Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Nízkoprahové centrum v Mlazicích
Zastupitelstvo města 19.12. 2011 schválilo záměr vybudování nízkoprahového centra v lokalitě Pšovka - Mlazice. Protože se šíří množství polopravd a mýtů, které vyvolávají nevoli místních občanů, je třeba uvést věci na pravou míru.
V žádném případě se nejedná o "dům pro nepřizpůsobivé", jak je některými prezentováno. Nízkoprahová zařízení poskytují (dle zákona o sociálních službách č.108/2006 Sb.) sociální službu typu volnočasového centra pro děti a mládež bez ohledu na příslušnost k majoritě či minoritě. Zařízení těchto typů se nicméně realizují nejčastěji v oblastech, které se ukazují jako rizikové co se týče výskytu sociálně patologických jevů, segregace nedo nedostatku jiných volnočasových aktivit. Smyslem je integrace všech členů místní komunity, prevence sociálně patologických jevů formou vzdělávání, zážitkové pedagogiky a určitého kontrolovaného zázemí. Současně zařízení poskytuje podporu při řešení všech druhů problémů od osobních až po "systémové" (formou informační, zprostředkovatelské a poradenské služby).
A proč Pšovka Mlazice? Inu proto, že loňský rok Agentura pro sociální začleňování vybrala projekt, který zpracoval J. Šlajs jako hodný finanční podpory ESF, zmapovala mělnický region a vyhodnotila tuto lokalitu jako splňující podmínky pro vybudování takového centra. Zdá se, že negativní ohlasy některých místních obyvatel dávají tomuto rozhodnutí zapravdu. Tento projekt je tedy něco úplně jiného, než o čem se snažila přesvědčit pí Dolejšová. Součástí takového centra by bylo i zázemí pro terénní pracovníky poskytující terénní sociální služby. Provoz nízkoprahového zařízení funguje ambulantně, nikdo tam tedy nebude bydlet. Každé centrum má jasnou provozní dobu.
Financování služeb sociální prevence na Mělníku je do roku 2013 zajištěno téměř kompletně z ESF, přičemž realizace nízkoprahového zařízení otevírá v rámci tohoto fondu další možnosti finančních zdrojů. Město to tak nestojí téměř nic.
Po ukončení poskytování této služby je možné objekt využít jak pro jiné volnočasové aktivity (města nebo občanských sdružení), tak i např. pro další formy vzdělávání (školka apod.). To ale záleží na rozhodnutí Zastupitelstva.
Domnívám se, že pokud máme tu možnost využít financovaných služeb sociální prevence (které některá města musí hradit ze svého) a pokud město Mělník má takové šikovné lidi, jako je J. Šlajs, kteří umí napsat žádosti o dotace a tyto dotace získají, byla by maloměšťácká chyba takové projekty okamžitě shodit ze stolu.
Jak jsem psal ve vzkazích: prevence je vždycky lepší, než represe
pro názornost: příklad takového zařízení najdete zde nebo také zde
v případě jakýchkoliv dotazů, neváhejte se obrátit na mě nebo i přímo na autora projektu J. Šlajse
P.V.
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK