Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Nízkoprahové centrum v Mlazicích

Zastupitelstvo města 19.12. 2011 schválilo záměr vybudování nízkoprahového centra v lokalitě Pšovka - Mlazice. Protože se šíří množství polopravd a mýtů, které vyvolávají nevoli místních občanů, je třeba uvést věci na pravou míru.

V žádném případě se nejedná o "dům pro nepřizpůsobivé", jak je některými prezentováno. Nízkoprahová zařízení poskytují (dle zákona o sociálních službách č.108/2006 Sb.) sociální službu typu volnočasového centra pro děti a mládež bez ohledu na příslušnost k majoritě či minoritě. Zařízení těchto typů se nicméně realizují nejčastěji v oblastech, které se ukazují jako rizikové co se týče výskytu sociálně patologických jevů, segregace nedo nedostatku jiných volnočasových aktivit. Smyslem je integrace všech členů místní komunity, prevence sociálně patologických jevů formou vzdělávání, zážitkové pedagogiky a určitého kontrolovaného zázemí. Současně zařízení poskytuje podporu při řešení všech druhů problémů od osobních až po "systémové" (formou informační, zprostředkovatelské a poradenské služby).

A proč Pšovka Mlazice? Inu proto, že loňský rok Agentura pro sociální začleňování vybrala projekt, který zpracoval J. Šlajs jako hodný finanční podpory ESF, zmapovala mělnický region a vyhodnotila tuto lokalitu jako splňující podmínky pro vybudování takového centra. Zdá se, že negativní ohlasy některých místních obyvatel dávají tomuto rozhodnutí zapravdu. Tento projekt je tedy něco úplně jiného, než o čem se snažila přesvědčit pí Dolejšová. Součástí takového centra by bylo i zázemí pro terénní pracovníky poskytující terénní sociální služby. Provoz nízkoprahového zařízení funguje ambulantně, nikdo tam tedy nebude bydlet. Každé centrum má jasnou provozní dobu.

Financování služeb sociální prevence na Mělníku je do roku 2013 zajištěno téměř kompletně z ESF, přičemž realizace nízkoprahového zařízení otevírá v rámci tohoto fondu další možnosti finančních zdrojů. Město to tak nestojí téměř nic.

Po ukončení poskytování této služby je možné objekt využít jak pro jiné volnočasové aktivity (města nebo občanských sdružení), tak i např. pro další formy vzdělávání (školka apod.). To ale záleží na rozhodnutí Zastupitelstva.

Domnívám se, že pokud máme tu možnost využít financovaných služeb sociální prevence (které některá města musí hradit ze svého) a pokud město Mělník má takové šikovné lidi, jako je J. Šlajs, kteří umí napsat žádosti o dotace a tyto dotace získají, byla by maloměšťácká chyba takové projekty okamžitě shodit ze stolu.

Jak jsem psal ve vzkazích: prevence je vždycky lepší, než represe

pro názornost: příklad takového zařízení najdete zde nebo také zde

v případě jakýchkoliv dotazů, neváhejte se obrátit na mě nebo i přímo na autora projektu J. Šlajse

P.V.

Ostatní předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

95 Mutace


Přestože již je "dobojováno" a nemá zřejmě cenu již házet hrách na tvrdou mělnickou stěnu, dnešní příspěvek na serveru Novinky.cz mi nemohl nepřipomenout zdejší nedávnou bohatou diskuzi:

http://www.novinky.cz/domaci/260872-kdo-neni-rasista-je-podle-neonacistu-nejspis-geneticky-zmutovany.html

S ohledem na tuto nově zjištěnou a vědecky ověřenou skutečnost bych se rád tímto dodatečně omluvil většině zde diskutujích spoluobčanů, o nichž jsem si myslel opravdu velmi nepěkné věci.

Prosím, odpusťte!

Váš (Z)MUTANT Eye-wink

94 NZDM na Mělníku? Nebude jediné!


Ráda se přidám k tématu. Na Mělníku to nebude jediné NZDM. Dlouhou dobu je již také na Pivovaře nízkoprah KONTAKT. A zatím jsem tedy jako pracovnice tohoto centra nezaznamela tolik negativních reakcí.....

94.1 Informace


Díky za komentář. Prosím, napište nám sem své zkušenosti s provozem, zaměřením a využitelností pivovarského centra, jestli můžete. A pokud chcete, samozřejmě. 

Obrázek uživatele kava

93 Ja jsem pro


Protoze i kdyby za existenci takoveho centra mel byt "napraveni" dva nebo tri Romulani, tak uz se to mestu do budoucna vyplati. A kdyz po vycerpani penez z dotaci nebudou videt vysledky, udelal bych z toho pobocku DDM. DDM je totiz od Psovky/Mlazic daleko a myslim si, ze by takove zarizeni nebylo na skodu.

 

A pro ty co tady prskaj na zastupitele:

Jestli jste nebyli volit, tak nemate narok prskat.

Vy co jste byli volit, tak ste volili ty, kterym verite, ze se snazi delat veci spravne.

 

Neverim tomu, ze by slo Petru Volfovi o nejake koryta.

 

93.2 Kdo má právo "prskat".


Kavo, jsi vedle, jak ta jedle, když píšeš, že právo prskat mají pouze ti, kdo byli volit. Opak je pravdou. Pokud na kandidátce není nikdo, kdo má moji důvěru, volit raději nejdu a tím vyjádřím svůj postoj. Zodpovědni jsou naopak ti, kdo volit byli a volili blbě a teď se to sprostě snaží hodit na "nevoliče". Dle jejich argumentu, ne oni, ale ti, kdo volit nebyli jsou odpovědni (asi včetně těch, kdo nemají volební právo - třeba děti). Jestli by si měl někdo nafackovat, tak jedině ti, kdo hodily hlasovací lístky do urny. Jestliže mám volební právo, musím mít taky volební odpovědnost.

Obrázek uživatele kava

93.2.1 ale houby


Dobre, nemam koho volit. Tak k volbam jednou nepujdu. Pockam si dalsi ctyri roky. Nikoho neznam a ty co znam nemam rad. Tak nepujdu k volbam. Pockam si dalsi ctyri roky. To same.

Proc si teda sakra, kdyz mam tak super nazory a vim jak to cele ridit neudelam vlastni stranu, nebo se nestanu nezavislim kandidatem a nenecham se zvolit. Mozna protoze ty nazory asi nejsou tak dobry a bojim se, ze by me nikdo nezvolil.

 

Nevolit je kravina. Bud se o to nestarejte vubec, nebo do toho dete sami a nebo si zakrouzkujte nekoho o kom vite, ze to ma v bedne v poradku a pak na nej prskejte Smiling

93.1 Dovolím si nesouhlasit s


Dovolím si nesouhlasit s první větou Vašeho příspěvku.Důvod je jednoduchý,jestliže tu potřebujem napravit všechny,a to skutečně potřebujem,tak nám nezbývá dle Vašich výpočtů nic jiného než získat dotaci na zřízení NÍZKOPRAHOVÉHO MĚLNÍKA,nikoliv jen centra.Mělník je těmihle dárečky silně přesycen (na můj vkus) a kdo zaručí že se sem nepřistěhujou další "příbuzní"....raději je přestaňme urážet výplatou dávek každý měsíc a dejme jim práci kterou tak (NE)chtějí...Víte,mně to může být celkem jedno,já s nimi přijdu do styku minimálně,ale vůči lidem co s nimi,nebo kolem nich denně žijí svůj "normální" život, mi tohle obhajování jakýchkoliv vymožeností zdarma, přijde jako výsměch těmto lidem...

PS: proč "ROMULANÉ" ,všichni vědí že jde o CIKÁNY, a nevidím na tomto pojmenování nic rasistického,někdo je holt Čech,někdo Ital,někdo je holt Cikán...

93.1.2 ...nic po Vás nechci,to


...nic po Vás nechci,to si jen namlouváte a překrucujete fakta,dotaz není příkaz,ale ať je po Vašem,jen je braňte,klidně si je i nastěhujte domů,je to jen na Vás,uděláte totiž hned dva dobré skutky najednou...a to že s tím nesouhlasím,resp. nemusím tyto "spoluobčany",to je jen důsledek jejich chování vůči nám ostatním...a evidentně nejsem sám...a racionálně umí uvažovat oni,práce žádná,dávek hodně...

Obrázek uživatele kava

93.1.2.1 OK


Tak mi prosim v klidu reknete, jaky mate napad, co s Romulanama na Melniku delat.

Napiste alespon dva realne napady bez toho aniz by ste se rozvasnil a brecel jako oni na socialce.

Kdyz je napisete a bude to mit hlavu a patu, tak kandidujte a ja Vas zvolim.

 

Ja treba nevim.

Obrázek uživatele kava

93.1.1 ...


označení Romulan se mi líbí, protože je to ze StarTreku. Říkám jim tak již deset let. Zdá se mi to vtipné. Nevím proč najednou po mě chcete abych jim říkal cikáni. Vlastně vím. Protože jste již příliš emočně zaujatý proti této skupině obyvatelstva, že se s Vámi již nedá vést racionální dialog.

Proto Vás prosím, aby jste se k mému komentáři nevyjadřoval.
 

Vážně nejde o nic osobního, jen že už jste svůj postoj vyjádřil jasně, níže.

92  


 

91 Nízkoprah


Jen dotaz. Proč  předkladatel projektu J. Šlajs neobhajoval svůj projekt na první demonstraci dne 21.1.2012, když zde byl přítomen. ? To se za svůj projekt stydí, nebo se bojí veřejně vystoupit ?

91.1 Proč


Protože nejsem politik, co kde bude stát je politická otázka, o ní rozhodují volení zástupci.

90 Umístění centra


Zajímalo by mne, kdo vyhodnotil, že největší problémy ve městě Mělník jsou ve čtvrti Pšovka a ve čtvrti Mlazice. Podle vlastních zkušeností by tento projekt měl být realizován v Rousovicích, kde je mnoho sociálně slabých a jejich děti se potulují po ulicích, poškozují majetek města i občanů.

90.1 mínus?


Proč mínus? Že by obyvatel Rousovic? co kdyby tady každý napsal bydliště na začátek příspěvku, hned bychom věděli, o co komu jde... a že je vlastně nikdo nechce v místě bydliště.

90.1.1 :-)


Jsem ze Sportovní a sdílím s Vámi Váš názor, ale pořád si myslím, že by tam stejně nechodili, mají tu DDM a stejně zevlujou po sídlišti a okolí a dělaj bordel:-)

90.1.1.1 :-)


A to je přesně ono. Má DDM nějaký kroužek pro ně? Studoval někdo z DDM jejich problematiku? Zná někdo jejich mentalitu? Zeptal se jich někdo třeba ve škole co by je bavilo? Zkusil je někdo aktivně oslovit třeba přes sociálku, nebo odbor školství? Co jim třeba na té ulici rozdat letáky, že někdo pro ně udělá třeba předváděčku brejku, nebo nějakého toho hiphop dance? Vždyť na Mělníku jsou takové skupiny a rády ukážou co umí. Pracuje takhle DDM? (Tím se nechci opírat do lidí, kteří tam pracují, vím že dělají spoustu skvělých akcí a kroužků!!!)

90.1.1.1.1 :-)


Nevím no, na ty otázky nedokážu odpovědět, nejsem nikdo ze zaměstnanců DDM ani sociálky...Smiling

9 Romové na Pšovce


Tak jsem byl dneska v hospodě na Pšovce a chápu, že se toho v hospodě nakecá dost, ale slyšel jsem, že to centrum není centrum, ale ubytova nebo noclehárna pro Romy a to ne jen z Mělníka, ale ze Skuhrova, Borku, Újezd apod. A mají se tam scházet tyto živly z celéhoé okolí, má to tam přenocovat apod. Tak nevím, co je na tom pravdy... Tady píšete, že to je pro bílé a budou se tam hrát stolní hry, dramatický kroužek apod.

9.3 Je to nízkoprahové


Je to nízkoprahové centrum. zkuste si ten termín vygooglovat. Z toho vyplývá, že to A) nefunguje přes noc, B) nikdo tam nebydlí, C) barva pleti nerozhoduje. V hospodě asi nebyli dostatečně informováni. 

9.2 Právě z takových


Právě z takových hospodských keců vznikají demonstrace... Někdy žasnu, že i inteligentní lidi se nechají přesvědčit podobnými bláboly...

btw přístup některých přispěvatelů mi dává tuto zpětnou vazbu:

děláš něco - je to blbě

neděláš nic - je to blbě

Rozumím pak těm, co je takové reakce znechutily natolik, že se vzdali jakýchkoliv snah. Jen houšť...

9.2.3 je to jak s těmi Romy:


je to jak s těmi Romy: "berou nám práci" vs. "nechtějí pracovat"

9.2.3.1 ...no nevím,jednomu jsem


...no nevím,jednomu jsem před cca 14 dny práci nabídl,neboť ji sháněl (údajně) nabídl jsem mu 100,-kč čistého za hodinu nekvalifikované práce (míchání malty apod.) s tím že ho zdarma do práce odvezu a zase přivezu domů jsme si "plácli",mé nadšení vydrželo cca 2 hodiny než zavolal že  "nemůže zítra jít do práce" s tím že si jde práci hledat...asi do parlamentu,protože nevím kde by dostal víc...tak jim postavme centrum ať mají kde trávit čas,zatím co my ostatní BLBEČKOVÉ BUDEME NA NĚ MAKAT...

9.2.3.1.1 Ten nezaměstnaný (pokud


Ten nezaměstnaný (pokud mu to Úřad práce nařídí) musí chodit 3x týdně (jinak bude na 0,5 roku vyřazen z evidnece a přijde o dávku) se hlásit na tzv. CzechPoint, aby se podobným případům nelegálního zaměstnávání zamezilo. Možná tím ten člověk myslel toto... nevím.

9.2.3.1.1.1 ..nevím...


Pokud mu to nařídí,tak asi jo,zatím jsem nepotkal nikoho kdo by se takhle hlásil,praxe jak ji znám já od těchto lidí je taková,že chodí jednou měsíčně na pohovor a pro dávky...zatím co vidím tak nám berou jen z kasy (státní) ale práci se úspěšně obloukem vyhýbaj a pak je vidíte zevlovat po městě s cigárem u huby jak obchází herny a hospody...

9.2.3.1.1.1.1 byl jsem svědkem toho ,


jak se na ÚP jeden "nepřízpusobivý"  dožadoval převedení z mělnické pobočky ÚP zpět na pobočku ÚP v Jirkově.Jako důvod uváděl , že je tady šikanován.Když se ho pracovnice ptala v čem to šikanování spočívá , tak ji odvětil že se musí jako pako každý měsíc hlásit a chtějí po něm , aby obcházel práce nabídnuté mu ÚP.Na dotaz , zda tohle po něm nechtěli i v Jirkově jim odpovoděl ,že tam jsou paní hodné , nikoho prý si nevšímaj a nikohomu nic nenabízí.

9.2.2 komunikace s občany


Petře, není náhodou na úřadě placená funkce tiskového mluvčího? Neměla by toto místo zastávat osoba která by plnila svou "funkci"? Nebo je pouze pro potřeby úřadu jako takového a zastupitelstvo by potřebovalo dalšího?

Jak je slyšet, vidět v peticích a komentářích všechny dohady a nesrovnalosti okolo nízkoprahového centra pramení jen s mizerné komunikace mezi zastupitelstvem města - úřadem - občany.

Pevné nervy.

"Ti, co ví nemluví. Ti, co mluví, nevědí."

9.2.2.1 :-)


Třeba dvacet mluvčích, stejně tady nic takového nechceme. Chápeš? Tečka. NECHCEME!!! My tady žijeme, vy ne!

9.2.2.1.1 Jsem ze Pšovky


Já se za to nestydím a vyzývám všechny, kteří mi dali mínus, aby napsali, odkud jsou. Díky.

9.2.2.1.1.2 Mínus


Jsem z centra - a přesto mi není jedno, co se děje na Pšovce. Nevím, u kterého komentáře jsem mínus dával, ale řekl bych, že je to jedno - vypadá to, že vám ta záporná znaménka vadí minimálně stejně, jako potenciální existence nízkoprahového centra v blízkosti domu. Spíš z toho cítím ješitnost, než "zdravé" patriotické hájení svého bydliště. Uděláme soutěž o tom, kdo umí víc hájit své zájmy? Kdo umí překřičet toho druhého? Je mi líto, že na Mělníku takové rozdíly jsou, i když je to pochopitelné - každá oblast má své problémy a všichni jsme zatížení subjektivním pohledem. Včetně mě. Kritizoval jsem způsob prezentace projektu, video ze setkání na místě je důkazem, že takhle citlivá témata a záměry, mají mít odlišný způsob projednávání. Stejně jako revitalizace například - podoba náměstí byla zveřejněna na obvyklých informačních místech pár dnů před zahájením prací, a ještě nakonec dochází k zásadním změnám během stavby. Konzultace s mělnickými občany (zvlášť v místech, kterých se to týká), by měla předcházet shánění peněz a dalším detailům realizace jednotlivých akcí, ale to už se opakuju... 

Vámi obhajovaný systém následné represe opravdu selhává, vždyť je to vidět ve spoustě regionech. Ten pozitivní impuls musí přijít od majoritní strany, jinak to opravdu nepůjde. Taky nemám rád, když se ukřičenému člověku dostává výhod jenom proto, aby byl od něj klid, ale to je problém náš, ne "jejich". Jde "jen" o to neustupovat v pravidlech, nic víc. Jakmile je někdo poruší, musí nést následky, v tom se nejspíš shodneme, ale ne kvůli předsudkům k potenciálně problematické menšině. To bychom byli dost krátkozrací. Děti si udělají mezi sebou pořádek líp, než dospělí - a kvůli tomu s podobným centrem souhlasím, ale nemůžeme ho odsouvat někam do vinic, tam, kde nikomu vadit nebudou, to přeci nemá smysl. 

Měli bychom radši navrhnout další lokality na výběr, včetně zdůvodnění - vámi zmiňované Rousovice taky nejsou od věci...

9.2.2.1.1.2.1 pořád dokola


Kdy Vám konečně dojde, že to centrum stejně nikdo nebude využívat. Já znám tu mládež ze školy i od vyprávění kantorů. Oni o cokoliv od nás nemají zájem. Snad jedině, že bychom jim docházku platili, potom možná přijdou, občas, až budou potřebovat peníze na cigarety. Jen se vyhodí peníze oknem a nic se nezmění. Jo, kdyby místo toho byla školka, kam by třeba přednostně docházeli malé děti, pak ano, to by k něčemu bylo, ale tohle? Ale i tak nevím, jak rodiče motivovat, aby je tam přivedly. Jim je tohle naprosto cizí.

A k té represi. Bohužel, ta je základ. A mělo by to probíhat podle jasných pravidel.

Příklad: Dospělý je dlouhodobě nezaměstnaný, město mu přidělí placenou práci, dejme tomu zpočátku na 4 hodiny denně (a zbytek by se mohl využít ke vzdělávání). On odvede dítě do školky, kde se mu budou věnovat odborníci, zatímco dospělý se bude "učit pracovat". Nepřijde, nedostane nic. A může pracovat třeba i na vybudování odpovídajícího bydlení. Pak si toho bude i vážit. Nad domy a byty by dohlížel jakýsi domovník (třeba z jejich řad) a pokud by zjisti nějaká poškození, pak by uplatnil opravu z jejich výplaty.

9.2.2.1.1.1 Kdo dal mínus...


Jsem ze Sportovní (a myslím, že by se tu jedno nízkoprahové centrum možná taky užilo). Jinak se chystáme v Mlazicích kupovat domek, takže se zajímám o to, co se tam děje. Na rozdíl od vás mě docela potěšilo, že se tam chystá centrum, kde se má s problematickými osobami pracovat. A velmi mě překvapilo, že se kolem toho udělal tak silný odpor. Vždyť cílem není do lokality přitáhnout nové "problémové", ale naopak s problémovými, kteří se tam již tak jako tak vyskytují, začít více pracovat... Má to být možné řešení problému, ne příčina jeho zhoršení... Netvrdím, že nízkoprahové centrum vyřeší všechny problémy světa, ale rozhodně mi nepřijde, že je to něco, kvůli čemu by se mělo protestovat - naopak.

9.2.1 nechceme vytvořit další problémovou lokalitu


Můžete mi sdělit, jak daleko je nejbližší objekt, kde žijí (nevím jak je nazvat), od zamýšleného centra? Jak je to daleko? Děkuji za odpověď.

9.2.1.2 Žijí všude,jejich


Žijí všude,jejich revírem jsou Úřad práce,sociálka a naše peněženky.Říká se jim CIKÁNI (už od T.G.Masaryka)

Vážně... jsem původem z Rousovic,a v té době tam bydlela jen jedna rodina a byť početná tak byl klid.Občas ňáká ta oslava ale v poho,dnes jak to tam je nevím,je to těžký oni jsou všude.Z vlastní zkušenosti vím že nejvíc jich je na Sportovní a Pivovaru.Binec dělaj všude,ale nejsou sami,co se rozmohlo "hulení" a jiný dobroty tohohle druhu, je to mazec všeobecně...Nejhorší je to že vyvolávají konflikty zásadně v tlupě (přesile) a pak se nedivim tomu kdo se jim brání třeba zbraní,udělal bych totéž.Je to celkově těžko řešitelný problém a bohužel nevěřim tomu, že centrum něco změní k lepšímu...

9.2.1.1 vzdálenost 800m


Z domu u kruháku je to nejkratší cestou cca 1km, což mi přijde dost daleko, z domu Na Průhoně tak 700m. Ptám se, kdo to konkrétně vymyslel a kdo to schválil za EU (tím nemyslím naše zastupitelstvo). Je to hrazené z ESF ? Vědí skutečně, jaké jsou tady problémy nebo se jim to jen vhodně podalo? Byla už vybrána stavební firma? Děkuji za odpověď.

9.1 No tak tomu bych


No tak tomu bych nevěřil. To by byla politická sebevražda a to si nedovolí nikdo. Všem jde o koryta a tohle je moc. Ale pravda je že hry se tam určitě hrát budou a dramatické to občas bude taky Laughing out loud

8 Lokalita Mlazice


Byla jsem v sobotu na autocvičišti na Pšovce a bylo by dobré upřesnit, pro ty co tady mají většinu příspěvků a ani se na tam nepřišli podívat, že lidé z lokality Mlazice Pšovka neříkali, že nechtějí nízkoprahové centrum!!ALE NECHTĚJÍ HO V TÉTO LOKALITĚ!! Jestli se mají lidé družit a scházet se na jednom místě, tak ať je to někde poblíž centra a nikoliv na okraji města, které je nejvíce postiženo, jak řekl pan Starosta. Např. v této lokalitě je plno ukrajinců v areálu Českých loděnic, ubytovny u Liazu jsou plné ukrajinců a slováků, zdravotní středisko v ulici Na Staré Cestě je Romský dům - tudíž okupují i celý park, dále v ulici Českolipská jsou dva Romské domy a další je na Pšovce u kruháče. O hluku z přístavu nebudu ani radši mluvit. Navíc nikdo ještě neřekl co s centrem bude např. za 5 let nebo až dojde financování z dotace??? Lidé mají obavy ze vzniku např.  azylového domu, ubytovny nebo bytů pro nepřizpůsobivé....Jako dobrá lokalita je (jak už tady někdo zmínil) u zimního stadionu - místo je dostupné hromadnou dopravou i pěšky, centrum by měly mít blízko i děti ze sídlišť.

8.4 Zvláštní


Zvláštní myšlenkové pochody... Vypíšete tu problémy v jedné lokalitě, ale centrum byste umístila jinam (někdo dokonce na náměstí, aby to bylo z ruky úplně). Není jedním ze smyslů onoho nízkoprahového centra právě to, že je to co nejblíž a tak může vyšší efektivnost? Mimochodem, slovo "nízkoprahový" vzniklo právě z "nízkých prahů" - tedy snadnosti přístupu i pro tělesně postižené lidi.

8.4.1 Výborně


Evidentně to kolem cvičiště neznáte. Tam totiž žádné velké problémy nejsou, tak hurá, postavme nam tohle, nechť jsou všude. Super. Koupíte si tam barák? Asi ne, že? Je to o nás bez nás. Co se zeptat obyvatel Pšovky a Mlazic, co je nejvíc trápí a tohle to nebude, věřte... Rozbité silnice, propadlé chodníky, ulice kolem trati nemá osvětlení, a město potrestá obyvatele této lokality tím, že jim tam natáhne ještě problémové obyvatele.

8.3 Divíte se??? Kdo by tohle


Divíte se??? Kdo by tohle chtěl u baráku ??? Nebylo by jednodušší a ekonomicky výhodnější vyjednat dotaci na jednosměrné letenky kamkoliv si tito budou přát ??? Celou dobu se tu akorát mele dokola jak to je pro všechny,ale ve finále všichni vědí že to tak není a dělá se zase ústupek nepřizpůsobivým aby nezlobili a zavřely se jim ústa.Co je spíš donutit chovat se normálně a né jim stavět centra,potřebuju snad já centrum na to abych věděl že krást se nemá,že je normální chodit do práce a není to žádná ostuda ??? To že tam budou mít možnost právní porady,ptám se na co ??? Všichni jsou poloviční právníci,vědí kdy maj dostat,kolik a za co,vědí podle kterého paragrafu,a běda jak ne,hned vědí kam a jak  si stěžovat aby dosáhli svého. To že se od začátku jedná převážně o místní rómy a zbytek jsou bezdomáči a jiný existence se ví od začátku,ptám se, nedostávají tito lidé už tak dost na úkor nás ostatních co denně tlučem v Kolbenkách a jinde,zatím co oni se kolik let jen válí a brečí jak nemaj ??? Ještě jim vyjednejte dotaci na baráky,auta,dovolené a je to všechno....

Sděluji tu svůj názor bez rasistického podtextu,vadí mi flákači a vyžírkové všeho druhu, bez rozdílu rasy,barvy pleti, náboženství nebo politického přesvědčení. A teď mně sežerte ....

8.3.2 To je dobrý nápad


To je dobrý nápad, na to by se mohly dělat sbírky Smiling. Že by se třeba 20 lidí složilo a koupili jednomu spoluobčanovi jednosměrnou letenku kam si bude přát a jeli by mu spolu zamávat na letiště, aby bylo jisté, že odletěl. Možná by to bylo účinnější než cokoliv jiného a adresnější než dávat peníze na ulici různým pochybným výběrčím na bohulibé účely. Nebo třeba "všichni občané obce AB dnes platí odlet rodiny XY"

8.3.1 Oprvdu si myslíte, že


Oprvdu si myslíte, že toto nízkoprahové centrum je pro bezdomovce? Možná by to chtělo zjistit si nějké informce, než tady začnete psát nenávistné komentáře. Opět se musím ptát, není lepší, když se děti  mládež zabaví v takovém centru, než když se budou flákat po ulicích? Myslíte si, že si prostě někdo zapíchnul prst do mapy a náhodně se rozhodl, že to bude zrovna v Mlazicích? Nebyly náhodou Mlazice vybrány proto, že je tam nějký problém, který je třeba řešit? 

8.3.1.1 Nejde tady o Mlazice,ať


Nejde tady o Mlazice,ať to stojí třeba místo kašny na náměstí,aspoň na to radní budou moci lépe dohlédnout,jde tu o to,že děti z této problémové lokality,jak už tu bylo zmíněno tam asi těžko budou chodit, a ti co se přes léto druží před barákem v hojném počtu (hned u Fordu na kulaťáku ale i jinde),tak ti tam už tuplem nedorazí. Máme tu Dětský dům na Polabí,je zde kino,koupaliště a hromada dalšího vyžití včetně hřišť a dlužno dodat že kolikrát hezkých a vybavených a vidíte tam snad děti problémových lidí???Buď se tam válí ožralci s fetkama a mezi nimi tam občas propluje maminka s kočárkem která šla kolem,občas se stane že si tam i někdo hraje  a to opravdu (to jako že nic neničí),ale jinak...Proč nevylepšit počátek problému,rodiče těchto dětí,tam to začlo,ty děti si nevybraly komu se narodí a nemůžou za to že rostly jak dříví v lese...Tohle mi přijde jako vyhazování peněz,na takovéhle centrum se prachy najdou a je jedno odkud a na straně druhé se nedostává opravdu potřebným.V tomhle státě se nejdřív podporují zmetci a různá individua a pak se nestydíme pořádat různé ,mnohdy potupné a nedůstojné sbírky na opravdu potřebné a nevyhnutelné věci.Proč se radši neudělá něco navíc pro postižené,kteří mnohdy za svůj osud vděčí druhým nebo přírodě,něco pro seniory atp.

8.3.1.1.1 A jak byste chtěl


A jak byste chtěl "vylepšit počátek problému"? Co si pod tím mám představit? Na jednu stranu píšete o tom, že děti nemůžou za to, že rostou jako dříví v lese a na druhou stranu vám vadí, když to chce někdo řešit? Píšete, že v tomhle státě se podporují ZMETCI, máte na mysli ty děti a dospívající, co mají to centrum navštěvovat?

8.3.1.1.1.1 Jak tak vidím,asi máte


Jak tak vidím,asi máte špatný "nick",nemělo tam být BLONDÝNA ??? Pochopitelně zmetci všeobecně,nikoliv z nějaké cílové skupiny...

8.3.1.1.1.1.1 Dobrá, když myslíte


Dobrá, když myslíte zmetky všeobecně, jak to souvisís tématem nízkoprahové centrum? Osobní invektivy si, prosím, nechte, já s vámi diskutuji věcně a cituji jen argumenty, které jste sám uvedl. Znovu se ptám, když za to nemohou, že rostou jako dříví v lese, proč jste proti centru, které by jim nabídlo volnočasové aktivity?

8.3.1.1.1.1.1.1 Dobrá,vysvětlím...je to


Dobrá,vysvětlím...je to prosté,začal bych u rodičů,jsou to oni kdo jim ukazuje že je normální být doma a nemakat,že je normální si vše doslova sprotě a vulgárně vyřvat na úřadě,že celá familie jsou v invalidním důchodu,že když si táta skočí s dcerou se nic moc nestalo,že mít v osmnácti 4 děti a dávat to státu ať se postará je normál,že není divný když bráchy seberou policajti jelikož kradli železo...takže asi tak,proto ty rodiče,proto začít u nich...pak by ty děti měly adekvátní vzor a nemusely by chodit nikam a mohly by si hrát a provozovat věci jako kdokoliv jiný...

8.3.1.1.1.1.1.1.2 :-)


Musím konstatovat, že tady prezentujete přesně ten hloupý a krátkozraký názor, který je blízký různým Vandasům a bohužel taky vládním organizacím pro "integraci". Jediná cesta, jak "nepřizpůsobivé" (čti cikány) naučit civilizačním návykům je práce s jejich dětmi. Lidé, kteří se jejich problémem zabývají léta (např. Možný, Holomek, Ledererová...) správně tvrdí, že u starší generace (již od dvacátého roku věku) je prakticky nemožné změnit sociální a hygienické návyky, vztah k majetku, k učení apod. To je proveditelné pouze u dětí. Navíc cikáni jsou velmi fixováni na své děti a jejich prostřednictvím jsou schopni přijímat nové stereotypy.

Neberte to jako osobní útok na Vás, ale než začnete prezentovat podobné hlouposti, zkuste si o problému aspoň něco načíst... 

8.3.1.1.1.1.1.1.2.2 Ale my ho tady nechceme


Tak bych řekl, že je to na místní referendum. Město tady není schopné ani opravit silnice a ještě nám sem natáhne další ksindl? Jakoby nestačilo, co je tady teď. Jestli se ti to zdá jako prima nápad, tak si to udělejte na náměstí. To ale budeš mluvit jinak,že? A navíc, pochopte konečně, že oni o naši kulturu nestojí. Dětem raději napíšou omluvenku, jen aby nemuseli se školou do kina. A o tom kinu, co třeba sehnat dotaci na opravu kina? To by bylo mnohem prospěšnější... Ale to taky nikoho z "města" nezajímá, tak jako vlastně nikdo...

8.3.1.1.1.1.1.1.2.2.2 Jak souvisí oprava kina s


Jak souvisí oprava kina s nízkoprahovým centrem? Tyhle dotace z esf jsou vázány na konkrétní účel, je naivní si myslet, že kdyby se nepostavilo centrum, dají se použít na něco jiného. A jestli povyžujete děti, co tam měly chodit na kroužky za ksindl, pravděpodobně máte sám nějaký problém, který ale s centrem nesouvisí. 

8.3.1.1.1.1.1.1.2.2.2.1 vše souvisí se vším


Ale souvisí. Město nechce dát na kino peníze, protože musí počítat, že ho tyhle podivné projekty budou něco stát. A že budou... Není náhodou ta dotace podmíněna tím, že se objekt bude využívat? A co když nebude? Nechápu, jak že se někdo odváží tvrdit, že tam budou dobrovolně chodit místo zevlování po ulicích. Vždyť jim je cokoliv, co po nich chcete, odporné.

8.3.1.1.1.1.1.1.2.2.2.1.1 Jen k tomu kinu.


Slyšel jsem , že vlastníkem je Sokol.

8.3.1.1.1.1.1.1.2.2.1 mínus?


Proč mínus? A co na tom není pravda? Běžte se zeptat do školy, jak to chodí...

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1 Předem,vím kdo je


Předem,vím kdo je p.Vandas asi jako každý kdo kouká na televizi,nejsem,nebyl jsem a nebudu nijak a nikde politicky angažován.Volby do čehokoliv a kohokoliv mě absolutně nezajímají,to jen na začátek...Nejdříve jeden fakt,a sice to, že se tu od začátku mluví o tom jak to je pro všechny (centrum),jste další kdo potvrdil že se tu ve skutečnosti jedná o integraci nepřizpůsobivých,naučit je civilizačním návykům apod. Jestli já tvrdím hlouposti,tak jim dělejte vychovatele Vy,já mám jednu a to velmi bohatou zkušenost s těmito hodnými a slušnými dětmi ze zvláštní školy zde v Mělníce kam jsem se dostal náhodou a pracovně.To co jsem tam viděl a slyšel na adresu kantora který dohlížel na přesun žáků z jedné učebny do druhé,se tady nedá napsat ani po 22.00 hodině. (já s mojí povahou bych je ztřískal všechny bez rozdílu)Tam jedině zavést tělesné tresty a nechtěl bych tam učit ani za 100.000,- měsíčně (a to je silná motivace) a Vy tady pro tyhle "dárečky" obhajujete centrum ??? Myslíte si snad že po návštěvách centra a využívání všech jeho možností přijdou domů a budou se alespoň 10 min chovat slušně ??? Asi se Vám jevím jako rasista,ale věřte že nejsem,mám přátele i z řad Maďarů a znám i slušné rómy(ale ti se k těmto nechtějí ani přiblížit,natož hlásit),nevadí mi Vietnamci,černoši.Je to jen o chování těchto vyžírků a jejich žití na úkor nás ostatních,to je prostě realita,nikoliv hloupost.A o integraci rómů/cikánů se tady už pokoušelo mnoho režimů,mnoho Kocábů,Džamil a jiných...a co dokázali ???  N I C !!! Jedno velké  N I C !!! Cením si snahy s tím něco vůbec dělat,je to odvaha a scifi zároveň,tak to vidím já....

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2 :-)


Já se s cikány setkávám docela pravidelně a taky je nemám rád. Jestli je rasismus to, že nesnáším bordel, hluk, darmožrouty a vychcánky, tak jsem taky rasista. A kromě toho jsem o nich napsal bakalářku. Co jiného chete dělat? Nechat je na ulici? Nebo je sestěhovat do koncentráků? Není lepší aspoň zkusit něco udělat? Kde jinde naučíte předškolní cikáňata utřít si zadek a umýt si potom ruce? Doma se to nenaučí a do školky nechodí. A netahejte sem ty kecaly z Prahy (Kocáb a spol.). Ti nikdy nehnuli pro vyřešení tohoto problému ani prstem. Opakuju ještě jednou, že nízkoprahová centra, pokud jsou dobře vedena a obec je AKTIVNĚ podporuje (to není jen o penězích), jsou nejlepší cestou, jak z malých cikánů udělat civilizované lidi. Zmiňovat zvláštní školy je tak trochu demagogie, protože už i naši ctění politici zjistili, že to je slepá ulička...

A něco pro Martina - budeš radši, když budou pod dozorem tancovat, zpívat, hrát pingpong a fotbal (a při tom se nenápadně učit základní normy našeho chování), nebo když budou na ulici mlátit tvoje děti a krást okapy? Já vím, že tohle není cesta, jak to hned změnit, ale jiná bohužel není. Musíme je civilizovat postupně, nebo je poslat do plynu. Hádej, co je správně... Eye-wink

P.S. - neotloukejte mi prosím o hlavu výraz "cikán". Nic jako Rómský národ neexistuje, vždycky to byli, jsou a budou cikáni. A m.j. taky osobně znám slušné cikány. Je smutné, že je jich tak málo...

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2.1 nebudou


Jenže oni nebudou tancovat, zpívat, ... proč taky, z toho nic nekouká. Řekni mi jedinej důvod, proč by měli posílat děti někam do nějakého centra, když jim je zatěžko je poslat do školy... ani trest vězení pro ně není odstrašující, jen když jim šáhneš na peníze, tomu rozumí. Tak proč je posílat někam, kam nemusí a odkud si nic nepřinesou... nebo po cestě přeci něco "najdou"?

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2.1.1 a co se zeptat těch, o které primárně jde?


A ptal se někdo těch, pro které se tohle všechno koná?

A ještě bych se zeptal, čí kapsa na tomhle projektu získá... na Mělníku se nic nedělá jen tak, pro dobrý pocit. Nebo je tohle výjimka?

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2.1.1.1 :-)


Možná tady bude fungovat to, co funguje jinde. Jejich děti jsou hodně hravé. A když přijdou domů, že si chtějí hrát v centru (poprvé je někdo bude učit, jak se "opravdově" tancuje, najdou tam nějaký hudební nástroj, první dres na fotbal a turnaj podobných center...), rodiče jim to neodepřou. Takový je princip podobných komunitních center. Prostě když zaujmeš děti, můžeš jejich prostřednictvím působit na dospělé.

A co se týká toho, jak to chodí na Mělníku - stoprocentně s tebou souhlasím, ale jediné co mě drží při naději je to, že z takovéhle akce toho kmotříčci moc nevytáhnou. Spíš by po nich někdo mohl chtít nějaké peníze na dobrou věc a ono by jim pak nezbylo na Courvoiser V.S.O.P., nové Audi a golfové hole...

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2.1.1.1.2 kmotříčci


kmotříčci nevytáhnou???až skončí dotace,bude mít město ve svém majetku relativně novou stavbu k prodeji Smiling

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2.1.1.1.1 Pardón


Omlouvám se Smiling :-):-)  Proč nechodí na normální kroužky, které jsou občas i zdarma nebo za mini poplatek? Nějak tomu nerozumím... asi neumím uvažovat jako oni, brr, ani nechci.

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2.1.1.1.1.1 :-)


Protože ty kroužky fungujou podle našich pravidel, podle našich zvyklostí a je v nich většina těch dětí, které je stejně jako my nemají rádi. Ty bys chodil někam, kde ti říkají smradlavej cigoš a nechtějí s tebou kamarádit?

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2.1.1.1.1.1.1 Nemáš pravdu


Moje děti chodí chodí do školy na Pšovku, kam chodí i ti z domů kolem kruháku. Chodí s nimi dokonce do třídy. Přes veškerou snahu učitelů, a že se opravdu na prvním stupni snaží, se oni sami vyčleňují, neučí se, jsou drzí a strhávají ostatní. Učitelé jsou z nich nešťastní a postupně rezignují. Tím upadá úroveň celé třídy.

Na druhou stranu, nevím o nějakých zásadních bezpečnostních problémech, po kruháku jezdím na kole směrem k cyklostezce, občas mrknu do bazaru aut a že bych se tam bál... to ne! Tam se nic neděje, nechápu, proč se tady tak plaší. Znám je "od vidění", ze školy, občas k nám přijdou něco koupit... To jsou horší místa na Mělníku, Rousovice, Slovany,.. Přijde mi, ži si opět někdo našel nějaký pseudoproblém a chce na tom jen něco získat. Spíš by se mělo vyřešit to jejich bydlení, to je fakt tragédie, v čem žijou.

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.2.1.1.1.1.1.1.1 :-)


Bohužel nechápeš (stejně jako drtivá většina lidí), že tohle všechno souvisí. Ty děti se cítí ve třídě mezi bílými jako nahý v trní. Najednou spadnou do prostředí, kde nikdy nebyly, na které je nikdo nepřipravil. Zatím se pohybovaly mezi svými, žily podle nějakých pravidel. A zničehonic jsou v cizím prostředí, ty divný lidi po nich chtějí něco co vůbec neznají, nemají tam rodinu, trestají je za něco, co si neuvědomují a co je u nich normální. Obranná reakce? Schovají se za drzost, klackovství a do své party. Učitelé můžou být sebelepší, ale s tímhle nic neudělají. V centru se schází se svými, dělají co je baví, nikdo je nenutí dělat věci které jsou jim nepříjemné, učí se hrou. To je baví a proto mají motivaci.

Pokud vychováme tyhle děti podle našich norem (aspoň trochu, nepůjde to najednou), budou žít stejně jako třeba Pepa Červeňák na Pivovaře. Jako slušný, čistotný člověk, jehož děti chodí do školy a bez problémů jí zvládají.

Kdo mě zná, dobře ví, že jsem v podstatě rasista (tak jak ho chápe státní moc). Když vidím ten barák na kruháku, přejel bych ho tankem a ještě zacouval. Ale to nic nevyřeší. Naopak to bude ještě horší. Druhá varianta je ten barák opravit za peníze z nějakého debilního grantu a dát jim ho do užívání. To je Kocábovina. A výsledek? Za rok bude ten barák stejný jako dneska. Prostě jediná cesta je postupně je vychovávat, zapojovat je a udělat z nich normální lidi. Nebude to hned, ale hned se ani kráva nevyse...

8.3.1.1.1.1.1.1.2.1.1 Moc tomu nerozumím


...., ale co když je to tak, jako v těch Chalupářích, když jedou do té Prahy. Kulturní referent Sloup se nejprve zdráhal vykázat hostinec U Fleků, jako kukturní památku a nakonec souhlasil. Teď tu jsou přislíbené peníze na nějaké centrum, tak bude za levno nemovitost Eye-wink a další je druhořadé Smiling.

8.3.1.1.1.1.1.1.1 Jenže jak to chcete


Jenže jak to chcete udělat? Nízkoprahové centrum je konkrétní projekt, který má hlavu a patu a jasný cíl. Tohle, co tady popisujete, jsou takové obecné nářky bez řešení. Nehledě na to, že  ne všichni rodiče těchle dětí jsou v invalidním důchodu, chodí řvát na úřad, kradou a spáchali incest. Někteří prostě jenom dlouho nemůžou sehnat práci, protože třeba nemají vzdělání. O tom, z jakých rodin ty děti pocházejí, tady můžeme fantazírovat dlouho. Kdyby to bylo přesně tak, jak říkáte, jaké řešení byste si představoval? Není reálnější pracovat s jejich dětmi na tom, aby nedopadly jako ti rodiče?

8.2 Nedorozumění


mně připadá, že řada odpůrců Centra v Mlazicích nechápe jednu zásadní věc. To centrum přece nemá být "další problém", ale pokus o řešení problémů stávajících. Sama jste napsala, že v okolí je několik romských domů a podle toho, jak o nich píšete, předpokládám, že máte z jejich obyvatel obavy. A to cenntrum má vést právě k tomu, aby se děti a puberťáci neflákali na ulici, ale měli nějakou smysluplnou náplň volného času. Samozřejmě, že Centrum nevyřeší problém úplně, ale přinejmenším je to dobrý krok na cestě k řešení. Neorganizovaná mládež dle vašeho popisu v Mlazicích už dávno je, tak proč se bránit instituci, která s ní bude pracovat? Co bude za pět let neví samozřejmě nikdo. 

8.1 :-)


Odpověděla jste si sama. To centrum musí být právě tam, protože tam se soustřeďují lidé, pro které je určeno. Nebo myslíte, že ty děti budou chodit přes půl města?

8.1.1 Sám tomu nevěříš...


Ale, snad tomu nevěříš... vím, že ne. Tohle dopadne tak, že tam nikdo chodit nebude, protože oni neudělají nic, co nemusí a nakonec z toho vznikne další ubytovna. To nemůže dopadnout jinak.

7 Pár čísel


Sleduji poněkud vášnivou diskuzi na téma nízkoprahové centrum a pokusím se být maximálně objektivní. Tak tedy, v první fázi by to město mohlo přijít i na cca 1 mil z celkových nákladů cca 6mil. korun. Je odhadovaný (nikoliv položkově spočítaný) rozpočet 5 mil. korun se 100% dotací, myslím si, že reálný je spíše těch 6mil. Zbytek by muselo zaplatit město. Odhadované roční náklady jsou cca 750tisíc, což je asi příliš optimistické. Aby centrum mělo smysl, pak musí být otevřeno celotýdenně, zejména o volných dnech. Tehdy nabídnout zábavu nudícím se spoluobčanům. Pak jsou dva uvažovaní lidé málo, potřebuju minimálně 4. Jsou dovolené, volna, asi by tam nikdy neměl být jeden sám. Náklady osobně odhaduji dvou i vícenásobné. Udržitelnost je minimálně 5 let, financování zatím máme do roku půlky roku 2015 nejspíš pro ty dva pracovníky. Takže dle mého odhadu za zbývající roky udržitelnosti projektu zaplatí město na provozu zhruba stejné peníze, jaké obdržíme z dotačního fondu. Informace jsou načerpány z materiálu, který šel do zastupitelstva.

Dodám jen pár věcí. Asi je nějaké podobné centrum potřebné a velmi obdivuji pana Šlajse, jak se v dané věci angažuje. Mentálně omezené útočníky vůči jeho osobě hodnotit nemá smysl.

Můj pohled je jen pohled ekonoma, který má určité zkušenosti, co kdy co stojí.

Problém pododbných zařízení je ten, že se nám jeví tím více užitečné, čím dále jsou od našeho prahu. A tady jakékoliv řeči o netoleranci, trestních oznámeních a podobně jsou jen zbytečným folklórem. Objektivně takové zařízení žádné lokalitě na atraktivitě nepřidá, spíše je konstatováním, že daná lokalita je "zvláštní". Jinak by takové zařízení zde nemuselo být.  A to nese s sebou mnohdy i neadekvátní reakce.   

Za pět let asi nevyřešíme problém v dané oblasti (myšleno sociální, nikoliv lokalitu), práce by měla být dlouhodobá, minimálně "jednogenerační". Jedině taková práce může přinést nějaký výsledek. A to prostě vždy bude stát peníze, tak jako tak musíme nějaké uvolnit, jinak nám problém přeroste přes hlavu.

Vidím v celé věci pokus o systémový přístup, zatím ve stádiu záměru. Snad se najde nějaké rozumné a vyvážené řešení. Ale základním předpokladem je věcná komunikace všech dotčených stran. 

Hezký den všem

R. Vajchr

7.2 Přiznám se...


...že už jsem tady v diskuzi malinko "ztracen", ale když jsem si kouknul na tuhle poslední větu:

Vidím v celé věci pokus o systémový přístup, zatím ve stádiu záměru. Snad se najde nějaké rozumné a vyvážené řešení. Ale základním předpokladem je věcná komunikace všech dotčených stran. 

...připomělo mi to seriál Jistě pane premiére Smiling))

 

7.1 informace


Mám potřebu se vyjádřit. Celé se mě to dotýká. Je v tom již spousta nepravdy, fám a emocí. Ale v pár bodech bych se rád ohradil.

1) Projekt nebyl můj - pracovali jsme v poměrně velkém týmu (město), moje byla myšlenka, která zazněla v rámci strategického plánování města Mělníka v oblasti sociální prevence.

2) Za těch pár let, co pro město pracuji se mi podařilo získat prostředky, které město ušetřilo nebo mělo k dispozici v řádech několika desítek milionů korun. V současné době např. realizujeme projekty, které městu na provozu AD nahradí přinejmenším 6mil. Kč v letech 2011-2013.

3) Tento "investiční" projekt by městu Mělník otevřel dveře k "provoznímu" projektu, jenž by do roku 2014 financoval ze 100% provozních a mzdových nákladů všechny služby sociální prevence ve městě (cca 25mil.Kč). Tyto by z části nahradili městské peníze, které by město nalilo do např. azylu atp.

A mj. MPSV v Koncepci financování služeb sociální prevence, mezi něž NZDM a terénní programy také patří, zmiňuje jako jednu z priorit.

js

7.1.2 Projekt prevence


Ad bod 1) - je trochu škoda, že projekt není více Váš - mám totiž pocit, že jako jeden z mála opravdu víte, o čem hovoříte. A každý projekt má mít svého lídra, který jej prosazuje. Ostatně, to se potvrzuje i bodem 2. Aby někdo získal peníze, musí opravdu vědět. K bodu 3 - je potřebné si uvědomit, že už dnes město vkládá ( a bude vkládat) nemalé prostředky. Pokud vezmu uvedené číslo na dva roky, pak je to milion měsíčně. Řečeno ještě jinak, každý občan tohoto města virtuálně "platí"  50 Kč měsíčně, 600 ročně. Proto je dobře, že lidi zajímá, proč a co za to. Je to ta oblíbená věta z amerických filmů - co na to daňový poplatník?

Poznámka na konec - dnes jsem četl článek v týdeníku Mělnicko. Zde se hovoří o jakýchsi mobilních buňkách, přitom záměr do zastupitelstva šel jako klasická cihelná stavba. Na základě uvedených rozměrů a typu jsem si kontroloval cenu. Považuju za absolutní neštěstí, pokud je nějaký projekt prezentován pokaždé jinak dle aktuální situace. To v zúčastněných vzbudí nedůvěru, že se neví, co se vlastně chce. A konce jsou pak vidět zde v diskuzi. To je ovšem věc vedení města, nikoliv Vaší osoby. Přeji mnoho zdaru.

Hezký den

RV.   

7.1.2.1 O klasické cihelné


O klasické cihelné stavbě nebylo v investičním záměru ani slovo... Projekt od začátku počítal s mobilním objektem a je tak i prezentován.

7.1.2.1.1 Pak to nesedí


V investičním záměru pro zastupitelstvo dne 19.12.2011 jsou tyto údaje

 
Takže klasická stavba, tomu odpovídá i cena. Mobilní buňky by byly levnější a nehovořilo by se o obestavěném prostoru. Výška mobilní buňky je 2,6m, klasická stavba těchto rozměrů má ty cca 3,5m (střed výšky štítů střechy - tak se počítá kubatura stavby, někdo tak kalkuloval cenu).  Jen důkaz mého tvrzení o špatné přípravě projektu ze strany města.
Hezký den
RV
 

7.1.2.1.1.1 Aha.


Pokud "obestavěný prostor" znamená cihlovou stavbu, pak máte pravdu. Asi jsem špatně pochopil formulaci. Nejsem stavař, předpokládal jsem, že v každém případě musí být objekt něčím, alespoň v základě,  "obestavěn". V tom případě je tedy chyba v předloženém materiálu a zkusím zjistit proč.

Pořád to nic ale nemění na potřebě takového zařízení a na jasné představě jeho realizace. Navíc, pokud to má být o to levnější, je to příjemná informace i přesto, že jde zdroj financí z ESF.

hezký den

P.V.

7.1.1 :-/


Předem podotýkám, že oceňuju práci všech, kteří dokážou pro město něco udělat. Nízkoprahové centrum pokládám za nápad dobrý, ale opravdu postrádám dvě věci:

- diskusi s občany, kterých se to týká

- přemýšlení o tom, co bude po vypršení všech dotačních programů a vyčerpání peněz z nich

 

Město má dnes těžké problémy s financováním vlastního provozu, ruší podporu kultuře, sportu a jiným aktivitám, které s dětmi pracují a mají prokazatelné výsledky. Odkazovat se na to, co MPSV dnes pokládá za prioritu je úplně scestné. Po dalších krajských, parlamentních, senátních, nebo jiných volbách bude všechno úplně jinak. Viz všechny možné "Bílé knihy", perverzní koncepce Rady vlády pro záležitosti Rómské komunity, bláboly zmocněnců pro práci s menšinami a dalších nesmyslných a nefunkčních orgánů.

Držím palce všem, kteří to myslí s dětmi dobře. Vede mě k tomu jedno - pokud se chceme zbavit cikánského problému (úmyslně píšu cikánského s malým c a ne Rómského), musíme začít pracovat v terénu s jejich dětmi. A zřízení nízkoprahového centra je krok správným směrem. Jen je třeba ho domyslet a neudělat z něj další pomníček, kterých už má naše Radnice na triku pěkně dlouhou řadu.

7.1.1.1 a) a b)


a) Diskuse je bezpochyby na místě. Jejich názor je klíčový.

b) Koncepce MPSV, o které jsem psal je tuším plánovaná do roku 2013, co bude dál, o tom se tam přemýšlí. Koncepce na další období by měla být příští rok v létě známá. Nicméně z MPSV zaznívají pozitivní zprávy o možnostech čerpání pomoci na tyto oblasti z ESF právě do roku 2014. Cokoliv tvrdím dál je věštěním z křišťálové koule: Od roku 2014 bude možná nastaven systém financování sociálních služeb podobně, jako je to zavedeno ve zdravotnictví - budeme účtovat výkony, nějakému subjektu v gesci MPSV. Dobré je to přinejmenším v tom smyslu, že máme alespoň nějaké perspektivy. Ale znáte to, přijdou volby… ;o)

js

 

6 Jde dneska někdo na


Jde dneska někdo na zastupitelstvo?

5 nízkoprahové neznamená nepřizpůsobivé


Jen dodám ještě jednu věc. Nízkoprahové se nerovná nepřizpůsobivé. Nízkoprahové znamená snadno dostupné. ...dostupné každému, kdo by chtěl využít psychickou, fyzickou, vzdělávací nebo právní podporu lidí, kteří v centru pracují. Každému, kdo chce mít zázemí pro sportovní nebo zájmové kroužky.

Skutečně nevím, kde se tu vzalo přesvědčení, že se jedná o ubytovnu, kam se budou svážet všichni problémoví z Mělníka a okolí...

btw: problém není v zařízení, ale v kontextu, jakým ho lidi chápou. Někdo to označkoval "domem pro nepřizpůsobivé", což dalo průchod všem reálným i nereálným křívdám. Nikoho už nezajímá skutečný záměr a podoba projektu. A je mi fakt smutno, když jsem se dnes dozvěděl, že kdosi z angažovaných a jistě velmi morálně zdatných obyvatel s citem pro právo prořezal všechny pneumatiky u auta J. Šlajse v Mlazicích... Sad Na to opravdu můžeme být hrdí...

P.

5.4 Vždycky


mě překvapí jedna věc. Často slyším lidi nadávat na to, jak se mládež potuluje po ulicích, fetuje a krade a že je o strach vycházet ven, pouštět ven děti atd. Většinou samozřejmě s dovětkem, že se jedná hlavně o Romy. A když s tím chce někdo něco udělat (například založit nízkoprahové centrum), ti samí lidé začnou demonstrovat a šířit nejrůznější fámy (viz petice proti "domu pro sociálně nepřizpůsobivé.") Takže na jednu stranu vidíme neorganizovanou, zevlující mládež jako hrozbu, na druhou stranu budeme protestovat proti všem pokusům o řešení problému a to bez ohledu na to, že podstatná část nákladů je hrazena z ESF. A jaké řešení nabízejí protestující? No, třeba prořezat pneumatiky tomu, kdo chtěl přispět k řešení. Výborně!

Obrázek uživatele Marek M.

5.3 Jak se tak nad tou lidskou


Jak se tak nad tou lidskou blbostí zamýšlím, musel to být čitatel zdejšího webu. Nikde jinde jsem  spojitost mezi projektem a panem Šlajsem neviděl (možná špatně hledám), případně člověk řešící jinou frustraci (něco osobního?). Každopádně je to čin až neuvěřitelně zoufalý svědčící o vyvolané hysterii v této otázce.

Škoda, že již nemáme tělesné tresty. Řádně rákoskou přes ruce by nezaškodilo.

M.

5.3.1 potenciální zdroj zde:


potenciální zdroj zde: http://www.facebook.com/events/199278763502465/

Jen bych upozornil ty, kteří schvalují některé vyvěšené příspěvky na Fcb, včetně pí Dolejšové!!!, že by tak mohli naplňovat skutkovou podstatu trestného činu!. Nelíbí se mi populistické dopisy a pseudoargumenty jak vystřižené z programu DSSS, ani způsob, jakým se schovávají za (kvazi)racionální, "méně konfliktní" zástupná témata typu dotace a její využití. Pokud tady má být nějaká nesnášenlivost, pak to jsou ti mělničáci, kteří připravili výše zmíněné fcb stránky... Ti, kteří vyvěšují různé nenávistné výkřiky opírající se o xenofobní pseudologiku, kdo s ní přichází. Důkazem budiž auto J. Šlajse. Možná by preventivní programy měly být zaměřeny především na ně... A to původně vůbec nešlo o etnikum nebo nepřizpůsobivost...

5.3.1.2 Já na FCB taky


Já na FCB taky přispíval a ptal jsem se na to z čeho se bude platit provoz až dojdou dotace!!!

Jestli ti to příjde jako schovávání se za téma, tak tos mě nepotěšil a to , že se tu budeš ohánět trestnými činy to mi nevadí jelikož já se člověka, který nemá rád nepřispůsobivé považuji.

Až budeš mít takovou životní zkušenost jako já a mí známý tak si můžem popovídat.

Jinak silná slova máš na to taky studuješ psychologii,ale proč jste to tedy s panem Šlajsem nepřišli takto předložit před obyvatele, kterých se to týká?

Protože, by vás vynesli v zubech jelikož nálada, která tam panovala, byla dosti nervozní, vzhledem k tomu, že se město o něčem domluví aniž by o tom místní občané cokoliv věděli a ne jinak to bylo s ulicí ovocná a jejím jednosměrným provozem.

Nevím, ale rozhodně ti v zastupitelstvu nefandím, tím bych to ukončil .

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

5.3.1.2.1 out of thema


Pletete hrušky s jabkama, v Ovocné to znám a je to tam někdy o hubu, nevím, proč vám vadí, že ji chtějí zjednosměrnit. Když to zjednosměrní a (konečně?) tam udělají chodník, bude jenom dobře. Za tratí je to tak jako tak (pokrčení ramen).

5.3.1.2.1.1 Zrovna vy tam projedete


Zrovna vy tam projedete jednou za uherský rok!

Psal jsem o tom, že kdyby se lidi neozvali tak by to dopadlo podobně a potichu se to odsouhlasilo a bylo by!

Už vidím jak vám tam zajede např. nákladní vůz se stavebním materiálem , nebo až vám povezou nábytek atd... když by se dolen na kameńáku nestočil!

Chodník?

To je snad vtip, ne? Už takhle je to úzké a ještě chodník, no to nevím! Jinak místní tam umí fungovat s auty bez problémů a to , že si občas couvnu mi nevadí, jelikož nejezdím ako Želva Smiling

5.3.1.1 Prezentace záměru


Souhlasím, jakmile to chytne takový způsob komunikace (při pohledu na FB odkaz), těžko se něco vysvětluje, jsou slyšet hlavně ty zmiňované nenávistné výkřiky lidí, kteří se často před informacemi uzavřou. Jejich reakce se mi rozhodně nelíbí, vyčleňování nepohodlných lidí ze společnosti má za následek hlavně zhoršování situace (tím rozhodně nemyslím netrestání protizákonné činnosti). Ale nemá na tom podíl také špatná, případně žádná, prezentace záměru? Proč je na tom videozáznamu vidět, jak lidé nevědí, o co přesně jde? Proč v tom vidí nějaké krizové centrum, kde se budou scházet problémové osoby a sníží to bezpečnost lokality, přičemž konečný efekt je právě opačný? 

Je mi jasné, že každý záměr má daný postup a nedá se hned vyjít na veřejnost s něčím, co nemá naději na úspěch, ale můj předchozí dotaz na dotace (vztahuji na to i vaši poznámku o kvazi-racionálním zavádění tématu) měl právě na mysli postup při zpracování návrhů. Proč nejde vyřizovat dotace, když už jsou nutné k realizaci záměru, až po schválení zastupitelstvem a prezentování lidem, kterých se to týká - a pak teprve vyřizovat dotační otázku? Takhle hraje totiž úspěšná dotace tak podstatnou roli, že to možná ovlivňuje podstatu samotného záměru - ať už kvůli nevyužití vlastní dotace, nebo zahození energie, spojené s jejím vyřizováním. Lidé si pak logicky vyvodí, že jsou obcházeni.

Pokud vám přijdou pokládané otázky laicky nesmyslné a "úplně vedle", považujte to, prosím, jako důkaz neinformovanosti člověka, který se o dění našeho města zajímá běžně dostupnými prostředky.

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

5.2 :-(


Tož přátelé, tohle je hnus. Prořezat gumy u soukromého auta, ať už komukoliv, je hnus, a nevím, zda se k tomu dá říct něco jiného. To jsme teda opravdu hrdinové.

5.1 nízkoprahové centrum


Dobrý den,

myslím, že plno lidí chápe pojem nízkoprahové... A nejsou jen lidé, kteří se bouří kvůli tomu, že by se zde mělo toto centrum postavit a vadili by jim snad jeho uživatelé. ... Já samozřejmě do zákulisí celého "projektu" pramálo vidím, ale pro mě je důležité, zda vůbec je o takové centrum zájem. Jak vidno, obyvatelé Mlazic zřejmě zájem nemají (a své děti by tam zřejmě neposílali a těžko říct, zda by tam děti chodily samy), podle diskuzí zde a na facebooku.

Pak tedy nastává otázka, zda by vůbec měli zájem lidé, kterých by se to zřejmě nejvíce týkalo. Dělal někdo nějaký průzkum, na kolik dy tato budova byla využitá??

Jde mi o to, že dnes je trend za každou cenu využít jakoukoli dotaci, kterou EU poskytuje, ačkoliv dost často vlastně ani není potřeba, takové záměry realizovat. 

zdraví Eliška Eye-wink

5.1.1 ???


Naopak, plno lidí evidentně vůbec neví, co to nízkoprahové centrum je. Ukazují tu jen své neznalosti. když už člověk není totální blb, tak si to aspoň vygoogluje (1) a podívá se alespoň na stránky ostatních nízkoprahových center, kterých funguje spousty. Opravdu nechápu, co tu někteří (a i ti, co píšou na FB) předvádí za hysterii. Plašili by hady i lidi, kdyby tam vznikla pobočka Kašpárku? Nebo dejme tomu malý ústav sociální péče? Obdoba domu dětí a mládeže? Čílí se někdo, že je ve městě zvláštní škola (nebo jak se to teď jmenuje)?... Uvažujte trochu.

5.1.1.1 Kdysi


.. byl skaut, junák, pionýr, spousta konkretních zájmových klubů, počítačové centrum pro mládež, Mělníček Smiling, a kdo chtěl, tak se začlenil. Lidi si jen myslí, že by bylo dobré vydat peníze na něco potřebnějšího. Je na tom něco špatného?