Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
KA Reality

Zpravodajství

Duben 21, 2017

08:50
Nelahozeves – Poslední dva dubnové dny patří na zámku v Nelahozevsi jarním hrnčířským a řemeslným slavnostem.
Kategorie: Zpravodajství
07:00
Mělník – Mělnický útulek v Řipské ulici je přeplněný a stará se o víc psů a koček, než jaká je jeho skutečná kapacita. V současné době je v něm umístěno asi šest desítek psů a tři čtvrtiny z nich jsou psi velkých plemen, kteří mají daleko menší šance na umístění do nových rodin.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 20, 2017

21:08


Milí čtenáři, Řípská pouť vás zaujala takovým způsobem, že trhá rekordy. Nedělní článek již shlédlo 2160 diváků. Dnes už jsem toho napsal více než dost, ale musím doporučit krásný článek na stránkách PIDu i s jízdním řádem Svatého Jiří ( parní vlak).... https://ropid.cz/parni-expres-svaty-jiri-zamiri-tuto-sobotu-na-ripskou-pout-muzea/

Osobně se mi zdá, že se to tak trochu podobá programem roku 2015, jen se přehodily dny, a tak není od věci si tu Řípskou pouť z roku 2015 v rámci reklamy prohlédnout. Myslím, že si to zasloužíte, ne :-))?? Jen aby vyšlo aspoň trochu počasí.
Na snímcích je pochopitelně příjezd vlaku z Prahy, akce na kopci i dole. Na pódiu potom Smokie revival ,se Suzi Quatro a s Tinou Turner :-)). Letos uvidíte revivaly slavných kapel už v sobotu, což je mozná příjemnější a ve stejný den přijede i mezi 11.15- 11.45 vláček :-).

Abych nezapomněl: Kronikář města shání foto staré STS v lesoparku u hotelu Ludmila. Stačí ofotit, či oskenovat a poslat na klihavec@seznam.cz .

A jednu krásnou aplikaci na závěr.... ze článku o Praze ( nedávno)...http://drifted.in/horologium-app/
Zdroj: Soutok
19:08

Milník. Místo setkání tří historických krajů. Později symbol hranice mezi Sudety a  protektorátem. 

Restaurace Beseda v Liběchově.
Teď mě tak napadá, že jsem mohl přece jen uvést nějaké časové údaje, aspoň, jako určité vodítko. I tady je výhoda, že každá fotografie má svůj čas pořízení. Od chvíle, kdy jsem za koupalištěm překročil koleje, až do Mlazic jsem to šel asi půl hodiny. Další půlhodinku mi to trvalo vrchem do Vehlovic. Z Vehlovic do Liběchova hodinu, ale je pravda, že jsem se pozdržel u Trojslavy, a konečně i u kostelíču a na křížové cestě.
Celá trasa je dobře dostupná na mnoha místech autobusy a Liběchov i Mlazice mají ještě i zastávky železniční. Autobusy linky 369 ( Štětí-Praha) odjíždí prakticky od vchodu do restaurace Beseda, ale nelze říci, že je to jediné místo v Liběchově, kde se dá posedět. Liběchov nemá jenom krásné okolí a zámek s parkem, ale i různá občerstvení a restaurace. Nicméně, z praktických důvodů a snad i díky atmosféře u krbových kamen i určitým vzpomínkám na různé časy jsem si oblíbil kultovně Besedu.
Neměl jsem čas a ani chuť se tu v sobotu i pro pokročilou hodinu zdržovat, ale docela využiji toho, že alespoň podle loga, se tu momentálně točí pivo Březňák, které má ve znaku jakéhosi spokojeného pána s půllitrem a něco vám o něm napíšu. Ostatně, o Václavu Levém, nebo Antonínu a Jakubovi Veithovi, se tu v souvislosti s Liběchovem toho  napsalo dostatečně.

Liběchovský pivovar.

Ten pán na logu pivovaru, se jmenuje Victor Cibich a narodil se 11. listopadu 1856 v Hustopečích u Brna. Victor byl původně drážním úředníkem, později se ocitl ve Velkém Březně, kde se stal nejprve přednostou stanice a později se stal drážním inspektorem. Pivovar ve Velkém Březně vznikl roku 1753 a jeho významným vlastníkem byl také dlouhou dobu hrabě Karel Chotek, který ho vlastnil do počátku 20. století.

Poklidná a spokojená tvář  štamgasta Victora Cibicha, se od roku 1906 stala po vzájemné dohodě tváří pivovaru za doživotní rentu 30  tupláků týdně, které Cobich popíjel v tamní restauraci Tivoli. Zemřel v roce 1916, v 59 letech na infarkt.

Také Liběchov měl pivovar i mlýn a oboje můžete najít prakticky v sousedství Besedy. Pivovar se zdá býti aspoň zachráněný před dalším chátráním, ale se mlýnem to nevypadá o moc lépe, než s Polabským mlýnem. A zapomínat bychom neměli ani na ten v Rousovicích.

 Kostel sv. Havla.

Protože jsem chtěl nafotit ještě v Liběchově nějaké fotografie, tak jsem zvolil cestu podle silnice, ale není to příjemné. Je tam totiž dnes úsek, kdy jste nuceni vkročit doslova mezi svodidla do vozovky a musel jsem tento úsek v době relativního dopravního klidu co nejrychleji přeběhnout, abych se vyvaroval případnému troubení řidičů.Všem problémům, se lze vyhnout, pokud vystoupáte po těchto schodech u krásného, ale většinou vždy zavřeného kostela sv. Havla k domkům pod kostelíčkem.

Od domků vedou k vrcholu dvě cesty. Jedna vede přímo po schůdkách mezi zahrádky ke kostelíku sv. Ducha, který se správně jmenuje celým názvem ,, sv. Ducha a sv. Hrobu, a ta druhá vás na stejné místo dovede přes křížovou cestu a lipovou alejí, což je zdlouhavější. To se vyplatí. Vždyť je tam nádherný rozhled i na Mělník ( rozhledy v minulém dílu), a pak již pohodlně sestoupíte po úpatí k místnímu špýcharu do Malého Liběchova, odkud již po krajnici dojdete v pohodě nějakých 100-200 metrů k milníku, odkud se schází k Labi. Nejdříve však ještě musíte u špýcharu přejít silnici.


Vinárna.

Nevím jak dnes, ale vinárna v Liběchově měla v 80. letech velký zvuk i na Mělníku a dnes má stále otevírací hodiny.

A pak už jsem po krátkém běhu vozovkou dospěl k čerpací benzinové stanici, odkud se nabízejí krásné fotografie. Ta první patří samozřejmě jednomu z nejhlavnějších symbolů Liběchova, kterým je kostelík sv. Ducha.


Dole u silnice je opravdu krásně zachovalá socha žehnajícího Krista.


Zde ji máte i s krásným vinařským pozadím, kde nechybí ona strážní vížka, kterou jste viděli v minulém dílu shora. Netroufám si tu teď tvrdit, že snad je pojmenována po sv. Václavovi, ale někde jsem o ní již četl, a zase to zapomněl. Liběchov má několik pěkných webových stránek:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lib%C4%9Bchov

http://kostelicek.eu/     

http://www.libechov.cz/   

Liběchovský špýchar.

Liběchovské vinice a jeho dominanty.

Poslední dobou, se často setkávám s tím, že někde zmizely nějaké stromy a krajině to jen prospělo. Nechci tím navádět k nějakému kácení stromů ve velkém, ale skutečně jsou místa, kde je probírka, nebo úplná absence stromů na místě. A tady kolem Liběchova je to na místě.


A nyní jsme již u památky, kterou mám pro její historický význam i krásný tvar rád.


Sloup připomíná téměř antické dílo a připomíná nám, že v historii Čech proběhlo mnohokrát různé krajské dělení. Sloup tu stojí od roku 1858  a připomíná, že se tu stýkaly tři kraje. Za řekou byl Rakovnický kraj, Liběchov spadal do Litoměřického kraje a Mělník do Mladoboleslavského kraje.


Pohled od milníku.

S určením hranice protektorátu je to horší. Podle fotografií se ví, že šlo o dvě dřevěné boudy vedle sebe, které stály téměř na rovině, nebo v mírném spádu zády k vinici a mezi nimi byla závora. Kde to však bylo přesně, tak to není známo. Kdysi jsem dokonce slyšel, že to bylo někde tam, co snad stojí ten dům na obrázku níže, což by odpovídalo poněkud výše po této silnici.

 Později jsem  se domníval, že to mohlo být tam, co končí ta svodidla směrem k Mělníku, ale někdo si to může představovat na této odbočce k řece, nebo dokonce přesně na úrovni milníku. Chtělo by to přesnější historický pramen třeba v podobě mapy. Ovšem, protektorátní mapy, které se dostanou ke čtenářům zobrazují zpravidla dost hrubě celou republiku. Alespoň jsem se nikdy s žádnou protektorátní mapou Mělnického okresu nikde nesetkal.


Co vás však možná překvapí je fakt, že v roce 1938 mělničtí radní tajně přemýšleli, zda by nebylo lepší, se nechat připojit k Říši, jako obsazený sudetský Liběchov. To už mám vyčtené aspoň z jedné knihy o Mělníku :-).

Podejdete trať a najednou jste u obrovské řeky, která tu vypadá velmi majestátně. Labe má obyčejně na těch nejširších místech u nás kolem těch 220 metrů šíře, což je zde. Vyjímku tvoří řeka za obcí Libochovany ( dva články prakticky před rokem), kde má 320 metrů.


Když jsem tak kráčel pod tratí, tak jsem vzpomínal na časy, kdy tu létaly dlouhé náklady s uhlím a člověk měl pocit, že mu aspoň nějaký ten prach z vagonů spadne na hlavu. Teď to bylo všechno takové poklidné, kratší vlaky, tak věru nevím.


Ačkoliv cyklostezka vede i nadále do Liběchova vrchem, tak v tomto případě se žádná trasa nepřekládala, jako v případě zelené turistické značky, ale došlo k rozšíření nabídky.


Labe u Dolních Beřkovic.


První tůň patří Vehlovicím. Chtěl jsem jíti původně stále podle Labe, ale musel jsem se pro moc divoký terén ( kopřivy, neznatelné cestičky) po asi 300 metrech vrátit a vzít to na silnici, až za první vysokou budovu po pravé straně. Tam už vedla panelka, po které jsem se dostal potažmo až k horkovodu.


Od Labe jsem ještě nafotil nějaké záběry. Zde je Trojslava, jako pevnost, která střeží řeku. Motivoval mě romanticko-dobrodružný starší film Africká královna z roku 1951 :-)).http://www.csfd.cz/film/4582-africka-kralovna/prehled/


Pevnost ( Trojslava) v detailu. To už je zase, jako ten bunkr z filmu Zachraňte vojína Ryana :-)). V každém případě tu leží vinice na krásném místě s výhledem a docela milá, ale zdevastovaná stavba, která by třeba mohla být někdy pěkným společenským zařízením.


U Labe v katastru Vehlovic ještě leží vinice Velký a Malý koráb.


Nejprve jsem si vybral tuto rybářskou společenskou boudu u tůně ...


... a pak nějaké to stavení z této vinice,


Stezky u Labe mají tady mezi Vehlovicemi a Mlazicemi různou podobu. Tato vede podle řeky od horkovodu ke Vlíněvsi.( naproti přes řeku)


To už je ten slíbený horkovod s přechodovou lávkou do Dolních Beřkovic. Vedu sem dobrá cesta ze staré Českolipské silnice.


To není Amazonie, ale tato cestička mě vedla podle Labe asi 100 metrů k horkovodu od Vehlovic. To se s panelkou a cestami u Mlazic nedá srovnávat, ale opravdu si můžete připadat, jako někde v Amazonii :-).
Tak co říkáte krajině mezi Mělníkem a Liběchovem ? Řekl bych, že nabízí vícero tváří a je to prakticky doma. Okruh mi trval i s těmi zacházkami cca 4.5 hodiny.
Zdroj: Soutok
17:40
V minulém dílu článku o nákupu ojetiny jsme si probrali, čím se řídit při počátečním výběru auta a jak se připravit na jeho nákup. Nyní se dostáváme do bodu, kdy jsme u vybraného vozu. Na co si dát pozor? A co všechno byste měli zkontrolovat?
Kategorie: Zpravodajství
16:26
Veltrusy – Zámek Veltrusy v rámci mezinárodního dne památek a sídel pořádá v sobotu v areálu čestného dvora od 14 hodin slavnostní spuštění zámeckých hodinových cimbálů.
Kategorie: Zpravodajství
12:13
Mělnicko - Neopatrní zahrádkáři, majitelé luk i lesních pozemků s příchodem jarního počasí opět přidělávají práci profesionálním i dobrovolným hasičům. Vypalování suché trávy a dalších porostů se jim totiž často vymyká z ruky. Navíc je to zakázané.
Kategorie: Zpravodajství
09:52
Mělnicko - Na chovatelské výstavě v Cítově bylo k vidění téměř pět stovek králíků, asi 65 holubů a 129 kusů drůbeže. Byla to tak největší jarní chovatelská výstava v Cítově za padesát let existence místního spolku.
Kategorie: Zpravodajství
09:31
Mělnicko – Parní expres Svatý Jiří zamíří už tuto sobotu na Řipskou pouť.
Kategorie: Zpravodajství
08:28
Mělník – Umisťovací výstava chlupáčů bez domova aneb chtění nechtění mazlíčci je výstava zvířat, která potřebují domov. Koná se už tuto sobotu mezi desátou a sedmnáctou hodinou na místním učilišti U Cukrovaru.
Kategorie: Zpravodajství
07:04
Mělník – Rondely na vjezdu do města budou vítat řidiče vinařskou tématikou. Přispějí k tomu i místní umělečtí kováři.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 19, 2017

15:25
Výběr ojetého auta je činnost, kterou se většina z nás zabývá maximálně jednou za několik let. O to je ale důležitější. Snad každý přece chce, aby mu jeho nové auto sloužilo co nejlépe.
Kategorie: Zpravodajství
14:53
Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ - Kralupští dobrovolní hasiči uspořádali posedmé soutěž „Kralupský šestiboj" a loňské prvenství obhájili hasiči z Úžic. Druhou pozici vybojovali po součtu obou startů soutěžící z Libiše na Mělnicku a třetí místo patřilo celku z Obříství u Neratovic. Hasiči z SDH Kralupy - Minice byli pátí.
Kategorie: Zpravodajství
12:02
Mělnicko - Od 1. ledna platí zákon, který zpřísňuje pravidla pro provoz heren a hazardních her obecně. Hovoří i o časovém omezení, které znemožňuje „mačkat automaty" nonstop celou noc. K omezení provozu heren však přistupují jednotlivá města po svém, a to vydáním vlastní vyhlášky. Zatímco nedaleký Kolín zakázal hazard na svém území plošně, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk či Poděbrady chtějí herny omezovat postupně.
Kategorie: Zpravodajství
11:20
Dnes už jen málokdo rozumí tomu, co znamená slovo trkač. Mladší se začnou smát a i střední generace těžko hledá nějaké souvislosti. Přitom jde o vodní pumpu vynalezenou v osmnáctém století, která pracuje na jednoduchém fyzikálním zákonu, a to bez jakéhokoli přívodu jiné energie.
Kategorie: Zpravodajství
09:52
Neratovice – Z neratovického náměstí Republiky mizí v posledních dnech lavičky. Zase se tam ale vrátí.
Kategorie: Zpravodajství
06:46
Obříství – Památník Bedřicha Smetany na Lamberku v Obříství je od jara do podzimu otevřený každou sobotu mezi desátou a sedmnáctou hodinou.
Kategorie: Zpravodajství
06:07
Mělník – Soutěž pro hlídky městské policie z celého kraje je psychicky i fyzicky náročná. Pořádají ji mělničtí strážníci.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 18, 2017

19:31

Podjezd pod obchvatovou silnicí Mělník-Česká Lípa v ulici Nad Kamennými závorami. Zelená turistická značka je zde již jen, jako pozůstatek a na mapách ji již nenajdete.

Tento článek je tedy pokračováním včerejšího článku http://soutok.blogspot.cz/2017/04/nejkrasnejsi-prochazky-po-melniku-ii.html a doufám, že vás zaujme stejně, jako oba  předešlé články série Nejkrásnější procházky po Mělníku.

V místě, kde mineme železniční zastávku Mělník-Mlazice, nás čeká přejít v přímém směru důležitou komunikaci. V dávné minulosti sem občas zajížděly autobusy MHD i některé linky ČSAD, aby přivezly, nebo odvezly zaměstnance dvou široko daleko vyhlášených mělnických podniků. V bližším z nich, se vyráběly mimo jiné pověstné kočárky značky Liberta https://cs.wikipedia.org/wiki/Liberta , což však byl až pozdější název. Zastávka ČSAD před firmou nesla  název Mělník Mlazice TDV ( Továrny dětských vozidel).

Na konci dlouhé ulice, která stejně tak, jako všechny mlazické ulice po pravé straně  ve směru od centra stoupají do kopce, stál podnik Liaz  https://cs.wikipedia.org/wiki/LIAZ , kde se především vyráběly podvozkové rámy k nákladním automobilům. I dnes je v ulici několik malých různorodých obchůdků a firmiček, ale hustota provozu z 80. a 90. let je již dávno pryč.


Naše zelená značka nás vede ještě kousek podle železniční trati, aby se prvně za celou tu dobu cesty podle ní počala po chvíli mírně vzdalovat. Důvodem je několik zahrádek a domků, které tu obchází. Za chvíli nás čeká další věc na trase, která tu ještě nebyla. Prvně přijdeme na křižovatku, kde jsme nuceni odbočit vlevo, nebo vpravo, ale přímý směr je vyloučen. A navíc jde o křižovatku doslova osudovou, kdy nás každá z obou možností dovede do zcela odlišného krajinářského prostředí.

Celá dlouhá léta vedla z celkem rozumných důvodů naše turistická zelená značka vpravo do táhlého kopce, kde návštěvníkům nabízela procházku odlehlými zákoutími města, dálkové rozhledy a v poslední řadě i pohledy do vinic. V 90. letech, kdy se začala utvářet síť cyklotras, se právě zde k ní připojila cyklotrasa číslo 24, aby s ní až do horních Vehlovic měla společnou cestu.

Teprve asi předloni  někoho zřejmě v Kčt  napadlo, že vůbec není špatný nápad, když se zelená neobrátí vpravo, ale vlevo přes železniční přejezd na starou a dnes již málo frekventovanou původní silnici na Českou Lípu. Ta sice začne u počáteční cedule s názvem Vehlovice stoupat přes přejezd vzhůru na dnešní obchvatovku, ale to se vůbec netýká turistické značky, která si udržuje přímý směr podle tůně a řeky Labe až k Liběchovu. Je tak společně s železnicí tou vůbec nejkratší komunikací, bez jakéhokoliv stoupání, či klesání.


V Kroupovci. Sochami lvů ozdobený vjezd do jednoho z objektů.

Osobně si myslím, že zachovány měly být oba možné směry trasy, ale to jsou věci, do kterých nevidím.Je to stejný případ, jako zrušení žluté značky mezi obcí Všetaty a Záboří. Znalec ví a stejně trasy užívá, ale v mapách již nejsou. Proč? Nákladná údržba značek, nebo cest?

Tato osudová křižovatka tedy leží v místě, kterému se říká Mělník-Mlazice, Kamenný šraňk a dole pod přejezdem na staré státovce má i svoji zastávku na znamení, kde vám zastaví linka číslo 369 ( Praha-Štětí) a linky z Mělníka do Březinky a Horní Vidimi. Proč se to tu tak jmenuje ?

Domnívám se, že název této části Mlazic dal právě onen železniční přejezd. Trať je tu výše, než silnice, a tak tu byl zhotovený takový kamenný nájezd s dlaždicovým povrchem, který snad teprve nedávno polil asfalt.
Protože jsem chtěl vidět obě varianty ( rozhledovou i říční), tak jsem zcela logicky zvolil odbočení vpravo do kopce s malou zacházkou, kdy má člověk přece jen ještě více síly i vůle, než později při návratu :-).


Ulice V Kroupovci je volným pokračováním ulice Nad Kamennými závorami.

Nejprve vás čeká podejít dnešní obchvatovou silnici ( 1. snímek), a pak už stoupáte po takovéto silnici mezi domy do další části Mlazic, která nese název V Kroupovci. Je tu několik stařičkých domků vedle paláců těch movitějších, a ačkoliv se zdá, že je to takový odlehlý kout města, tak jsem asi 5x musel uhýbat nějakým autům. Nezdálo se mi moc vhodné tu fotit pro web nějaké domy.

 Spíše se podívejte na obzor. Toto jsou právě ta místa, kde mělničané v dobách socialismu úspěšně přijímali televizní signály z Bavorska. Tehdy to byla občas i taková soutěživost, mít něco více, než jen naše dva televizní programy, nebo dokonce ARD, ZDF, či BR.( seriál z listopadu 2011 ... http://soutok.blogspot.cz/2011/11/radio-kdysi-dnes-2dil.html


Poslední domy, které ještě patří do Mlazic. (Kozí roh)

Na konci Kroupovce je taková křižovatka, kde se asfaltka ostře zlomí a pokračuje do horní části obce Vehlovice. Silnice vlastně obchází tzv. Kozí rokli a na některých mapách bývá toto místo zlomu směru silnice označováno, jako Kozí roh.

Tam také najdete tento krásný kříž a  obdivovat můžete i přilehlé stavení s pěkným pozemkem na okraji lesa.


Pohled na les u Kozího rohu od Vehlovic.

To už se silnička mírně svažuje do Vehlovic. Po  levé straně můžete vidět oplocený pozemek s názvem Vehlovické opuky a místní fotbalové hřiště. Po celé trase můžete vidět různé hezké výhledy, ale ty nejlepší začínají až za Vehlovicemi.


Bývalý kravín ve Vehlovicích. Dnes tuším pila.Mělník od SZ.

I Vehlovice zde projdeme v přímém směru, byť si můžeme zajít trochu dolů po silničce podívat se na kapličku, která dostala nový kabát. Nedávno jsem ji tu měl v jednom článku také a je skutečně krásná.
.

Prakticky o 10 metrů dále už vidíte Labe a horkovod do Dolních Beřkovic.


A toto je možná jeden z důvodů, proč zde byla turistická značka zriušena.

Bohužel, cesta zde za Vehlovicemi je v příšerném stavu a moc dobře se po ní nejde.


Výhledy jsou ale krásné.


Labe má u Beřkovic cca 225 metrů šíře. Vlevo je patrná Vehlovická tůň.Zámek v Dolních Beřkovicích


Trojslava.

Po asi 500 metrech již jdete podle polorozbořené zídky vinice Trojslava, která je známa právě touto stavbou. Ta je zejména velmi dobře vidět z cyklostezky od Beřkovic, ale i mnohde z našeho břehu.
Podle jednoho známého z Mlazic, tu prý ještě v 80. letech bydlela nějaká početnější rodina.


To se ví, že jsem neodolal a pod hlavičkou mělnické vinařské historie jsem to tu trochu obhlédl.


Bylo by co zkoumat, ale nemusím vlézt všude a toto mi úplně stačí :-). Dále už by to bylo nebezpečné.
Třeba se to dočká jednou nějaké rekonstrukce.


Taková krásná vinice tu je. Vzpomínal jsem na starou českou komedii Hudba z Marsu, kde je podobný pohled z vinice takto do kraje, jen elektrárna ještě chybí. Možná, že to točili tady na Trojslavě.Musel bych to netem prozkoumat. To by dříve nešlo. Byly jen knihy.


Není to nádhera ? Ale, nemyslete si, mezi oběma místy je pěkná rokle.


Vinice v okolí liběchovského kostelíčku.


Opět nějaké pozoruhodné místo ve vinicích.


Cestička ke kostelíku je značkou užívána, až v poslední době. Dříve se chodilo přes Liběchov.

Značka vás vyvede přes rokli do Malého Liběchova v blízkosti špýcharu, kde snad jdete podle silnice jen 5 metrů a před špýcharem vás již vede odbočka ke kostelíčku.


Tato strážní věžička je dobře vidět i dole od silnice, od benzinové pumpy. Nyní ji tedy vidíme z druhé strany.Výhled z blízkosti kostelíka Sv.Ducha.Výhled přímo od kostelíka. V pozadí Mělník. Z vyhlídky od vily Carola už není kvůli stromům liběchovský kostelík skoro vidět.Interiér přes mříž.Něco málo z historie.Pohled na Rašínky a v pozadí Čertovy hlavy.Čertovy hlavy od kostelíka přes zoom.Liběchovská křížová cesta občas prochází rekonstrukcí.Kostelík sv. Ducha a sv.Hrobu stojí nad obcí od roku 1654, tedy již 363 let.

Pohled na České středohoří. Vpravo kopeček Sovice u Roudnice nad Labem. Jihozápadní část je vinicí, což je patrné i z obrázku.Lipová alej je stará  237let. Je tu společně s křížovou cestou od roku 1780.

Kostel sv. Havla. Poblíž je info centrum i cukrárna, nebo třeba hospoda.Restaurace Beseda má teď ve znaku Victora Cibicha, čili tam čepují Březňák. Pěkný interier a od vchodu jezdí autobus do Mělníka.

V Liběchově samém i v okolí je leccos k návštěvě. A příště se už podíváme na tu říční variantu, kterou bych  článek Mezi Mělníkem a Liběchovem uzavřel.
Zdroj: Soutok
17:04
Mělník – Další z kurzů pletení z pedigu je v plánu na čtvrtek 20. dubna a ten následující 27. dubna od 16 hodin v tanečním sále kulturního domu.
Kategorie: Zpravodajství