https://www.traditionrolex.com/7

 Hasiči zvládli i vypjaté modelové situace | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: S ostatními uživateli si můžete posílat soukromé vzkazy!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Hasiči zvládli i vypjaté modelové situace

Ve dnech 30. září až 2. října 2011 se družstvo JSDH Mělník – Vehlovice a část družstva JSDH Lužec nad Vltavou zúčastnilo součinnostního cvičení s Asociací dobrovolných záchranářů ve Svatošských skalách.

 Cvičení se zúčastnilo 10 hasičů včetně velitele JSDH Mělník i JSDH Lužce. Úkolem tohoto cvičení bylo zdokonalení zejména velitelů JSDH a velitelů družstev v  koordinaci záchranných prací. První částí cvičení byla teoretická příprava, následovalo řešení modelových situací, při nichž vždy zasahovalo družstvo hasičů společně s družstvem zdravotníků. Družstva mezi sebou musela komunikovat, spolupracovat a řešit danou situaci tak, jako kdyby šlo opravdu o život.

V první modelové situaci šlo o člověka pobodaného hmyzem - včelami. Úkolem hasičů bylo odstranit hmyz pomocí zařízení, které JSDH Mělník vlastní a začít s před lékařskou první pomocí až do příjezdu zdravotníků.

Další modelová situace byla zaměřena na problémy lidí s cukrovkou. Hasiči po příjezdu na místo museli vyhodnotit situaci, kdy na podlaze v bytě ležel muž, který vypadal jako silně opilý. Ovšem jednalo se o člověka, který měl hypoglykemický šok. Je to situace, s kterou se může setkat každý nás v běžném životě.

Dále byla připravena jedna fyzicky náročnější situace, a to pátrací akce v terénu s nálezem dvou zraněných osob a jejich následným transportem k vozidlu ZZS. Jednalo se o poranění nohy a u druhé osoby o poranění hlavy s podezřením na otřes mozku. Pomocí páteřní desky a transportní plachty byly obě tyto osoby dopraveny z hloubi lesa až k vozidlu ZZS.

Poslední modelová situace se odehrála až v pozdních večerních hodinách, za umělého osvětlení. Jednalo se o dopravní nehodu osobního automobilu s posádkou dvou dospělých osob a jednoho  novorozence. Poranění řidiče bylo simulováno jako poranění páteře, spolujezdec měl poraněnou nohu a novorozenec byl v bezvědomí a nedýchal. Úkolem bylo vyhodnotit situaci, na místo okamžitě zavolat zdravotníky a začít s nezbytným vyproštěním a ošetřením zraněných osob. Řidič byl vyproštěn z vozidla pomocí KED vesty, spolujezdec dostal vakuovou dlahu, a u novorozence šlo o oživování pomocí masáže srdce. Všechny modelové situace byly vždy po provedení vyhodnoceny a velitelé vždy napsali také zprávu o zásahu tak, jako by se jednalo o opravdový zásah. I toto k práci dobrovolného hasiče patří. Přínosem cvičení bylo i vyzkoušení nových členů jak v řadách hasičů, tak v řadách zdravotníků ADZ ČR.

Všem zúčastněným bych chtěl poděkovat za jejich nasazení a přístup k modelovým situacím a věřím, že toto cvičení v nich zanechalo spoustu dobrých pocitů a bylo pro ně přínosem nových informací a zkušeností, které jim budou v životě jen k dobru.

 

Za organizátory cvičení
velitel JSDH Mělník
Martin Legner
Město - z radnice

https://www.traditionrolex.com/7