https://www.traditionrolex.com/7

 Revitalizace historického centra IV – archeologové | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Revitalizace historického centra IV – archeologové

  Čtvrtý díl rozšířeného zpravodajství k revitalizaci historického centra města Mělníka je věnován záchrannému archeologickému výzkumu, který probíhá souběžně se stavebními pracemi. Tento výzkum provádí odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze, pod vedením Petra Meduny a mělnického muzea.
 
V první etapě se pozornost archeologů zaměřila na spodní část České ulice, neboť při výzkumu před deseti lety u budovy CHKO Kokořínsko, která se nachází nedaleko, byly objeveny stopy původního opevnění raně středověkého hradiště. Předpoklady archeologů se potvrdily a výzkum postupně odhalil velmi pěknou kanalizaci z opukových kvádříků z přelomu 18. a 19. století, dále zachovaný zbytek parkánové zdi,
ale především stopy opevnění hradiště. Archeologové určili vrstvu opevnění nejstaršího slovanského neboli raně středověkého hradiště z 9. a 10. století a také doklad osídlení mělnické akropole Slovany již
z 8. století (odpadní jámu). Tím bylo potvrzeno, že na mělnickém návrší existovalo opevněné hradiště
již v době, kdy zde měl dle Kristiánovy legendy žít kníže Pšovanů Slavibor a jeho dcera Ludmila (babička knížete Václava). Archeologický výzkum na tomto místě sice částečně pozdržel probíhající revitalizaci, nicméně jeho výsledky předčily původní očekávání a jsou velmi důležité pro pochopení nejstarších dějin města. 



V druhé etapě se chtějí archeologové zaměřit na výzkum na východní straně náměstí Míru, kde bude od srpna probíhat výkop kanalizační stoky. I na tomto místě je možno očekávat zajímavé nálezy, které doplní naše znalosti o dějinách města.    

Mgr. Jiří Dohnal, vedoucí oddělení památkové péče MÚ Mělník


Město

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

2 Dlažba


Pane Dohnale, mám dotaz. Na začátku revitalizace jsem cosi slyšel nebo četl, bohužel už nevím kde, že se nová dlažba nebude cca půl roku moci nadměrně zatěžovat (pravděpodobně kvůli rovnoměrnému sednutí, apod.- myslím těžkou technikou) - je to pravda? Mně totiž už na začátku vrtalo hlavou, jak se to dopravně vyřeší například už při stavbě a vidím, že se jezdí bez ohledu na nová a stará místa, ale nejsem si jistý, možná se pletu. Je mi jasné, že z káceného lesa lítají třísky, ale nekomplikují archeologické nálezy až příliš průběh a systematický posun prací? Berte mě, prosím, jako laika, ale řekl bych, že sondy mohly být provedeny na inkriminovaných místech už ve fázi příprav, aby tolik nezamávaly s původními plány.

2.1 Dobrý den, co se


Dobrý den,

co se zatěžování dlažby týče, tak skutečně by se prvních 3-6 měsíců neměla dlažba zatěžovat, ale to se týká pouze chodníků, které jsou nově vyskládané či opravené. Pod vozovkou (dnes U Tanku, či Legionářů) je položena tzv. stabilizační vrstva ze suchého betonu, na ní je uhutněná dlažba a ta by měla snést zátěž. Proto se také již v těchto ulicích normálně jezdí, ovšem pouze na zkušební provoz, který ukáže, jak kvalitně byla dlažba provedena. Nemám technické vzdělání a lépe by vám to vysvětlil pan Skácel, který má toto za města na starosti.

S archeology je to těžší, ale pokud na Mělníku nenajdeme novou Věstonickou venuši, tak to určitě nebude mít na termíny revitalizace zásadní vliv. Sondy se určitě s částečným předstihem provést mohly, ale pod zem nikdo nevidí a není možné odhadnout, zda bude záchranný výzkum trvat 1 či 10 týdnů. 

1 To je prima...


Takže jinými slovy nebudeme žít na staveništi ani rok (jak byl původní předpoklad), ani dva roky (jak odhadovali lidé kteří tomu na rozdíl od vedení města rozumí), ale spíš tři roky?

1.1 archeologické vykopávky v


archeologické vykopávky v České ulici se protáhly oproti původnímu plánu o 5-6 týdnů, což bylo citelné zdržení v rámci harmonogramu prací, ale nikoliv katastrofální. Jak to půjde na náměstí Míru nechce nikdo odhadovat, koneckonců pod zem nevidíme, ale každopádně platí, že celá revitalizace musí být hotova do 30.4.2010.

1.1.1 Mám maličko jiné informace...


Jistý nejmenovaný vysoce postavený městský představitel se přede mnou (žádné "jedna paní povídala") nechal slyšet že město nezvládlo dotační titul ze kterého se měla platit revitalizace náměstí. Takže nikdo neví jestli na ní budou peníze. Dále prohlásil že archeologové si vymínili že veškeré rozebírání a kopání na náměstí budou provádět výhradně oni, takže žádná mechanizace, žádní UK. Doplnil to několika nelichotivými invektivami na adresu odpovědného místostarosty (p. Kovářík), který prý podělal co mohl (citace). Co nám povíte o těchto názorech? Když si k tomu přidáte cedule které hrdě hovoří o dokončení parku v dubnu (dodnes není dokončený), ulice Legionářů v květnu (je sice jakžtakž hotová, ale v katastrofické kvalitě), Seifertovy ulice 10.5. (není na ní pořádně sáhnuto)... Zdůrazňuji že to není nic osobního ani žádné znevažování Vaší práce. Jen mě vzhledem k mému bydlišti (Ostruhová ulice) zajímá na čem jsem...

1.1.1.1 I. současná revitalizace


I. současná revitalizace se týká všech ulic v okolí náměstí Míru mimo toto náměstí. Na revitalizaci (předláždění) náměstí Míru bude muset město shánět peníze znovu, či z jiného zdroje než nyní. Oněch 170 mil. Kč. se na něj nevztahuje.

II. až se bude dělat kanalizace na náměstí Míru před domy s podloubím, tak archeologové budou výkopy sledovat a pokud je v nich něco zaujme, tak práce zastaví a sami provedou výzkum. Na některých úsecích se opravdu pojede "růčo", ale to z toho důvodu, že se v blízkosti nachází historické sklepy a nikdo se do nich nechce propadnout.

III. park v Jungmannových sadech již finišuje, čeká se na mobiliář, dokončení koruny na ohradní zdi a několika dalších maličkostech.

IV. k revitalizaci existuje velmi objemná a krásná dokumentace, která detailně popisuje jak se co bude dělat. Ale určitě víte z vlastního života, že skutečnost se od plánů mnohdy liší. Je to tak i při revitalizaci, když se do toho sáhlo, tak se objevily nečekané problémy, které celou věc komplikují.

V. zkuste se na to dívat pozitivně, už jsou první výsledky: Radnice je téměř hotová, některé chodníky již také, vodárna v Jungmannových sadech atd. Ten rok co nám zbývá bude určitě hrozný, ale věřím, že 1.5.2010 to tu konečně bude vypadat dobře a na to se těším.  

1.1.1.1.1 Těšíme se všichni


Samozřejmě že budu rád až to tady bude hezký. Dneska je to fakt příšerný. A co se týká hotových věcí - radnice vypadá hezky, ale tenhle krok jsem vůbec nepochopil. Dělala se před několika málo lety, vypadala docela přijatelně. Za mnohem větší hrůzu považuju bývalý Okresní úřad. Když si ho obejdete (zejména jeho zadní trakt), podíváte se na okna, oplechování, omítky... Všechno je v havarijním stavu. Skoro mi to připadá jako návrhy ČSSD na řešení ekonomické krize - loď jde ke dnu a my se dohadujeme jakou barvou natřeme komín. Ale ještě jednou - jsem rád že se děje aspoň něco!

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.1.1.1.2 Ostruhová


jen si dovolím k tomuto tématu upozornit, že Ostruhová je už z náměstí Míru zase nedostupná. (a to přesto, že jsme byli několikrát ubezpečováni, že se revitalizace Ostruhové a Erbenovy netýká)

Sad chápu, že se to musí udělat. ale proč nejsou podnikatelé a obyvatelé uvedených ulic aspoň upozorněni, že se tam bude kopat díra jako hrom? (nám - obchodu podnikajícímu v rohu těchto ulic - aspoň nikdo nic neřekl, a Čop mi vyvrátí nebo potvrdí, zda něco věděli oni)

1.1.1.1.1.2.1 Ostruhová


Samozřejmě že nevěděli. Od MÚ je moc hezké že nám zablokuje příjezd k domu a neřekne ani bú. Takhle se komunikuje s obyvateli na Mělníku...

1.1.1.1.1.2.1.1 bydlím také v


bydlím také v Ostruhové,přímo na MÚ a také nic nevím.Ale tady na Mělníku se už ničemu nedivím.

1.1.1.1.1.1 Tak s tímto názorem,plně


Tak s tímto názorem,plně souhlasím.


https://www.traditionrolex.com/7