Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.
Muzeum M

Kultura

tipy na akce / reporty z akcí

Brit hraje každý koncert, jako by byl jeho poslední

Britský kytarista a zpěvák, charismatický Alasdair Bouch, přijíždí do Mělníka, aby svým koncertem uvedl slavnostní zahájení projektu FILM MEKUC ve čtvrtek 11. 9. v 18 hodin v Masarykově kulturním domě. Po jeho bezmála hodinovém vystoupení bude následovat projekce dokumentu Olga o první dámě Olze Havlové. Vstup zdarma.

Kultura 1 komentář | » číst dál | 2 přílohy

V MEKUC je sezona 2014/15 připravena


I když jsou mnozí z nás myšlenkami ještě na prázdninách nebo na dovolené, v Mekuc se sezona 2014/15 rozjíždí od prvních zářijových dnů. Do nové sezony jsme pro naše návštěvníky připravili dvě novinky.

Kultura Napsat komentář | » číst dál

Vernisáž v galerii Ve Věži: Výstava tiskovin, historických materiálů a fotografií - Mělnické vinobraní 1911-2013


Mělnické vinobraní 1911-2013

Výstava tiskovin, historických materiálů a fotografií

 

Mělnické kulturní centrum zve 4. září 2014 od 18. hodin do galerie Ve Věži na vernisáž výstavy Mělnické vinobraní 1911 – 2013. Výstava návštěvníkům nabídne pohled do historie i současnosti mělnického vinobraní. Prostřednictvím dobových tiskovin, historických materiálů, fotografií a zejména velkoformátových barevných plakátů představí každou etapu v historickém vývoji oblíbené vinařské slavnosti. Expozice umožní nahlédnout do minulosti této tradiční oslavy vína od jejího počátku v roce 1911 až do současnosti. Návštěvníci mohou porovnat, jaké bylo vinobraní za časů první republiky, které v roce 1922 navštívil prezident nově vzniklé Československé republiky Tomáš G. Masaryk, jak ovlivnila vinobraní druhá světová válka, jak vypadala vinařská slavnost v dobách komunismu, jak ho proměnila normalizace nebo jakou tvář má vinobraní dnes. K prohlédnutí jsou návštěvníkům programy jednotlivých ročníků vinobraní, ze kterých si lze udělat představu o tehdejší hudební i divadelní scéně. Výstava tedy nezachycuje pouze dějiny vinařské slavnosti na Mělníku, ale odráží celkový obraz kulturního i politického života tehdejší společnosti. Cílem expozice je, aby mimo jiné sloužila k uchování paměti na bohatou a dlouholetou historii vinařského řemesla na Mělníku.

Kultura Napsat komentář | » číst dál

Jarošáček slaví kulatiny

Je to až k nevíře, ale je to tak. V letošním roce oslaví folklorní soubor Jarošáček již 20. výročí své existence. Za tuto dlouhou dobu prošlo souborem již několik generací dětí, z nichž mnozí jsou již nyní dospělí. Někteří z nich pokračují v krásném koníčku v souboru Jarošovci, případně v jiných tanečních tělesech. Jiní si zachovali v srdci vztah k tanečnímu a hudebnímu umění na celý život nebo dokonce zvolili profesionální uměleckou dráhu.

Kultura Napsat komentář | » číst dál | 1 příloha

Karlovarský filmový festival na plátně kina ve Štětí

Zakončení karlovarského festivalu v kině Štětí

Poprvé v historii bude letošní závěrečný film i ceremoniál 49. MFF v Karlových Varech na plátnech vybraných kin, proto vás zveme i do digitálního kina ve Štětí na tuto mimořádnou událost, která proběhne v sobotu 12. července 2014.

Kultura Napsat komentář | » číst dál | 1 příloha

SKOBA slaví své třicetiny letní výstavou

Nastává čas prázdnin a cestování. Kromě lesů, vod a strání či hradů a zámků se budou navštěvovat i muzea a galérie. A právě v té mělnické Galérii Ve věži proběhne během prázdnin rovněž zajímavá výstava.

Jedná se práce mělnické výtvarné skupiny SKOBA. Tato skupina vznikla před neuvěřitelnými třiceti lety  v Tupadlích jako volné sdružení výtvarníků a umělců z mělnického regionu. V současné době jí tvoří Aida Líhová – Legnerová, Václav Sádovský, Pavel Šimral a Zdeněk Šulc. Jednotlivé členy spojuje preference stejných životních hodnot a blízkost názorů na výtvarné umění.Ve své tvorbě zahrnují malbu, kresbu, rozměrné plastiky ze dřeva, ale i drobné grafiky. Ač každý tvoří svým osobitým způsobem a jde svou výtvarnou  cestou, na společných výstavách se ukazuje, že je jim společná jakási vnitřní harmonie a propojení.

Kultura Napsat komentář | » číst dál

V galerii zazní hudba plná pestrosti a rozličnosti…


V mělnické Galerii Ve věži se uskuteční další zajímavá akce. Nejprve vystoupí dvojice ve složení Tomáš Hudeček a Jakub Soldán hrající pod názvem HUSO. Tito dva muzikanti s harmonikou a klarinetem hrají a zpívají veselé písně o zvířátkách, dopravních nehodách a i o tom, jak se nakonec všichni dobře poměli. Součástí koncertu bývají i muzikologické experimenty jako interaktivní sázková píseň či vůbec nejkratší píseň světa.

Kultura Napsat komentář | » číst dál

Výstava fotografií Povodeň 2013 - Mělník


Město Mělník a kronikář Martin Klihavec vás zvou na zahájení výstavy fotografií, která má připomenout, jak velká voda ohrozila naše město před rokem v červnu 2013. Výstavu zahájí starosta města MVDr. Ctirad Mikeš v úterý 3. června 2014 v 17:30 hod. v 1. patře historické budovy mělnické radnice. Výstava potrvá do 17. června 2014.

Kultura Napsat komentář | » číst dál

Legenda světového jazzu zahraje na hradě Kokořín


Podobně jako v loňském roce, tak i letos na hradě vévodícímu stejnojmennému údolí vystoupí jedna z největších osobností světové jazzové scény – Laco Deczi.

Trumpetista, skladatel a kapelník Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve vesnici Bernolákovo na Slovensku. V šedesátých letech byl členem kapely SHQ Karla Velebného, a na konci roku 1967 založil vlastni soubor Jazz Celula. Posléze působil v Jazzovém orchestru Československého rozhlasu a zabýval se i skládáním filmové hudby. Od roku 1985 žije v USA, kde sestavil s převážně americkými muzikanty soubor Celula New York.  Jako bubeník v ní působí i jeho syn Ladislav „Vajco" Déczi. S touto skupinou pravidelně hrává v jazzovém klubu na 70. ulici v New Yorku. V tomto velkoměstě má též vlastní nahrávací studio. Působením v zahraničí se z Decziho stal světově proslulý hráč s originálním interpretačním stylem. Jeho hudba je tak osobitou směsí jazzu a tichomořského folklóru. O jeho nesporných kvalitách, které slibují  skutečně nevšední hudební zážitek, se tak mohou návštěvníci přesvědčit již tuto sobotu 24. května od 19, 30 hodin v prostorách nádvoří tohoto romantického hradu. Zde zahraje i s doprovodnou kapelou Celula New York  a zároveň pokřtí své nové album. Bude to skutečně opět stát za to …

Kultura Napsat komentář | » číst dál