Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Několik málo řádků o čaji

Rád bych vám sdělil několik zajímavostí o komoditě, která se stala součástí nás všech. Nebudu se rozepisovat o základních rozděleních čajů podle výrobního procesu (bílé, zelené, polozelené, černé a jinné…). Ani si zde nepřečtete žádné informace o bylinkách, ovocných čajích a jiných nečajích. Těchto pár řádků věnuji rostlině Camellia sinensis – tedy čaji.

Už jste někdy slyšeli o vyjímečném fenoménu českých měst – tedy čajoven v našich městečkách či městech? Ano pokud budete hledat čajovny a jiné obchody s čajem v jiných nejen evropských městech najdete také „čajovny“, jenže v úplně jiném duchu než jak je známe z ČR. V 99% narazíte na čajovny v arabském stylu – tedy povětšinou čaje ibiškové, či mátové, za to však hodně slazené. Pravý opak však naleznete v našich městech, kde se lidé zabývají čajem pravým – tedy nálevem různých barev, ale co je pro nás důležitější velmi rozličných chutí.

Chutě – co mne osobně na čaji přitahuje a baví nejvíce? Právě ta rozmanitost chutí, ta gastronomická vášeň, vášeň kterou stejným způsobem sdílím a hledám ve víně. Malý příklad – před časem jsem si objednal Modrozelené spirálky jara (čaj který patří do padesáti nejvyhlášenějších čajů Číny). V čaji jsou však takové krásné nuance – kdy díky půdním a povětrnostním podmínkám vám každý rok „připluje“ do šálku jiný nálev. Jednou je to temněji zabarvený zelený čaj s dochutí po koření, po druhé ten samý čaj má ovocný nádech a cítíte v něm broskve.

Nedávno mne Hospodářské noviny poprosili, jestli bych jim neprozradil jaké čaje mám za favority. Není snadné jednoznačně odpovědět. Každý čaj se hodí k jiné příležitosti, ale také k jinému jídlu a jiný čaj popíjí čajomil ráno či večer. Ale abych se úplně nevyhýbal otázce, tak bych odpověděl, že nejraději popíjím čaj zelený – neprochází tak rozmanitým technologickým zpracováním jako černý čaj a hlavně mne baví jeho svěžest v nálevu a chuti.

No a jelikož máme podzimní období – kdy se nejvíce popíjí čaje rozličné, tak Vám přeji ať Vám nejen rozehřívají tělo, ale také chuťové buňky. Hledejte v čaji nové chutě a vůně – zjistíte jak je čaj skvostný a pokud je zajímavý, tak až povznášející…

Váš čajomil Alexandr

 

Slevovou akci na dobré čaje najdete až do konce týdne zde.

Připravila Galerie a čajovna ve věži ve spolupráci s Inzerce Mělník.Sponzorované články