Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Nakupování v Londýně?

Proč vlastně vyrazit do Londýna za nákupy?  Výběru značek, rozsahu nabídky a cenám se nemůže rovnat žádné z českých nákupních center, franšízových obchodů či obchodních domů.  Cena letecké dopravy, ubytování a přepravy po Londýně je při pečlivém plánování mnohem nižší, než by mnohé z nás napadlo.

Část  1 – chce to plán

Londýn je jednou ze světových metropolí módy. A proto – chce to plán.

1. návrháři – pokud hledáte jejich aktuální kolekce, vyražte na Bond Street a nebo do známých obchodních domů – Selfridges nebo Debenhams na Oxford Street, Harrods na Brompton Road v Knightbridge nebo The Village ve Westfield, zmíněném dále.

2. značková móda střední třídy – opět zabrousíme na Oxford Street. Některé obchody, ať už Gap, Next, Zara a další, jsou zde zastoupeny dokonce několikrát. Další variantou jsou velká nákupní centra. V centru Londýna je to hlavně Westfield poblíž Shepherd’s Bush, další naleznete na okraji Londýna: Lewisham, Gallions Reach, Ealing Broadway a mnohá další.

3. factory shops, outlety – na dohled od Oxford Street, na Regents Street a v celé přilehlé čtvrti směrem ke Tottenham Court Road najdete spoustu zajímavých obchodů a obchůdků, zaměřených obvykle na jedinou značku - Roxy, Quiksilver, Billabong, Carhartt či Crocs. Pakliže vám nesejde ani tak na sezóně jako spíš na značce, zamiřte do TK Maxx. Značkové oděvy až o 60% levněji nebo mocně obležená zóna Clearance, s věcmi až o 80% levnější. Jaké značky zde můžete najít? Mimo klasiku Adidas, Nike či Puma narazíte na Roxy, Quksilver, Bench, či ještě trochu výš Tommy Hilfiger, Miss Sixty, Calvin Klein či DKNY, odejít můžete ale i s kabátem od Armaniho.  Pokud máte čas a můžete si vyrazit i za hranice Londýna, nabízejí se outletové vesničky typu Braintree, Bicester nebo Ashford Designer Outlet.

4. high street –Matalan, George, Primark, H&M. Trička od dvou liber a podprsenka od čtyř, zimní bunda za 25 liber? Tady je seženete. Kvalita i životnost nejsou nijak závratné, ale jinak je to neodolatelně levné.

5. second hand, charity shops, oděvní kuriozity či vintage – obchody tohoto typu vypadají často jako butiky, bohužel  ceny nejsou nejnižší a kvalita není vždy zaručena.

Krok 2 Načasování: výprodeje ano či ne?

Výprodeje rozhodně ano. Pokud tedy máte alespoň nějaké zdroje, čas, nervy, mírně bojovného ducha a pokud možno nosiče tašek.

Obvyklé jsou čtyři výprodeje za sezónu, vždy po Vánocích, koncem března, v polovině července a na konci září. Pozor na to, že otvírací doba bývá obecně kratší než u nás a nedělní prodej je dle zákona povolen pouze v odpoledních hodinách a je ještě více zkrácen. Zejména při kratším pobytu to může z nákupů udělat pěknou honičku.

Krok 3 – Praktické otázky

Do Londýna z Prahy létají nízkonákladové společnosti WizzAir a EasyJet a pak za více peněz British Airways, KLM a další. Návaznou dopravu z letiště zajišťují společnosti EasyBus, Greenline, Terravision, Gatwick Express, Southern Express, East Midlands Trains, First Capital Connect, Heathrow Express, Heathrow Connect a z Heathrow pak také londýnské metro. Vlastní let trvá necelé dvě hodiny, je nutno připočítat transfery a čas před odbavením, do bilance je dobré zahrnout i to, jaké zavazadlo máte v ceně a zda za něj budete platit při transferu. U některých společností máte také návrat umožněn až po určitém počtu dní, což se prodraží na ubytování.

Vlastní doprava po městě je jednodušší než se zdá, každopádně doporučujeme mapy metra, linek autobusů a plánovač tras na http://www.tfl.gov.uk/. Z našeho pohledu nejvýhodnější je stále Oyster Card. Kartu lze pořídit ve stanicích metra i v mnoha trafikách či obchodech se suvenýry.

Je nutno počítat s tím, že v době výprodejů může být velmi ztížená dopravní situace, mnohdy (zejména v období Vánoc) pak nemusí vůbec fungovat hromadná doprava, četné jsou různé výluky, odklonění dopravy a opravy v době víkendů a svátků. Informace lze najít na internetu, ve stanicích a pak samozřejmě přímo v dopravě, pokud jste schopni patřičná služební hlášení dešifrovat Smiling

Ubytování také doporučujeme shánět raději předem a využít některý z on-line rezervačních systémů nebo přímo systém daného hotelu, hostelu či B&B. Nejlevnější ubytování nabízejí hostely, pozor na jejich hodnocení. Je výhodné cestovat s rodinnými příslušníky nebo kamarády, pokud vám nevadí na pokoji cizí společnost, rozhodně zkontrolujte, zda má hostel uzamykatelné skříňky.

Nejlevnější jsou rychlá občerstvení, Take Aways nebo klasické Fish&Chips za pár liber, přes oběd je možné využít nabídek výhodných menu a oblíbené jsou i restaurace s možností sněz co sníš za přijatelnou sumu. Levnější je varianta pořídit suroviny nebo hotová jídla v některém ze supermarketů a dopřipravit je doma, proviant si můžete teoreticky přivézt i z domova, omezení se týká pouze dovozu masa a mléčných výrobků ze zemí mimo EU, což není náš případ. Pokud trpíte potravinovými alergiemi, existují speciální stránky pro celiaky atd., kde najdete přehled stravovacích zařízení a výrobků, které lze často sehnat i v obvyklé síti obchodů.

A pokud jde o WC, je téměř vždy spoleh na prodejny Marks&Spencer, větší obchodní centra, TK Maxx na Hammersmith, luxusní toalety na Trafalgar Square a pak také muzea a galerie, kde se neplatí vstupné Smiling

Pokud jste se při nakupování rozšoupli, může se vám stát, že se nevejdete do váhy či rozměru zavazadla na letišti. Opět zde s výhodou využijete větší skupiny, kdy při odbavení nadváhu virtuálně přehodíte na některého ze spolucestujících. EasyJet umožňuje dokoupení přepravy dodatečných zavazadel již při rezervaci nebo pak za příplatek na letišti. Znovu pozor i na transfer, například u EasyBus za další zavazadlo (zdarma cestuje příruční a jedno zavazadlo předepsaných rozměrů) zaplatíte.  Co v případě, že ani jedno z toho nepomůže a nechcete platit horentní sumy za nadváhu? Možnost spočívá ve svěření zavazadla některé z logistických společností, za všechny jmenujme např. GV Transport, která sídlí blízko centra a má přijatelné ceny a možnost připojištění.

Krok 4  Na co jste se báli zeptat anebo odpověď nikdo neznal (případně ji nechtěl sdělit) Smiling

Kolik takový výlet stojí? Při průměrném počtu 3-4 dni počítejte 7-10000 (letenka, transfer, ubytování v hostelu, doprava po Londýně, základní jídlo). Výdaje za nákupy v tom nejsou započítány Smiling

Komu se tedy vyplatí? Při této ceně výletu se nákup v Česku nemůže nevyplatit? Vyplatí se to všem, kdo  stihnou se i někam podívat a něco zažít. Také těm, kdo shánějí skutečně aktuální modely – příklad za všechny, kabát ze Zary zakoupený na Oxford Street v povánočních výprodejích jsem viděla na Smíchově v aktuální kolekci o půl roku později. Pak všem, kdo koupí nejen na sebe, ale i pro děti. Následně těm, kdo se pídí po vybraných značkách –Carhartt, Quksilver, Roxy apod., kde porovnáno s cenami u nás, stačí pár kousků a máte na letenku…

A co ceny z tuzemské tržnice? Primark nebo pouliční trhy na Portobello a další pouliční prodeje – v obou případech jde skutečně o pár desetikorun za položku. V Primarku si zákaznice mnohdy oblečení ani nezkoušejí. Je to tak levné, že i kdyby jim to nebylo, nic moc se neděje. Pokud u nás nakupujete v second handu, jistě si vzpomenete na  značky Atmosphere, Secret Possessions, Denim Co., Girl2Girl či Early Days…

Jak moc bojovná je atmosféra? Překvapivě civilizovaná. Kromě již zmíněné davové scény při otevírání Nextu nedochází k žádným roztržkám či dokonce bitkám. Všichni jsou zdvořilí, nikdo po vás nešlape, netrhá vám věci z rukou, neustále slyšíte excuse me a sorry pokud dojde k nechtěnému kontaktu. Vymakaný je systém front, kdy existuje tzv. queue lady (či gentleman), dohlížející na průběh někdy velmi dlouhého čekání. Byla jsem svědkem toho, když dáma ve frontě byla několika účastníky nařčena z předbíhání a nekompromisně vykázána na konec mnohohlavého hada.

Co nálada personálu? Rozhodně další důvod, proč dát přednost nákupu v Londýně. I po velmi náročném dni jsou všichni milí, profesionální a korektní. 

Co je největší otrava? Přesuny a čekání. Londýn je opravdu velké město a přeprava stojí hodně času i v případě, že všechno jede tak jak má.

Jak se pozná shoppaholik? Když na konci dne vysype úlovky z tašek a u více než jedné položky řekne – tohle jsem opravdu koupila? Těžký případ ještě dodá – a kde??

Jsou nějaké zábavné momenty? Když v rámci úspory času, zad a rukou jedete do obchodu s kufrem a pět lidí za sebou se vás zeptá, kde ho v obchodě mají, protože se jim moc líbí. Když se zaseknete s kufry mezi turnikety pro vozíčkáře v metru a musíte být vyproštěni obsluhou. Když vám řidič v autobuse před pátou ráno zapomene říct, kde máte vystoupit a místo na přestup na letiště dojedete kamsi na předměstí na konečnou.

 

Zde si až do 30. října můžete kliknout pro slevový kupón na www.Slevopedie.cz

Připravily www.SvetoveZnacky.cz ve spolupráci s www.InzerceMelnik.cz.

A jaké jsou vaše zkušenosti?Sponzorované články

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

3 Potvzuji


Před pár lety při popíjení v jednom Mělnickém pajzlu někdo vymyslel že poletíme do Londýna. V létě za 4 tisíce zpáteční letenka, hotel 3* v Chelsea 1000 Kč/osoba/noc. A je to opravdu tak, hadry tam stojí polovinu toho co tady a ve slevě ještě míň a je tam stonásobný výběr tak jsme si každý něco nakoupili Smiling Slyšel jsem, že podobné je to v Drážďanech, máte někdo zkušenosti? Uvažuju, že na jaře bych tam udělal trip, přece jen není to po D8 tak daleko.

3.1 Nakupování v Drážďanech


Článek o nakupování v Drážďanech bude na Mělníčku v prvním prosincovém týdnu.

2 :-)


Tohle je velmi dobře zpracovaný článek s mnoha užitečnými informacemi. Napadá mě ale jedna otázka. Jak velký nákup bych musel udělat, aby se mi vyplatil výlet za 10 tisíc? Jestliže ušetřím polovinu na nákupu, pak mi vychází, že by musel být za 20 tisíc. A teď mi řekněte - kdo z Vás vezme 30 a jde nakupovat oblečení?

2.3 P.R.


No, Čope on to nejspíš bude profesionální PR článek, jeden z mnoha výtvorů obsahujících legrační tvrzení, že když něco koupíš, tak ušetříš... Smiling

2.3.1 Asi tak. Nakoupením za x


Asi tak. Nakoupením za x desítek tisíc ušetříte Smiling Poněkud oxymóron. Ale to je fuk, důležité je, že se ušetří - a jak se dole píše - i čas! Smiling Hehe...

Obrázek uživatele Martin Hajn

2.2 Jiná možnost


A nebo jet na výlet do Londýna, projít si město, památky a zároveň si vyhradit jeden den na nákupy. Stejně si myslím, že lidi dají za oblečení hodně peněz jenom to působí jinak, když v rozmezí 2-3 měsíců dají za oblečení 10-15 tisíc a nebo to vezmou a koupí si to najednou a třeba si toho koupí dvakrát tolik. Každopádně je potřeba říct, že každá sranda něco stojí.... Smiling. Bez pěnez ......... vždyť víte...Smiling

2.2.2 :-)


Já se obávám, že každý mluvíme o něčem jiném. Myslím že vydělávám celkem slušně a dát 30 za výlet do Londýna a za oblečení si dovolit nemůžu. 30 tisíc je částka, kterou normálně pracující člověk s rodinou dá za oblečení za 2 roky. A to tím způsobem, že si odpustí kino, knížku, nebo dvakrát hospodu. Potom vezme tu tisícovku a koupí si boty a kalhoty, které nutně potřebuje. Uznávám, že pro někoho je tahle částka v pohodě, ale 90% lidí cítí 30 tisíc jako astronomickou sumu. Za ty peníze bych radši strávil dva týdny v Karibiku Smiling

2.2.2.1 Prodej


To mluvíme.

2.2.1 Naopak


2 dny na nákupy, jeden na památky. Vzhledem k tomu, že se člověk mezitím oblíkne za polovinu ceny, co tady, začíná to dávat ekonomicky smysl.

Obrázek uživatele Martin Hajn

2.2.1.1 Má to ekonomický smysl.


Nevím jestli jste si uvědomili, že například za 20 000 tisíc tady koupíte 5 triček, 2 jeansy, boty, bundu a v Londýně toho koupíte podstatně více. Toto je velmi diskutabilní buď si budete kupovat trička za 2-5 liber a nebo taky značkové za 30-40 liber v ten moment se to hodně změní, ale rozhodně souhlasím s tím, že když se to spojí s výletem a procházkou po památkách je to ekonomicky výhodnější.

ČOP: To máte sice na jednu stranu pravdu na druhou ovšem je to velmi diskutabilní, protože někdo si například našetří peníze a vyrazí tam a to už mluvíme o nakupování a výletu či obráceně. Dále se musí posuzovat zda-li je to rodina, pár, člověk, který je sám. Dle výdělku a taky podle toho kolik jsou schopni dát dohromady.

Nerad bych se přel s někým o nesmyslu, ale myslím, že to je hodně diskutabilní a individuální. Stále ovšem platí "Bez peněz....... :-)"

2.2.1.1.2 :-)


Nechci se přít. Jen chci přinést pohled člověka, který našetří peníze jen tím způsobem, že někde něco ořeže, a někdy dost bolestným způsobem. Mě se to netýká, ale znám spoustu lidí, kteří z 15 tisíc čistého živí čtyřčlennou rodinu... 

2.2.1.1.1 Hadry


Jsou dva úhly pohledu:

a) oblíknu sebe a něco uvidím
b) oblíknu sebe, něco uvidím, polovinu nákupu prodám přes internet a měl(a) jsem to celé zadarmo

2.2.1.1.1.2 Ježiši, to jsou


Ježiši, to jsou rady. Že vy to tak Marku (Cavendishi?) děláte - nakoupíte a pak to tady v Čechách s řádným příhozem prodávávate neznamená, že každý by to tak taky chtěl dělat... Tahat x kufrů z Británie jak navrátivší indiáni, pak to fotit, házet na internet a čekat, zda se někdo ozve... Navíc nad určitou částku se tyto příjmy přiznávají a daní (což určitě víte a děláte). To je snad jednodušší si to koupit v Česku nebo bližším Německu v nějaké rozumné míře, co člověk normálně spotřebuje. Kdybych to vzal ještě dál, tak můžete létat do Vietnamu nebo Thajska si nechávat šít obleky a kupovat kravaty za pár peněz.

2.2.1.1.1.2.1 Prodej


Právě maminy na mateřské to dělají běžně, typicky NEXT tu prodají ještě o hodně levněji, než je v českém krámě a pomůže jim to zaplatit náklady. Na uživení to není, ale pragmatické ženy to potěší.

2.2.1.1.1.1 :-)


ad b) spočítej si, kolik bys toho fyzicky musel dovézt, aby se ti to zaplatilo. Jeden kufr to určitě nebude Smiling

 

Ale jak říkám, nechci se přít. Chápu pohled těch co to tak dělají Eye-wink

2.1 Rentabilita


Ten, kdo polovinu z něj prodá a tím se mu kompletně zaplatí náklady. Není potřeba tolik peněz, kolik píšeš.

Obrázek uživatele Martin Hajn

1 Chválím


Moc hezký článek Smiling ... Chválím a klaním Smiling

1.1 Do Londýna


A užitečný, ušetří čas + peníze.

Obrázek uživatele Martin Hajn

1.1.1 nápad


Takové úžitečné články bych vypíchl, aby za čas nepropadli a už je nikdo nenašel. Tento článek se bude hodit i za rok Smiling

1.1.1.1 Nakupování


Možná se k nim někdo vrátí, když to pro něj bude aktuální, často se vynořují stará témata.