Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]

Mělničtí kriminalisté odhalili pachatele série krádežíV době od konce března do začátku října letošního roku došlo na Mělnicku celkem k pětadvaceti případům, při kterých se neznámý pachatel vloupal do rekreačních objektů, sportovních areálů, objektů patřících zájmovým sdružením a stranou jeho zájmu nezůstal ani hřbitov, kostel, osobní automobil, areál školského zařízení a v jednom případě rodinný dům.

Kriminalistům se v rámci vyšetřování těchto případů podařilo zjistit informace, které je nakonec dovedly až k jednadvacetiletému muži z Mělnicka, který má vloupání na svědomí.

Podezřelý se v uvedené době vloupal do dvanácti rekreačních chat na Liběchovsku a Kokořínsku. Z objektů si následně odnášel ruční a elektrické nářadí, potraviny, alkohol, jízdní kola a další věci. Majitelům chat způsobil včetně poškození objektů celkovou škodu ve výši cca 140 000,-Kč.

Dalším terčem se staly tři objekty rybářských spolků v Liběchově a na Mělníku. Odtud si odnesl kromě jiného rybářské náčiní, echolot, meteostanici, plynový vařič, dalekohled, alkohol, finanční hotovost a nepohrdl ani laminátovou pramicí. V tomto případě způsobil spolkům celkovou škodu ve výši 34 000,-Kč.

Škodu převyšující 56 000,- Kč pak způsobil na jednom z mělnických hřbitovů a kostele nedaleko Kostelce nad Labem. Při dvou „návštěvách“ hřbitova z kaple odcizil měděné okapy a svody, stejný lup si odnesl i z uvedeného kostela. Měděné okenní parapety muž odcizil i z budovy školského zařízení v Liběchově. Zde byla krádeží a poškozením budovy způsobena škoda ve výši 14 000,-Kč.

Dalším cílem se staly objekty patřící sportovním klubům na Mělníku. Dvakrát se muž vloupal do areálu tenisového klubu, dvakrát do areálu fotbalového klubu, přičemž v jednom případě nevynechal ani vedle stojící sportovní halu a dvakrát také „navštívil“ místní zimní stadion. Uvnitř objektů poničil zařízení, sportovní trofeje, nápojové automaty a z místa si odnesl sportovní vybavení, oblečení, počítače, finanční hotovost a z tamních provozoven občerstvení alkohol, cigarety a další. Sportovcům způsobil na poškození objektů a krádežemi celkovou škodu ve výši zhruba 227 000,-Kč.

Finanční hotovost a notebook si muž odnesl i při vloupání do areálu útulku pro zvířata v nouzi na Mělníku. Sdružení ochránců zvířat tak způsobil škodu ve výši 58 000,- Kč. Před objektem útulku ještě po poškození bočního okénka vnikl do odstaveného osobního vozidla, které však pouze prohledal, ale nic neodcizil. Majitel vozu si vzniklou škodu vyčíslil na částku 500,-Kč.

Na přelomu července a srpna tento pachatel po poškození mříže a okna vnikl do rodinného domu na Mělníku. Odtud odcizil potraviny a oblečení v hodnotě 500,- Kč. Poškozením mříže a okna způsobil majitelce domu škodu ve výši 1 000,-Kč.

Svým protiprávním jednáním způsobil pachatel v uvedené době celkovou škodu ve výši cca 550 000,-Kč. Jak bylo však policisty zjištěno, měl i spolupachatele. Ve většině uvedených případů podezřelému asistoval třiatřicetiletý muž z Mělnicka a v jednom případě krádeže měděných okapů na mělnickém hřbitově měla dvojice další dva „pomocníky“, jednadvacetiletého a devatenáctiletého muže z našeho regionu.

Policejní vyšetřovatel zahájil v uplynulých dnech trestní stíhání všech čtyř mužů. V případě prvních dvou pro trestné činy krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci ve spolupachatelství, za které je možno uložit trest odnětí svobody až na pět let a v případě jejich pomocníků pro trestný čin krádeže ve spolupachatelství, za který je v tomto případě možno uložit trest odnětí svobody až na dvě léta. Nejstarší ze čtveřice skončil ve vazební věznici. Trestní řízení proti zbývajícím je vedeno na svobodě.Zpravodajství