Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

O drogách trochu jinak

 

Jsme velmi rádi, že se nám podařilo navázat v rámci prevence kriminality spolupráci s Terapeutickou komunitou Karlov. I když je od nás trošku „z ruky“, každá návštěva Karlova je pro všechny, kteří se výjezdu zúčastní, velkým přínosem, návštěvou, na kterou se hned tak nedá zapomenout. Jen pro připomenutí - komunita je určena pro drogově závislé klienty - pro mladistvé a pro matky s dětmi, kteří již prošli základní léčbou a připravují se na vstup do „nového života“.

Téma drogové závislosti je již dlouhá léta velmi aktuální a bylo již napsáno mnoho a mnoho různých článků, knih, studií, atd. Ovšem osloví tyto články žáky nebo studenty ? Městská policie Mělník může díky spolupráci s Karlovem zprostředkovat studentům mělnických středních škol jakýsi zážitkový pobyt v této terapeutické komunitě.

Studenti se tak nejen dozví všechny potřebné informace o drogové závislosti, ale také si zde vyslechnou životní příběhy přímo od těch, kteří tu žijí. Se studenty hovoří velmi zkušení terapeuti, nebo pan ředitel komunity. Velmi zajímavá je i prohlídka celého areálu komunity, kdy se o vše musí klienti sami starat – od vaření počínaje, přes chov zvířat a pěstování zeleniny po štípání dřeva na zátop konče.

Největším zážitkem pro studenty je vždy setkání tváří v tvář se samotnými klienty – jsou to vlastně jejich vrstevníci, kteří se bohužel vydali tou strastiplnější životní cestou a nyní je čeká ještě spoustu práce, aby se mohli vrátit do normálního života.

Při naší poslední návštěvě ( 1. prosince) se studentům Střední průmyslové školy stavební Mělník věnovaly dvě ženy. 20letá dívka L. byla závislá pět let na pervitinu. S užíváním drog začala již na základní škole. V závěrečně fázi své drogové závislosti skončila na ulici jako bezdomovec. S rodinou přetrhala všechny vztahy a nyní se snaží vše napravit. Druhou ženou, která se studentům věnovala, byla paní D. 10 let závislá na pervitinu. V centru má dvojčátka, kterým ještě nebyl ani rok. V pěstounské péči má ještě dceru, která se blíží k plnoletosti. Paní D. má před sebou velmi složitou a těžkou cestu k návratu. Má totiž děti, kterým se chce věnovat. Paní D. se v centru musela naučit žít naprosto jiný život, než ten na který byla zvyklá. Vstávat, vařit, starat se o děti, prostě to, co ostatním lidem přijde naprosto normální a samozřejmé. Paní D. se k drogám dostala i díky svému povolání luxusní společnice. Nakonec se z luxusního prostředí dostala na ulici, kde skončila jako pouliční prostitutka. Obě ženy mají před sebou mnoho věcí k řešení –ať už zadluženost, narušené vztahy, nemoci či trestní stíhání. Další společnou vlastností je jakýsi spouštěč závislosti. Obě ženy začaly nejprve požívat alkohol, poté začaly experimentovat s marihuanou a poté začala závislost na nitrožilním užívání pervitinu. Tyto životní příběhy byly z úst samotných aktérek velmi silným, emočním zážitkem.

Celého výjezdu se také zúčastnil pan tajemník MÚ Mělník Ing.Jaroslav Šuk, který předal vedení komunity sponzorské dary (lopaty, hrábě, pily, pracovní kolečka, rukavice, čistící prostředky atd.), jež se podařilo za přispění několika sponzorů z Mělníka získat. Terapeutické centrum Karlov je zcela závislé na financování z různých grantů a jakákoliv materiální pomoc je tak velmi důležitá a vítaná.

Petr Limprecht

prevence kriminality MP MělníkMěsto - z radnice