Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!
Muzeum M

Kultura

tipy na akce / reporty z akcí

Spolkové poděkování Varhanní půlhodinkou

V závěru roku 2008, přesněji 11. prosince v 17 hodin, pořádá Mělnický osvětový a okrašlovací spolek ve spolupráci s Proboštstvím Mělník v chrámu sv. Petra a Pavla poslední letošní akci, která zároveň ukončuje projekt Mělnicko v ozvěnách hudby 2008, jenž byl pořádán ve prospěch Projektu obnovy varhan chrámu sv. Petra a Pavla. Jeho jednotlivé části probíhaly od března do prosince, navštívily je stovky lidí, kteří v podobě dobrovolného vstupného projekt obnovy varhan podpořili.

Kultura Napsat komentář | » číst dál | 1 příloha

Nová kniha putuje za pamětí mělnické krajiny

V minulém roce vydal Mělnický osvětový a okrašlovací spolek knížku Jiřího Čumpelíka V trenkách a naboso. Ožíval v ní Mělník před cca 70 lety s jeho postavičkami, zvyklostmi, nahlédli jsme i do tajuplného (viděno dětskýma očima) podzemí města. Publikace letošního roku „Putování za pamětí mělnické krajiny“ chce také připomínat minulost, mnohdy ovšem mnohem starší, než byla Čumpelíkova doba. Zaměřuje se na krajinu v okolí vinařského města a především na drobné památky do ní zasazené...

Kultura Napsat komentář | » číst dál | 1 příloha

MKDM prosinec + připravují na leden


Jednotlivé akce jsou již zveřejněny v kalendáři, zde jako celkový přehled (bez jakýchkoliv korektur), ale též s přehledem akcí na další měsíc. Prostě to, co můžete najít v papírové skládačce z MKDM, v textové formě. Případné změny programu vyhrazeny (a budou aktuálně zobrazeny v kalendáři).

KULTURNÍ PŘEHLED MKD MĚLNÍK

PROSINEC 2008

Pondělí 1. prosince v 19.30 hod
SWINGOVÝ VEČER
Vystoupí: Pavel Kopecký – kytara, David Smrž – saxofon, Lukáš Buk – bicí, Olga Kuthanová- zpěv, kontrabas, jako host Jiří Endler – zpěv.
Zahájení adventního času připomenou v závěru pořadu vánoční koledy v podání členů Chrámového sboru Mělník, pod vedení Miroslava Krause.
Vstupné 50,- Kč

Úterý 2. prosince v 18.00 hodin – Galerie MKD
MARIE VOSYKOVÁ • JAROSLAV VOSYKA
DVA SVĚTY
Vernisáž výstavy obrazů. Úvodní slovo pronese František Černický, v kulturním programu vystoupí učitelé a žáci ZUŠ Mělník. Květinová výzdoba – Botanická zahrada Šest kapek rosy.
Výstava potrvá do 28. ledna 2009.

Pátek 5. prosince v 9.00 a v 10.30 hodin – Divadelní sál MKD
ZKOUŠENÍ
Nový hudební pořad Jaroslava Uhlíře pro děti z MŠ a ZŠ.
Vstupné 50,- Kč

Pondělí 8. prosince od 17.00 do 20.00 hodin – Malý sál v 1. patře
VÁNOČNÍ KURZ ARANŽOVÁNÍ
Tradiční předvánoční aranžování s lektorkami z SOU zahradnického v Liběchově. 
Účastníci kurzu si sami vyrobí zajímavé dekorace k adventní výzdobě bytu.
Zájemci se mohou hlásit u p. Lešnerové na tel. č. 315 622 612 nebo přímo v kanceláři předprodeje v MKD.
Cena kurzu včetně materiálu je 490,- Kč

Úterý 9. prosince v 9.00 hodin – Divadelní sál MKD
KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Prezentační akce Městské policie Mělník pro děti ze ZŠ.
Vstup volný

Úterý 9. prosince v 19.30 hodin – Divadelní sál MKD
KAREL PLÍHAL
Český folkový kytarista, zpěvák, skladatel, textař, klávesista a aranžér. První sólové vystoupení měl v roce 198. Karel Plíhal je čtyřnásobným držitelem ceny soutěžního hudebního festivalu Porta. Složil hudbu k řadě inscenací Moravského divadla Olomouc a zhudebnil některé Kainarovi básně a v neposlední řadě režíroval nahrávání alb J. Nohavici, P. Fialy, bratří Ebenů a Bokomary. 
Vstupné 150,- Kč

Středa 10. prosince v 19.00 hodin – Divadelní sál MKD
MUSICA DOLCE VITA
Poetické zastavení aneb Milostná lyrika v proměnách času. Komponovaný večer hudby a poezie. Účinkují Žofie Vokálková – flétna, Daniela Demuthová – mezzosoprán, Zbyňka Šolcová – harfa. Na koncertě zazní hudba mistrů, inspirovaná nejkrásnějšími lidským citem, láskou, doplněná nádhernými verši harfenistky Z. Šolcové. Hudba G. F. Händela, A. Vivaldiho, W. A. Mozarta, C. Debussyho, M. Ravela a dalších citlivě spojená s něžnou poezií slibují nevšední umělecký zážitek, jenž zůstává dlouho v srdcích posluchačů.
Vstupné 100,- Kč

Čtvrtek 11. prosince v 17.00 hodin – Kavárna MKD
HODINKA S PEGASEM
Autorské čtení členů mělnického literárního klubu „Pegas“. Zpěvem a hrou na kytaru doprovází mělnický hudebník Marian Kořínek.

Čtvrtek 12. prosince v 19.30 hodin – Divadelní sál MKD
KOSA
Hra se odehrává ve Vítězslavově bytě na poschodí. Někde na předměstí. Dveře, okno, tma, svítící stromek a lampička, divoká svině s otevřenou hubou a další vycpané lesní potvory se šklebí z koutů a stěn. Jednoho vánočního dne vyleze do okna bytu ve čtvrtém poschodí Smrt. Vtip spočívá v tom, že mladý, nezkušený muž, který ještě v pořádném zaměstnání nikdy neobstál, si našel povolání Smrti přes inzerát. Oblékl si masku a černý kostým kostlivce a vydal se za svou první obětí – osamělým třicátníkem, preparátorem zvířat, jenž má ve svém bytečku nespočetně vycpanin, vydělává 5600 korun hrubého a ještě si nic neužil. Ten zpočátku situaci chápe jako vtip od kolegů a když pochopí skutečnost tak je zaskočen. Není připraven na věčný odchod, zvláště nyní, když má výhodnou zakázku na vycpání stovky bobrů. K některým z nich má Vítězslav zvláštní vztah, ve své samotě s nimi normálně komunikuje. Naštěstí s touto smrtí se dá diskutovat. Jsou vánoce. Kapela v pozadí hraje něco, co vzdáleně připomíná koledu. Je noc a Vítězslav je sám doma, večeří a dokončuje nějaký preparát – řekněme tchoře nebo nějaké podobné přátelské zvířátko a pěkně si s ním vypráví. Divadelní spolek Frída z Divadla Bolka Polívky z Brna nabízí divákovi sice závažné téma, ale v komediálním provedení, které díky působení živé jazzové kapely na scéně připomíná v některých okamžicích i tak trochu kabaret. Režie: Jakub Nvota. Hrají: Martin Trnavský, Radim Novák, Božidara Turzonovová
Vstupné 250,- Kč

Sobota 13. prosince ve 20.00 hodin – Kavárna MKD
ROCK NA 87,4 m2

Neděle 14. prosince ve 14.00 hodin – Divadelní sál MKD
ČAROSTŘED A ČERNÁ PANÍ
Strašidelná pohádka o mocném mágovi Čarostředovi, s písničkami a žertovnými kousky. Pro všechny ty, kteří se nebojí přiznat si, že se rádi bojí. Dva vysloužilí vojáci zabloudí při svém putování světem k tajemnému hradu, o kterém kolují strašidelné pověsti. Hrad obývá Černá paní, kterou mág Čarostřed zaklel, protože se odmítá stát jeho ženou. Pokud by se tak stalo, vládl by celému kraji. Ze všech, kteří se pokusili Černou paní zachránit, udělal Čarostřed své sluhy. Tak se stal sluhou i chudý švec Šídlo. Teprve až se mu podaří spojit síly s oběma vysloužilci, Čarostředa porazí. Hrají členové Divadelní společnosti Fr. Kreuzmanna: Ivan Remta, Fr. Kreuzmann, H. Benešová/J. Kreuzmannová a B. Starý/ R. Trtík.
Vstupné 50.- Kč

Pondělí 15. prosince v 18.00 hodin – Kavárna MKD
ASSISI – ODKAZ SV. FRANTIŠKA A MALÍŘE GIOTTA
Sv. František z Assisi a malíř Giotto jako představitelé raného humanismu. Přednáška o kořenech humanismu v italském umění středověku, provázená promítáním diapozitivů, se zaměřuje na dílo legendárního zakladatele florentské malířské tradice a tvorbu jeho současníků na přelomu 13. a 14. století.
Přednáška historika umění PhDr. Jaromíra Adamce.
Vstupné 40,- Kč

Středa od 17. do 23. prosince – Náměstí Míru, Mělník
VÁNOČNÍ TRHY
MKD Mělník a Město Mělník pořádají vánoční trhy s programem.

Středa 17. prosince v 15.30 hodin – Kavárna a hala MKD
SILVESTROVSKÁ TRDLOVAČKA
Závěrečné předsilvestrovské trdlování s Tancovačkou Standy Tatara.
Vstupné 100,- Kč

Pátek 19. prosince v  hodin – Divadelní sál MKD
VÁNOČNÍ AKADEMIE
Vystoupení žáků VOŠZa a SZaŠ Mělník.

Sobota 20. prosince v 19.00hodin – Divadelní sál MKD
VÁNOČNĚ NETRADIČNÍ KONCERT
aneb CO VÁM BUDEM POVÍDAT…
Tanečné zábavný pořad pro všechny věkové generace zaměřený nejen na Vánoční čas. Účinkují: soubory Jarošovci z Mělníka, Lidová muzika Chrást, Jarošáček a Zvonky ZUŠ Mělník.

Neděle 21.prosince v 17.00 hodin – Zámek Mělník
VÁNOČNÍ KONCERT
BENDOVA KOMORNÍHO ORCHESTRU A JEHO HOSTŮ
Bendův komorní orchestr (založen 1956) je neprofesionální hudební těleso, které se zabývá studiem a interpretací historické hudby 17. až 19. století, se zvláštním přihlédnutím k hudbě českých mistrů. Už déle než padesát let tak znovu ožívají skladby po staletí neznámé a zapomenuté a znovu si svými kvalitami získávají publikum i profesionální interprety. Za dobu své existence Bendův komorní orchestr uvedl na koncertních pódiích více než 400 skladeb českých i cizích autorů a během posledních 4 let uskutečnil na 50 koncertů v Čechách i v zahraničí jako např. Chemnitz 2006, Madrid 2006, Německo 2007, Madrid 2008. Do svého názvu přijal orchestr jméno slavného českého hudebního rodu Bendů, Jiřího Antonína Bendy a velmi často spolupracuje s profesionálními pěvci i hudebníky. Hudební těleso má 20 členů orchestru a 45 členů sboru a 5 sólových pěvců. Pod vedením dirigenta J. Havlíka zazní skladby P. J. Vejvanovského, D. A. Milčínského, J. Loheliuse a především Missa Pastoritia Festivalis in D od F. X. Brixiho.
Vstupné 100,- Kč
VÝSTAVY

ARCHITEKTURA – VIZE – BUDOUCNOST
V prostorách kavárny a haly MKD pokračuje výstava Atelieru Charvát s.r.o. do 6. ledna 2009. 

PŘIPRAVUJEME NA LEDEN 2009

SWINGOVÝ VEČER

PROKLETÍ NEFRITOVÉHO ŠKORPIÓNA • 15.1.2009
• divadelní hra na motivy Woody Allena. Hraje Divadlo Na Jezerce: J.Hrušínský, 
  B. Kodetová, M. Šplechtová, M. Preiss, Z. Hruška a R. Stabrňák
  Předprodej vstupenek začíná 15.12.2008

HODINKA S PEGASEM

HANA ZAGOROVÁ A PETR REZEK S KAPELOU M. NOPPA • 19.1.2009
Předprodej začíná 1.12.2008

HEZKY ČESKY
• oblíbený pořad pro dříve narozené

KYRGYZSTÁN
• výstava fotografií a cestopisná přednáška Mgr. Milana Schweigstilla

DÁNSKO
• cestopisná přednáška Ing. Jana Stěničky

PŘÍVORANKA
• hudební pořad s tancem

DIVADLO DĚTEM 2009 • 25.1.2009
• KUBULA A KUBA KUBIKULA – první pohádka přehlídky her pro děti

Kultura Napsat komentář | » číst dál

Adventní koncert

V rychle plynoucím čase mnohdy toužíme po alespoň krátkém zastavení, hlubokém nadechnutí a spočinutí v prostředí, které vnáší do naší duše klid. Pokud se chcete na chvíli zastavit a vymanit se ze shonu běžných dnů, přijměte prosím naše pozvání na adventní koncert Klášterní ztišení, který je pořádán první advěntní neděli 30. listopadu od 16 hodin v kostele sv. Vavřince. Koncert je pořádám ve prospěch Projektu obnovy varhan chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníce.

Kultura Napsat komentář | » číst dál

Schválen program regenerace MPZ Mělník na období let 2009-2013

Zastupitelé města schválili na svém zasedání 21.10.2008 aktualizovanou verzi Programu regenerace Městské památkové zóny Mělník na období let 2009-2013. Tímto symbolickým aktem se uzavřela půlroční spolupráce na přípravě Programu za účasti pracovníků památkové péče, Komise pro regeneraci MPZ Mělník a společností R projekt Brno (Ing. Jan Woletz).

Kultura Napsat komentář | » číst dál

Dokumenty z jihlavského festivalu míří na Mělník

Příznivci dobrého filmu se mohou v Mělníku těšit na kvalitní dokumenty. Ve čtvrtek 27. a v pátek 28. listopadu je v divadelním sále mělnického Husova domu čekají vybraná díla z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů (MFDF) Jihlava 2008. Prostor například dostane jak umělecká skupina Ztohoven ve snímku O mediální realitě, tak osobitá reflexe a ironická kritika populární kultury ve Vánocích v Bosně režisérů Filipa Remundy a Víta Klusáka, mimojiné autorů filmu Český sen. Ke konci 60. let u nás a ve světě se v obsáhlém dokumentu Generace 68 vyjádří například Miloš Forman a Václav Havel. V programu mělnických ozvěn jsou další tři díla, a mezi nimi i vítězná Ivetka a hora.

Kultura 6 komentáře | » číst dál

Nová kniha o konci války

Bájná hora Říp přitahuje pozornost lidí od počátku věků. Až příliš nadneseně by znělo, že za druhé světové války jako magnet lákala i letce. Během zářijové mobilizace v roce 1938 působila z polních letišť v okolí Kralup nad Vltavou jedna stíhací a jedna bombardovací peruť československého letectva. Nad Podřipskem se ve stíhačkách a bombardérech proháněli zejména letci němečtí, britští, američtí a sovětští. Širšího okolí Podřipska se dotkl již velký letecký souboj mezi americkými a německými stíhači 16. října 1944...

Kultura Napsat komentář | » číst dál

Divadelní večery opět po roce

S blížícím se podzimem nastává mezi divadla chtivým mělnickým publikem rozruch. Blíží se pravidelné Divadelní večery Vládi Dědka a s nimi kolekce kvalitních divadelních her v podání předních amatérských souborů. I letos se organizátorům Divadelních večerů výběr vydařil. Soubory, které shlédli na Krakonošově podzimu, na Tylově Rakovníku či na vrcholné přehlídce amatérského divadla Jiráskův Hronov, by stačily Masarykův kulturní dům zaplnit na mnoho večerů. Bohužel prostředky jsou omezené, a tak se po předvýběru a jednáních se soubory vykrystalizoval program, který uspokojí i velice náročného divadelního fanouška.

V našem článku se dozvíte, na která divadelní představení se můžete zajít podívat. A po kliknutí sem se dozvíte, kdo to vlastně byl ten Vláďa Dědek, po kterém jsou večery pojmenovány.

Kultura 2 komentáře | » číst dál

Další "Místo známé i neznámé" - Tyršův dům

V pořadí již desátým koncertem bude pokračovat v neděli 19. října 2008 od 16 hodin cyklus Místa známá i neznámá aneb Hudebně literární putování po významných kulturně historických objektech Mělnicka. Tentokrát zavede zájemce do Tyršova domu v Mělníce. V průvodním slovu (Hudba – Divadlo - Poezie při MOOS) se zde dozví nejen historii stavby samé, ale také základní údaje z historie mělnického Sokola a jeho života.

Kultura Napsat komentář | » číst dál