dopravních prostředků, cyklisty, ale i chodce, aby začali věnovat větší pozornost povětrnostním podmínkám a nadcházejícímu ročnímu období a přizpůsobili tak své chování v silničním provozu.
     Mnozí z Vás již ráno cestují do práce za tmy a i večer je již okolo devatenácté hodiny téměř šero. Proto zkontrolovat osvětlení vozidla a tomu věnovat alespoň jednou týdně pozornost. Připravit zimní pneu na přezutí. Zkontrolovat disky a stav pneumatik. V nové úpravě silničního zákona č. 361/2000 Sb., je upraven způsob užití pneumatik v zimním období, tedy od 1. listopadu do 31. března. Ale i tak jsou policisté raději, když si uvědomělý a zodpovědný řidič přezuje v okamžiku, kdy se počasí opravdu blíží zimě a je na silnicích kluzko. Dále věnovat pozornost kapalinám ve vozidle. Pozor na letní směsi v odstřikovačích. Začíná být pomalu čas tuto vyměnit za zimní. Dále by si měl řidič zkontrolovat, zda má v pořádku zimní výbavu. Není pak příjemné, vše co souvisí ze zimními doplňky vozidla, shánět na poslední chvíli.
    Policisté dále upozorňují řidiče, aby si uvědomili, že rychlá jízda a zběsilé brzdění vozidla je na mokré silnici pokryté listím opravdu velký risk, který nemusí vyjít. Hřejivé sluníčko a zdánlivě suché silnice mohou být opravdu zrádné.
    Chodci by si měli uvědomit, že v ranních a večerních hodinách, kdy je déle tma, jsou pro řidiče a dalších účastníky silničního provozu špatně viditelní. Proto přecházet na místech – přechodech, které jsou dostatečně osvětleny, po silnici bez možnosti využití chodníku, využít reflexní vesty či jiného osvětlení pro svou lepší ochranu před možným úrazem. Přebíhání mezi vozidly či na místech, kde je řidič uvidí na poslední chvíli, jsou nebezpečná, proto by si chodec měl uvědomit, že na vlhké či mokré vozovce, pokryté případně listím není brzdná dráha vozidla stejná jako za horkých letních dní.
 
     Hezké strávené podzimní dny za volantem i mimo něj přejí policisté z Územního odboru Mělník všem účastníkům silnicích provozu.
 
 
Příprava rekreačních objektů na zimu
 
     Ještě několik dnů či týdnů a rekreační oblasti či zahrádkářské kolonie plné chatek, budou téměř prázdné. Všichni chataři či chalupáři své domky na zimu zazimují a jejich návštěva v zimním období je velice sporadická. Spíše omést trochu toho sněhu, zkontrolovat stav domu nebo chatky či zjistit případné škody na majetku.
    Je všeobecné známo, že právě zimní období je velkým lákadlem pro zloděje či bezdomovce, které opuštěné chatové oblasti přímo „milují“. Policisté z Územního odboru PČR Mělník proto již nyní, ve značném předstihu, upozorňují občany, na nedostatky, chyby, které dělají při zazimování svého majetku.
     Nejvíce zloděje lákají objekty postavené na odlehlém místě, kam nepřijde mnoho lidí a není zde moc vidět. Bezpečnostní zabezpečení v podobě uzamykatelných okenic, lepší bezpečností zámkový systém, zodolněné dveře či elektronická ochrana – to jsou jedny z mnoha možností. V domě či chatě nenechávat v době delší nepřítomnosti žádné drahé věci. Policisté tím mají hlavně na mysli – zahradní techniku (sekačky, pily, drahé nářadí), vybavení na kola či automobily ( sady pneumatik, střešní boxy). Zloděj, který se do takového domu dostane, vezme téměř vše. Televize, videa, videorekordéry, PC sestavu – to je pro něj přímo ráj.
     Policistům je naprosto jasné, že si občané nemůžou z chatek odvést všechno domů, není to kam dát. Sklep plný a do bytu se to nevejde. Ale pokud opravdu není možné tyto věci na uvedené období jinde zabezpečit, musí být samotný objekt téměř nedobytná pevnost.
     Někdy se policisté setkávají s tím, že lidé mají v chatkách uloženy i peníze či šperky. Opět velká chyba!!!!
     Proto radíme, jezděte na svou chalupu častěji, nejméně jednou týdně – nepravidelně. Ometejte sníh, zatopte, rozhazujte popel po cestičce k vrátkům. Všechny tyto maličkosti a zdánlivé blbosti budí pro případného zloděje pocit, že v chatě někdo je a to poměrně často, možná zde i dotyčný bydlí. Rada na závěr. V případě, že Vás zloděj připraví o majetek, vykrade chatku, mějte ji dobře pojištěnou a všechny opravdu cenné věci nafocené a zadokumentované pro pojišťovnu. Ušetříte práci nejen jim, ale i policistům s vypátráním věcí, neboť budou mít v ruce jejich případnou podobu.
 
   Hezké podzimní dny přejí policisté z Územního odboru PČR Mělník.


Zpravodajství