Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.
Muzeum M

Ponton s květinami pro Havla popluje tři dny po Vltavě a Labi


Plavba s květinovými dary, které lidé přinesli minulý týden k rakvi prezidenta Václava Havla, bude zřejmě rozdělena do tří dnů. Ponton s květinami vyrazí na cestu po Vltavě a Labi v sobotu v 10 hodin. Svou pouť by měl skončit v pondělí v Děčíně. V Praze budou plavidlo zasypané květinami doprovázet výletní parníky, které vytvoří jeho "čestnou eskortu". Veřejnost ale plavbu bude moci sledovat jen ze břehu.
 
S nápadem na uspořádání plavby s květinami, která by symbolicky uzavřela Havlovu životní pouť, přišli podle tajemnice Havlovy kanceláře Sabiny Tančevové hudebník Michael Kocáb a výtvarník David Černý. Havlova rodina i lidé z jeho kanceláře byli podle Tančevové dojati množstvím květin, které lidé k rakvi s ostatky bývalého prezidenta přinesli. Květiny jsou nyní shromážděny v centru Pražská křižovatka, kde pokrývají celou podlahu, řekla. Organizátoři plavby se podle ní shodli na tom, že nechtějí květiny obyčejně zlikvidovat. 
 
Na pontonu podle Tančevové zřejmě budou jen květiny a věnce. Mělo by podle ní jít o tichou plavbu po řece. Výletní lodě budou plavidlo doprovázet k pražské Štvanici. Pokračovat pak bude už jen s výletní lodí Lužnice. Plavidla organizátorům poskytla Pražská paroplavba. Podle předběžného plánu by loď s květinami měla první den dojet do Mělníka, druhý do Ústí nad Labem a třetí do Děčína.
 
"Loď s květinami popluje po Vltavě a Labi přes pražské Holešovice, Mělník, Roudnici nad Labem, Litoměřice, Lovosice, Ústí nad Labem a Děčín. Bude tak ukončena životní pouť Václava Havla," uvedli organizátoři akce ve středu. "Přijměte naše pozvání a věnujte i při této příležitosti tichou vzpomínku výjimečnému člověku," dodali v tiskovém prohlášení. 
 
Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla v pondělí a v úterý vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka, kam mu nosily květiny a přišly se s ním rozloučit tisíce lidí. Tisícové zástupy doprovodily exprezidenta ve středu i na jeho cestě z tohoto odsvěceného kostela ve středu Prahy na Hrad, kde se konal vojenský ceremoniál. Do čtvrtka se památce první polistopadové hlavy státu mohli ve Vladislavském sále poklonit další zájemci. V pátek následoval státní pohřeb s církevním obřadem. Smuteční týden uzavřel soukromý obřad v krematoriu ve Strašnicích. Urna by měla být uložena do rodinné hrobky Havlových na pražském Vinohradském hřbitově po Novém roce.
 

Autor: ČTK

Původní zpráva na: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/ponton-s-kvetinami-pro-havla-popluje-tri-dny-po-vltave-a-labi_221236.html

 

AKTUALIZACE:
 

Velmi přibližný Časový harmonogram Květinové plavby

pátek 30.12.2011

17.00 přistavení lodi do přístaviště na Rašínovo nábřeží
(Remorkér Klára, doprovodná motorová loď Lužnice)

sobota 31.12.2011

10.00 odjezd lodi z Rašínova nábřeží
11.00 průjezd pod Karlovým mostem
11.30 Štvanice
12.30 Podbaba (Troja)
13.30 Roztoky (Klecany)
14.30 Dolánky (Dolany)
15.00 Kralupy – město
15.40 Miřejovice (Nelahozeves, Veltrusy)
16.10 Mlčechvosty
17.30 Hořín
18.00 Mělník – město

neděle 1.1.2012

9.00 Mělník – odjezd lodi
9.45 Beřkovice
10.50 Štětí – město
11.20 -11.30 Štětí – Račice
12.30 Roudnice
13.45 České Kopisty
14.15 Litoměřice
15.00 Lovosice
16.00 Ústí nad Labem - Střekov

pondělí 2.1.2012

9.00 Ústí nad Labem – Střekov
11.00 Děčín

Zdroj:
Dušan Sahula, ředitel Pražské paroplavby
 


Zpravodajství

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".
Obrázek uživatele raist

1 aktualizace


Aktualizováno o přibližný harmonogram Květinové plavby.