Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.
Zhudebnele leto

Zpravodajství

Duben 3, 2018

18:36

Včera jsme se svezli po cyklostezce z Mělníka do Vraňan a viděli jsme, jaká je v tuto chvíli situace. Ale, cyklostezka se má prý brzy asfaltovat, a pak přijde i to, co bylo psáno v novinách. Dnes si ještě něco prohlédneme. Na prvním snímku je Vltava ve Vraňanech pod jezem.


Zde máme pro změnu kanál, který se na obzoru odděluje od řeky.


Toto místo patří k oblíbeným cílům nejen cyklistů.


Místo, kde se odděluje laterální kanál od řeky Vltavy, aby se opět pod Mělníkem spojily.


Ve chvíli, kdy se začalo psát o tom, že se přívoz přes Vltavu z Lužce přesune, tak mě napadlo, že to bude možná sem mezi obce Vraňany a Dědibaby.


Vůbec nevím, co to tady mají za ten domeček, ze kterého vede vrchem nad řekou jakési lano na vraňanský břeh.


Vede tu však k řece tato cesta, která má jako-by na druhé straně pokračování, a proto i ta úvaha, která by byla logická i z mapy.


Pokračoval jsem pak dále do nedaleké obce Mlčechvosty. Zatímco Vltavská cyklotrasa pokračuje z Lužce přívozem na druhou stranu řeky, tak z Lužce dnes vede do Mlčechvost k zastávce ČD  po silnici krátká nenáročná cyklotrasa číslo 8242.


Přes obec, pak vede dálková mezinárodní pěší trasa, kterou užívají turisté z Kralup nad Vltavou při cestě na Říp. Prvně jsem se rozhodl pokračovati tudy pod státní silnicí po polní cestě do Jeviněvsi.


Byly tu nádherné výhledy do kraje a zejména na Mělník. Jen mi zase něco chvíli zlobilo v objektivu a musel jsem to odříznout.


,,To jest to naše město malebné, jemuž zámek z dáli vévodí :-)"


Jeviněves, to je dnes již známé vinařství, které má dokonce i svoji turistickou vizitku, jak jsem jednou zjistil.


Na vinice ....


 .... a malebný sklípek, se vždy hezky kouká. Je jedno, který nápoj pijete častěji :-).


Samozřejmě, že nějaké ty neobvyklé věci, jako jsou třeba i legrační a zajímavé rozcestníky, tak ty rád fotím.Zde to máte celé komplet.

A na závěr ještě dvoje krásná vrata ...


.. a hlavní budova vinařství. Můžete se z obce vydat stejně tak, jako já ( s kolem to není příjemné) krkolomným stoupákem nad vinice, kde jsou výhledy na Říp, České Středohoří, ale i na Kladensko. Zpět pokračujte po vrstevnici, až vás úvozová cesta vyplivne kousek nad obcí na silnici vedoucí z obce Černouček.

Zpět jsem se vracel přes Spomyšl, Daminěves a Cítov. Okruh dal 42 km a přijel jsem zpět se západem slunce. Bylo pouhých 8 stupňů Celsia, což je proti dnešním 20 neskutečné.

A na závěr se vrátím k článku ,,
Ředitelka muzea PhDr Miloslava Havlíčková, se ve Lhotce od ministra kultury v demisi Ilji Šmída dozvěděla zajímavou věc. Žákům ZDŠ přibude vedle angličtiny pravděpodobně ještě libovolný jazyk států vyspělých ekonomik.
To byl Apríl, tak-že pokud se někdo chytil, nebo si nebyl jistý, tak to v komentáři vysvětluji.
Zdroj: Soutok

Duben 2, 2018

22:24

Už jsem to fakt nevydržel, ač možností náplně volného času bylo více a v poměrně studeném počasí jsem vyrazil po cyklostezce do Lužce nad Vltavou, abych viděl na vlastní oči, jak to tedy vypadá s tou zmíněnou cyklotrasou podle kanálu do obce Vraňany, o které mi vyprávěl snad už v únoru známý, že se tam prý buduje.

Také jsem si uvědomil, že se snad loni na jaře ( možná ještě dříve) psalo v novinách, že má být přestěhován z Lužce nad Vltavou přívoz jinam, a že se tam bude přes Vltavu budovat most pro pěší a jízdní kola. Dokonce jsem tu kdysi v nějakém článku uvažoval, že přívoz se zřejmě přestěhuje mezi obce Vraňany a Dědibaby.


A tak jsem dnes odpoledne vyrazil pěkně po zrekonstruovaném novém mostě, protože jiná možnost nebyla, a už jsem se těšil, jak si vše zase po dlouhé době prohlédnu. Vlastně to byla moje letošní cyklistická premiéra a nějak jsem se v posledních letech naučil začínat vždy cestou do Vraňan.

Jak jinak začít, než krásnými pohledy na město, řeku i kontejnery. Jsem zvědavý, zda někdy do toho Hamburku vyrazím také, když tam vede tato řeka a většinou i cestují tyto kontejnery. :-).


Tohle je prostě v Hoříně  můj oblíbený objekt....


..... a k Hořínu patří také kůň. Vždyť někam sem nás vzala škola, abychom se jako děti povozili.


Jak dlouho budou asi tyto komory ještě takto krásně vypadat ?


Pohled, který vzbuzuje hrdost, krásu a vzpomínku na film U mě dobrý :-).


Ne vždy se povede vidět takto valit se množství vody.


První letošní návštěva odpočívadel. Stále jsou O.K. Jak krásné zjištění.


Sluneční cesta od severního cípu Norska na Maltu je 7 305 km dlouhá. Chtěl bych mít v penzi tolik zdraví, sil a nutných peněz, jako občané Německa, Nizozemí, či Dánska, kteří k nám jezdí na kolech třeba až z Hamburku :-).


Zdá se, že ohryzy se proti loňsku nijak nezměnily a bobři sem už asi ani neplují.


Mé oblíbené jezírko ve Vrbně, se siluetou kostela.


Romantika místních tůní byla v 90. letech inspirací zde žijící a dnes již zesnulé malířce krajinářce Haně Stočkové.

Od horkovodu má cyklotrasa již i dělící pruh.


Přejelo tu pár cyklistů a jedna in-line bruslařka.


Tak převoz v Lužci nad Vltavou stále funguje a po budoucím mostu tu ani náznakem nic nenajdete. Tak nevím. Nikde jsem nic nečetl o současné situaci.


Zde máme hlavní památku Lužce nad Vltavou.


Na mostech v Lužci i ve Vraňanech se uvádí odstup od hladiny 4.5 metrů. Jistě víte, že má proběhnout velká akce, jejímž cílem je, aby zde mohly plout i větší a hlavně vyšší lodi.


A to už je cyklotrasa. Krásná, ale bohužel bez asfaltu a pro mé trekové kolo ne zrovna vyhovující. Pro slabý provoz se mi stále vyplatí jet po silnici.


Zde je takové místo, které naznačuje, že tu možná jednou někdo nějaký asfalt začne pokládat. Snad už brzy.


Měl jsem štěstí i na vysokou zvěř v poli.Záběry s Mělníkem v pozadí.


Cyklostezka ( zatím neoficiální) tu vede stále přímo.

Za ten den jsem toho viděl mnohem více, najel jsem 42 km, ale pokračování příště. Teď už honem něco naspat, ať zítra člověk nečučí, jak vyrytý krtek. Krásný výlet.
Zdroj: Soutok

Duben 1, 2018

14:35

Umělecký mlýn Liběchov28 březen v 13:25 · VSTUPENKY DO MLÝNA VONÍCÍ NOVOTOU nám dnes pošta doručila přímo z tiskárny. Jak jsme naplánovali a slíbili, už příští měsíc začneme mlýn pravidelně otvírat pro návštěvníky! Počínaje 21. dubnem vždy v sudé týdny v sobotu a v neděli budeme připraveni provést zájemce o mlýn i turisty v 10, 12, 14 a 16 hodin po mlýnici i dalších částech areálu, a to po celou letní sezónu až do září. Vstupné (které se netýká dětí do 15 let) bude pro návštěvníky jejich příspěvkem na probíhající opravu mlýna a pro nás závazkem a varováním, že se musíme během hodinového výkladu snažit tak, aby od nás lidé odcházeli plni jen těch nejlepších dojmů 
https://cs-cz.facebook.com/umeleckymlyn.libechov/
http://umeleckymlyn.libechov.cz/  


Liběchov čekají dvě velké události. Do kostela sv. Havla, se vrátí 19. května opravený zvon, který bude vítat účastníky obnovené Svatodušní pouti ke kostelu sv. Ducha v Liběchově.Začátek pouti bude v zámecké zahradě, kam jsem vás naposledy pozval v článku plném barev ...http://soutok.blogspot.cz/2017/09/libechov-je-mistem-k-vyletu-v-ramci-ded.html
http://kostelicek.eu/

Poslední představení mlýna u Vrátna proběhlo již poměrně dávno ( leden 2017) v článku...http://soutok.blogspot.cz/2017/01/promeny-mlyna-u-vratna-deti-maji-v.html
Od té doby se sem sjíždějí lidé a neustále mlýn fotí, protože ten dostal velikou vrtuli a celkově místo vypadá pěkně....https://cs-cz.facebook.com/mlynvratno/
Bohužel to podle recenzí vypadá, že stále není otevřený veřejnosti.

Také u Mělníka, nebo vlastně již přímo v Mělníku máme dva vodní mlýny. Polabský mlýn má svého majitele, nepíše se o něm a stojí ve stínu mělnického přístavu, který by se tak rád rozšířil.
Naposled jsem psal více o mlýnu zde:
http://soutok.blogspot.cz/2016/07/bude-se-neco-dit-s-polabskym-mlynem.html
A na závěr dnešního článku, který jsem věnoval především blízkým mlýnům, musím ještě zmínit ten v Rousovicích, ale to je asi tak všechno. Mlýn momentálně něčemu slouží a Soutok se nikdy netajil s myšlenkou, že nejkrásnější mlýny jsou ty, co slouží turistickému ruchu, nejlépe tak, jako expozice mlynářství. Tady vždy připomínám repliku mlýnského kola na říčce Punkvě, které je součástí  vnitřního prostoru restaurace a také fakt, že na říčce Pšovce sice máme hodně mlýnů, ale moc je obdivovat nemůžeme.
Jako bonus mi dovolte pozvánku do místa, které opravdu stojí za to a jste tam ještě před polednem ...
http://soutok.blogspot.cz/2015/08/vodni-mlyn-ve-slupu-byva-castym-nametem.html:-)
Zdroj: Soutok

Březen 31, 2018

22:34


Ministr v demisi, se samozřejmě zajímal o záležitosti RMM, velmi se mu skalní obydlí ve Lhotce líbilo, ale řeč přešla i na děti a mládež. Vždyť v mnoha případech to jsou právě děti, komu jsou mnohé akce muzea především určeny a je to pochopitelné, protože v mládí je budoucnost státu. A právě zde se ředitelka muzea paní Havlíčková dozvěděla docela zajímavou věc.

Je to  prý zatím v návrhu, ale uvažuje se o tom, že současná povinná výuka anglického jazyka, jako hlavního světového jazyka je již tak trochu za zenitem a doba si žádá nových přístupů. Vždyť sami víte z televize, že se podepisují různé kontrakty se státy s vyspělou ekonomikou, jako je například Čína, Japonsko, arabský svět a právě zde máme oproti ostatním státům velkou výhodu, kterou je třeba využít.

V návrhu tedy je, že si bude moci žák vedle povinného anglického jazyka vybrat ještě jeden jazyk a  tím by měla být zřejmě již zmíněná čínština, japonština a arabský jazyk. Dobrovolnost tu je i z toho důvodu, že se jedná o jazyky orientální, se zcela odlišným písmem a výuka tedy nebude tak hladká, jako je tomu u evropských světových jazyků.

Myšlenka má zcela jednoduchý důvod. Právě Češi znají světový zeměpis i dějiny mnohem lépe, než žáci v USA či v západní Evropě, a také jsme ochotní se mnohem více učit cizím jazykům i je používat, než je tomu jinde v Evropě, nebo v Americe. Z toho vyplývá,že si více získáme důvěru lidu těchto ekonomických velmocí a lépe porozumíme jejich životnímu prostředí a potřebám, což bude pro prosperitu české ekonomiky obrovská výhoda.

To mohu doložit konečně i osobně. Psal jsem si v 80. letech 20. století také do NDR ( bývalé Východní Německo). Zatímco u nás byla povinná ruština, tak tam již tehdy měli angličtinu. Když jsem se však u nás sešel s jednou svojí dopisovatelkou, tak přesto, že jsme si psali angličtinou, tak jsem byl nucený konverzovat v němčině. Nemusím vám říkat, že na mé straně bylo spíše jakési dobrovolné samostudium a  boom jazykových kurzů světových jazyků přišel až v roce 1990.

Co myslíte, jsou Češi ochotnější více se učit, více se učit cizím jazykům, než někdy až příliš hrdí vlastníci světových jazyků ?


Leila saida.
Zdroj: Soutok
16:23

Dnes si připomeneme zase několik věcí, které není na škodu vědět, ale záleží samozřejmě na vkusu.
Relativně nedávno jsem tu jeden článek věnoval výletní lodní dopravě na Labi a Vltavě v roce 2018. V článku je téměř vše podstatné, jen chybí výletní plavební řád lodi Fidelio pod Mělníkem, což je u nás jen taková maličkost :-).

Tak už jsme přece jen dále a s Mělníkem opravdu není třeba tak spěchat, ale mám přece jen nějaké informace a hlavně jsem se na facebooku lodi dozvěděl, proč mi přestala fungovat stará webová adresa na loď. Loď má novou webovou adresu a leccos se dozvíte zde:

https://cs-cz.facebook.com/fidelio.boats

http://fidelio1.cz/

Pro nás je důležité, že tu ,, naše domovská loď" zahájí sezónu 14. května a znovu bude plout do Obříství, do Zelčína a píše se také o Praze. Jízdní řád je prý stále v přípravě. Sezóna bude končit 2.10. To jsou tedy  první oficiální zprávy týkající se letošní sezóny.


Dále vás pozvu na skvělý facebook velkého mělnického fotografa a přítele pana Purše, kterým je Karel Lojka. Poslední dobou jsme  měli možnost podívat se do světa mělnických historických pohlednic, a to především díky sběrateli historických pohledů a kronikáři města Martinu Klihavcovi, který vydal na téma dvě knihy, a který je dle mého názoru člověkem na svém místě.

Mělník má však i obrovské historické bohatství ve fotografii, za což vděčíme právě především  Karlu Lojkovi a já si dnes po několika měsících dovolím znovu připomenout jeho skvělý facebook.

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

To je adresa, o které by měl každý patriot našeho města vědět. Již mnohokrát jsem kritizoval, že k lidem, se často zajímavé webové adresy nedostanou, protože je tisková média nesdílejí. To je samozřejmě obrovská škoda, když pomyslíte, že si s tím dá někdo práci a má to opravdu veřejnosti co říci.


Když jsem o něco výše napsal, že Martin Klihavec je člověk na svém místě, tak je tu čas, abych opět připomněl, že dne 14. dubna od  9 do 17 hodin budou přístupné středověké sklepy pod domem číslo 13 ve Svatováclavské ulici .

http://soutok.blogspot.cz/2018/03/jste-prvni-na-melniku-kteri-to-vedi-za.html

Informace již proběhla nedávno ( asi před třemi dny) také na facebooku uzavřené mělnické skupiny, jak jsem se dozvěděl . Na akci vás zve Mělnický osvětový a okrašlovací spolek MOOS a město Mělník.Slyšel jsem nářky těch, kterým se nepoštěstilo během Mělnického vinobraní 2016 navštívit Den PID v Mělníku. Bylo tu vše podstatné z historie autobusové dopravy, včetně populárních harmonik, ale chyběl tolik oblíbený a pro Mělník typický autobus Škoda RTO s vlekem.

Soutok, se loni v dubnu vydal do Prahy-Letňan, kde bylo nejen vše podstatné z historie, ale bylo možné, se seznámit i se současností. Akce měla takový úspěch, že došlo k uspořádání druhého ročníku, který bude také 14. dubna od 10 do 17 hodin a to RTO s vlekem tam také potkáte. Byl jsem mimo jiné nadšený z celé plejády historických vozů Karosa červené řady, které i u nás v barvě MHD jezdily.

Lze pohodlně navštívit sklepy na Mělníku i den PID na konečné metra v Letňanech.


A nakonec si dnes dáme kalendárium na duben ze Mšena a okolí. Převzato samozřejmě ze stránek města Mšena.

Než však dáme Mšeno a okolí, tak tu mám jeden bonus. Pokud sledujete tak, jako já cestu Tadeáše Šímy na jízdním kole přes Afriku,

... https://www.facebook.com/nakolepresafriku/

... tak vězte, že Tadeáš je v Gabonu, již jen 3 dny od hranic s Kongem a nedaleko známého Lambaréne při setkání s kolegou z Francie, kdy ztratil obezřetnost, přišel o část elektroniky. Díky tomu nemůžeme nyní sledovat jeho on-line putování přímo v mapě, ale Tadeáš slíbil, že v Bamaku dokoupí ukradenou záložní baterii, čímž začne štěnice opět fungovat. Škoda, že Googlestreet začne běžet až v Jihoafrické republice. Některé pasáže jsou asfaltové, ale třeba dnes jede Tomáš po polní cestě.

Kalendář akcí03.04.2018  Kadlín - zahájení turistické sezóny08.04.2018  Zálesácký závod zdatnosti - župní přebor10.04.2018  Přednáška Jana Tvrdoně14.04.2018  Večírek kumštýřů....pro Hanku a Járinka15.04.2018  Sázení stromků v Debři20.04.2018  Přednáška horolezce Máry Holečka21.04.2018  Velký Újezd - dětský maškarní karneval22.04.2018  Den Země - úklid lesa24.04.2018  Kadlín - tradiční sázení brambor u rozhledny24.04.2018  Zahájí - pietní vzpomínkový akt28.04.2018  Vymetání výfuků30.04.2018  Průvod a pálení čarodějnic30.04.2018  Kadlín - lampionový průvod, pálení čarodějnic
Zdroj: Soutok

Březen 30, 2018

23:39


Než si dáme program RMM na měsíc duben, tak se dnes potěšíme nějakými obrázky.
Najednou bylo asi 16.45, počasí celkem lákalo k procházce, ač občas pofukoval studený vítr, a tak jsem si dal malé kolečko. Věděl jsem, že v 17 hodin pojede dnes ze Mšena první Kokořínský rychlík letošní sezóny, ale rozhodně jsem nechtěl kvůli tomu trávit dlouhé minuty nějakým čekáním. Dnes se mi opravdu nechtělo. A tak tu máme díky tomu takovou tu krajinářskou fotku, kde nám Kokořínský rychlík projíždí Velkým Borkem.

Pole a lesy za mělnickou čtvrtí Blata jsou dnes velmi oblíbeným procházkovým místem. Často tu potkáte mladé rodiny s malými dětmi a psy.Nejhezčí pohled na město tu bývá v dopoledních hodinách, kdy je ten náš Mělník krásně osvětlený sluncem, ale situace si nevybírá.
Připadá vám něco jinak? Je to jakási brána do Rousovic, ale tentokrát přišly vrby vpravo zcela o své větve.


Byly časy, kdy se podobný terenní a vzhledově zajímavý vůz černé barvy na tehdy ještě africkém lednovém Dakaru pokoušel uspět, ale Hummer nikdy moc v tabulce rallye neoslnil.


A jak tak koukám již za šera na dálku na starý most, tak mám takový pocit, že snad dokonce ještě ve středové části zeštíhlil a snad přišel i o zábradlí. To ovšem může být jen optický klam, který způsobuje absence lešení Stále se někde kolem nás v naší blízkosti někde něco děje.Tak jsme se pokochali na závěr několika pohledy od zámku a již se pojďme podívat, co nám nabízí kalendář akcí pro měsíc duben vRMM.

Zdroj: Soutok

Březen 28, 2018

18:40Dnes jsem se bohužel dříve k počítači nedostal, ale během posledních hodin jsem se doslechl, že na Mělníku byli dnes někteří vládní politici a prý také navštívili přístav. Nyní tu mám e-mail z muzea, a tak přidávám aktuální článek.

A aby to nebylo jen o politicích, tak jsem přidal ještě tabulku, kde bude letos zelené Starobrno 13. Trochu se ten seznam restaurací v Mělníku zkrátil a je jich již jen pět. Jistě již máte mnozí naplánováno, kam zkusíte zítra vyrazit a nechali jste se inspirovat i článkem z loňska, ale i tak  tedy aktuálně zveřejňuji seznam pro rok 2018 a doufejme, že si všichni aspoň chvíli dle svého gusta posedíme.

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd navštívil Skalní obydlí ve Lhotce
Lhotka, 28. 3., 12:50


Při své cestě po českých pamětihodnostech navštívil ministr kultury v demisi Ilja Šmíd společně se zástupci Středočeského kraje skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka. Skalní byt je pobočkou Regionálního muzea Mělník. Objektem ho tedy provedla ředitelka muzea PhDr. Miloslava Havlíčková, která připomněla, že toto skalní obydlí je jedním z nejzachovalejších a nejdéle obývaných na Kokořínsku. Pozornosti neušla novinka letošní sezóny. Do místního chlívku totiž přibyl model krávy v životní velikosti, na kterou Středočeský kraj finančně přispěl. Výprava obdivovala i plně funkční repliku kachlových kamen, která při středečním nepříznivém počasí příjemně hřála. Zajímavá skalní památka je přístupná vždy od května do září od čtvrtka do neděle a o svátcích. Letos tedy skalní obydlí ve Lhotce zahájí turistickou sezónu 3. května.
-KrF-
Zdroj: Soutok

Březen 26, 2018

19:20

Cestou na vlak potkáte kachýnky i nutrie, které vám mohou poskytnout milou podívanou, pokud  jdete s rozumným předstihem a nedobíháte čas odjezdu.

Když se na Vánoce 2014 dostala do mé knihovny kniha  s názvem Na Mělníku, byl jsem z mnoha důvodů nadšený. Konečně i Mělník, se dočkal krásné a velmi kvalitní obrázkové publikace ze současnosti, nechybělo plno zajímavého textu a s knihou přišlo spousta radosti i inspirace.

Nadchla mě zejména pověst  datovaná k roku 757 n.l. , která líčí, jak na mělnickém kopečku vzniklo první dřevěné hradiště. Podle ní, se vypravil přívorský vladyka jménem Beš na vycházku směrem k Záboří. Nedaleko obce je takový malý kopeček a z něj je dnes krásný pohled na naše historické město na kopci.

Tehdy ovšem vladyka spatřil zalesněný kopec, kde prý dříví rovně rostlo a řeky jej obepínaly ze tří stran. Vrátil se domů a za tři dny , se s celou družinou vypravil na ten kopec, kde kázal stromy kácet, lámat měkkou mělnickou skálu a hradiště tu stavět.


Krásná budova nádraží v obci Všetaty.

Už jen to samo o sobě je milé, ale představivost nezná mezí. Vždyť druhohorní Labe obtékalo město ze severu a díky němu tu dnes máme onen mělnický osamocený kopec. Snad každý si musí všimnout, že mezi sídlištěm u skleníku a Brabčovem je táhlé údolí, které právě vymodelovalo ono druhohorní Labe, než si našlo nové řečiště tak, jak jej známe dnes.

A aby to bylo ještě pikantnější, tak lze Mělník považovat i za ostrovní město. Obec Jelenice, se dotýká dnešní říčky Pšovky a pokud se podíváme do mapy, tak právě tam, asi 245 metrů od ní pramení dnes Jelenický potok, který se vlévá do Košáteckého potoka a ten u Neratovic zase do Labe. Pšovka zde prý v dávné minulosti tvořila druhé rameno a tím se nám okruh uzavřel. Vzhledem k terénu i k dané vzdálenosti nelze tuto možnost zpochybňovat.


Košátecký potok v Přívorech.

A tak mě již na jaře 2015 napadlo, že bych se mohl vydat po stopách přívorského vladyky a slavnostně tak otevřít svoji osobní turistickou sezónu :-). Tak tomu bylo i v roce 2016, a protože tu nemám článek z roku 2017, tak jde nejspíše o třetí ročník, kdy jsem si tento pochod zvolil, jako první zahajovací akci mimo Mělník.


Alej mezi dvěma částmi Přívor.

Sluníčko se sice v sobotu dopoledne začalo schovávat, aby znovu ukázalo svoji tvář odpoledne, ale celkově bylo tak nějak příjemněji, než před týdnem, kdy jsme házeli Moranu do Labe.
Vlak měl jet v 11.03 a bylo nutné zakoupit na autobusáku lístek PID za 12 Kč, protože jinak by vás běžná jízdenka v pokladně ČD přišla na 24 Kč.


Parčík v obci Přívory.

Bohužel čekal vlak na nějaké přípoje, a tak zatímco pěkně nacpaný motorák na Mšeno vyjel tak, jak měl, tak já, který jel prvně od Vánoc vlakem, jsem musel čekat 35 minut. Ještě štěstí, že jsem byl pevně rozhodnutý a mám v mobilu plno muziky.


Socha TGM v parku v Přívorech.

Dojel jsem tedy do Všetat někdy v 11.45, ale hlavně, že už člověk konečně zase vypadl z Mělníka a oddával se příjemné činnosti, jakou turistika a pobyt v přírodě je.


Stále park v obci Přívory.

Máte několik možností, jak pokračovat z nádraží a každá má něco do sebe. Pokud půjdete obcí, uvidíte krásný mlýn, ale tentokrát jsem to vzal po bývalé žluté značce kčt. Je zajímavé, jak byla ještě zachovalá a docela mi po těch letech pomohla. Člověk totiž zapomíná.


Košátecký potok.

Košátecký potok fotím rád, protože je větší, než ta naše Pšovka. Navíc tu není ani stopa po regulaci koryta, což mu dává romantický ráz a připomíná mi říčku Pšovku mého mládí na Blatech, kdy ještě nebyla regulovaná.


Vyfotil jsem také schválně i starou studnu. A víte proč? Také symbol dětství. Žili jsme skromně, ale šťastně. Dnešní chudáci se věší na švihadlech, jak to vidí v nějakém filmu, lezou po střechách, aby měli co nejlepší selfie a umírají. Nám rodiče říkali : ,, Pořádně se rozhlédni, než vkročíš do silnice !"


Kaplička.

V Přívorech je stále něco, co potěší oči.


Jednou je to selská brána ( najdete je i v obci Kly) ...


..... podruhé kaplička. Ujdete ještě asi 150 metrů a před hospodou odbočíte vpravo do stoupající uličky. Ta vás provede posledními domy Přívor a jste mimo civilizaci.


Stále stoupáte mírně do kopce, zatím souběžně se silnicí dole pod vámi, až dojdete k místu, kde panelka zahne směrem k Mělníku. Je tu takový přístřešek odkud bývá docela hezký výhled do kraje, ale mlhavé počasí nenabízelo ten správný zážitek.


Tentokrát jsem nehledal Starou Boleslav, nebo vysílač Český Brod, ale aspoň jsem koukl směrem k nádraží ve Všetatech.....


...... a aspoň i na Spolanu. Pole jsou nyní holá, a tak jsou docela výhledy.


Protože nemrzlo, tak jsem byl vděčný za panelku, která vás dovede až pod ten kopeček vlevo, odkud nejspíše vladyka Beš hleděl na mělnický kopec. Možná, že vpravo na obzoru věž najdete také již odtud.


Posledních asi 500 metrů je to už klasická traktorová cesta, ale nějak jsem to bláto ustál a už v Záboří jsem byl v pohodě. Je to zkrátka trasa, která se dá jít i za méně příznivých podmínek.


To mi již bylo jasné, že dnes je naprosto nesmyslné, abych sešel do Záboří a znovu se sápal do kopce nad Hoření Vinice, odkud jsou hezké výhledy.


Dnes půjdu tam, co jsou ty dvě bytovky vedle topolu. Tam jsou Kly a tam teče Labe.


Už zase nevím, jak se ten kostel v Záboří jmenuje, ale je krásný.


Doporučuji jej navštívit v rámci DED. Nádhera i uvnitř. Prostě taková milá romantika :-).


Kdyby jste tu šli v roce 2002, tak tu byly samé stavební budky. Dnes tu stojí hezké domky a plno stromů.


Pohled na Hoření Vinice. Vlevo dole je mělnický zámek.


Zajímavou radnici mají zde i v Zálezlicích.


A pak už mě čeká cesta k další krásné kapličce v obci Kly. Jen musíte opatrně přejít silnici do Staré Boleslavi a o 200 metrů dále do Prahy, která je zvlášť frekventovaná.


Tak už jsem opět v časové tísni. Nechtějte po mně zase název. To bych musel hledat.


Je tam krásná hospoda U Martina ( hned u kaple), tak podle vkusu každého a také podle otvírací doby.

Detail na kapli.


Hasiči Kly. Hasičské soutěže, to je v mnoha případech souboj dětských týmů ( organizovaná mládež nezlobí) a tenhle tým, se s námi ( SDH Blata) v 70. letech věčně pral o ta nejlepší umístění :-).


Vynechal jsem v Přívorech zvířátka, ale zde jsem to dohnal. Všimněte si, jak pěkně působí zvíře, se zátiším v podobě krajiny. Podobné je to v Zelčíně, kde v pozadí za koníky vyniká mělnický zámek.


A koníci byli moc milí. Jen jsem pro ně nic neměl a ani nevím, co by jim neuškodilo.


To už svítilo sluníčko a já si uvědomil, co všechno jsem jen kousek od domova již viděl krásného.


Zbytek 15 km dlouhé procházky ( asi 3,5 hodiny chůze) jsem již popsal ve včerejším článku. Co dodat? Dal jsem si po té zimě trošku zdravě do těla, vyplavil endorfiny a člověk je zase plný nápadů a optimismu :-).

A začalo to bájí .... po stopách vladyky Beše :-). Pojďme to zapít zeleným pivem.

Zdroj: Soutok
16:34

Milí čtenáři, jednou z akcí tohoto víkendu byl také Velikonoční jarmark v RMM, na který vás zval i  web Soutok. Reportáž z akce i s obrázky mi zaslala z oddělení propagace paní Kristýna Frelichová a jsem rád, že vám mohu zaslat nejen reportážní příspěvek a krásné obrázky z muzea, ale také potěšující zprávu, že opět padaly rekordy v návštěvnosti. To už je pěkné číslo, že ?

Velikonoční jarmark v muzeu již podvanácté
Mělník, 24. 3., 9:00-17:00


V sobotu se v Regionálním muzeu Mělník konal již 12. ročník Velikonočního jarmarku. Jarní a velikonoční zboží přijelo nabídnout 48 jarmarečníků. Nechyběly ukázky tradičních řemesel. Své umění zdobení kraslic voskovým reliéfem předvedla Olga Pětníková. Nejen děti si přišly na své ve tvořivých dílničkách: pletly se pomlázky, zdobily perníčky, sypaly bylinky, malovaly dřevěné obrázky nebo tvořilo z papíru. I přes stále chladnější počasí panovala jarní a pohodová atmosféra. Jarmark přilákal 1158 návštěvníků, což je nejvíc za celou historii jeho pořádaní!

Zdroj: Soutok

Březen 25, 2018

18:17

Je tomu právě týden, co jsme za nevlídného zimního počasí odnášeli k  Labi Moranu a již tehdy jsem si neodpustil poznámku, že tentokrát jsem na akci nepřišel ze Všetat, ale z domova. Zkrátka, nějak se to tak asi dvakrát za sebou sešlo, že jsem otevřel svoji osobní turistickou sezónu akcí, kterou jsem nazval ,, Po stopách vladyky Beše " a přišel jsem na Mělník právě ve chvíli, kdy se vynášela k řece Morana.

Letos to tedy nevyšlo, ale myšlenka rozhodně nezapadla a na akci ,, Po stopách vladyky Beše" jsem se vydal dnes s týdenním zpožděním. Akce to byla nádherná, ale nafotil jsem tolik materiálu, že jsem se nakonec rozhodl z nich postavit články dva.


V Záboří má člověk na výběr kudy dále, ale lepší dnes byla varianta přes Kly. Nebyl totiž žádný vynikající výhled, nýbrž opar a polní cesty byly zablácené. Je vlastně s podivem, že boty vůbec nejsou ani trochu zablácené, ač bylo nutné malou část cesty jít po, nebo podle polňačky ( nad Zábořím).

A hlavně jsem mohl zrevidovat cyklotrasu, která údajně finišuje a projít si krásnou pasáž 4 km dlouhou podle řeky Labe.


Celkově to byla tůra dlouhá téměř 15 km, ale v tomto článku, se podíváme hlavně na čtyři kilometry podle řeky Labe. Právě proti obci Kly leží přes řeku Labe kilometr 842, který značí, kolik že je to kilometrů k ústí do Severního moře.

Již zde jedna parta pracovníků prováděla jakési napojení cyklostezky na obecní komunikaci, která tu končí. Úsek čeká pouze na vyasfaltování. Je to velmi chytrý tah, který zaručuje, že do poslední chvíle, se na cyklostezku nepohrnou nějaké osobní automobily rybářů. Třeba tomu bude do budoucna bráněno i nějakou zabezpečenou zábranou.


Cyklisté už hotovou stezku využívají a bylo pro mě radostí, že mohu již některé reklamním způsobem zvěčnit, jako je tomu třeba u cyklomapy Labe, kde titulní obrázek na obalu patří tuším cyklistům u Poděbrad.


A zde vám za krásného počasí mohu představit již skutečně pěknou, rychlou a kvalitní cyklostezku, která i za blátivého počasí umožňuje pěkné vycházky třeba i s kočárky a samozřejmě umožňuje provoz in-line bruslí a jízdních kol v jakémkoliv počasí.


Krásné staré mohutné stromy s obřími kmeny ....


..... tabule o zdejší přírodě ...


... a seznam ptáků, které tu mohou ti pozorní turisté, kteří nikam nepospíchají třeba i různě spatřit.


Právě tady jsem se velmi podivil. Při mé poslední návštěvě na úplně stejném místě končil asfalt.


Jenže, cyklostezka, to není jen kladení obrubníků a válcování asfaltu, ale také úprava podkladu a štěrk.


A mohu s radostí říci, že tady se v neděli odpoledne pěkně makalo.


Vždyť sezóna již klepe na dveře.


Ještě jeden pracovní záběr, který slibuje krásnou budoucnost ....


..... a pojďme za romantikou.


Vidět začátek našeho města je stejně krásné, jako možnosti, které se tu ještě nabízí.


Ráj pro oči ...


.... i pro rybáře.Stále doufám, že i tady vznikne jednou něco, jako restaurace Cidlina v Poděbradech, kam jezdí z centra ekovláček i po Labi loď, která tam kotví. A kola tu budou jezdit také.


Také toto připomíná soutok Cidliny a Labe.


Je to prostě o tom krásném posezení u zlatavého moku na břehu řeky a také zde jde o břeh, kam dopadá krásně slunce.


Finální pohled na zámek a cesta, která snad bude až ke starým lázním vyasfaltována.


Detail.


Není tu u toho Labe nádherně ? Jen to pro začátek aspoň vyasfaltovat, aby se tu mohlo i v blátivých dnech, a pak lze přemýšlet o případných možných aktivitách, které jsou dobré, ale s mírou. Vzor tu už máme.


A máme za sebou ty čtyři kilometry cesty.


Právě zde u dnešní budovy patřící potápěčům  z Prahy ( bývalé staré lázně) již musí cyklostezka stoupat vzhůru do parku, ale pěší mohou směle po břehu až k veslařskému klubu, kde je nutné vylézt po schodech vzhůru. Často dostávám dotazy od turistů z různých míst ( i dnes), zda se to dá nějak s kočárkem projít, až ke starému mostu, a pak vzhůru do města. Říkám, že bez kočárku ano, ale jinak máte smůlu.


A vrbu nakonec. Vždyť jsou již Velikonoce za dveřmi. Tím tedy skončil dnešní výlet, kdy pro holé stromy bylo ještě leckde vidět a snad už se začne pomalu vše zelenat. Tedy, myslím samozřejmě stromy a rostliny :-). Pohoda i zamyšlení v jednom článku.Zdroj: Soutok
00:48

Jak jsem již odpoledne psal, tak se mi donesla zpráva, že mám možnost večer vyfotografovat německou parní lokomotivu, která tu bude na zpáteční cestě tankovat vodu. Prý jde o nějaký výletní německý vlak, který jel ráno z Drážďan do Hradce Králové a večer se bude vracet.

To mě samozřejmě zaujalo a dorazil jsem asi v 19.30 na mělnické nádraží. Že tu jsem správně, tak to jsem poznal už podle dvou hasičských vozů, které patřily městu Mělník a SDH Mlazice. Byla zde však i menší skupinka rodin s dětmi a tak se čekalo a čekalo, než vlak přijede. To se stalo asi ve 20 hodin a mohl jsem se pokusit o nějaké fotografie.

Jak je u mě zvykem, tak jsem opět nechal doma stativ, čehož jsem později litoval, ale na druhou stranu těžko říci, jak by ty snímky dopadly, protože bych musel fotit samozřejmě bez blesku a hýbající se lidé poblíž by jistě měli na snímcích také nějaký vliv. To jsou však již zbytečné úvahy. Noční fotky se starým digitálem nemohou být moc dobré, když i oči mají ve tmě co dělat a lokomotiva je také černá.

Vlak stál ve stanici téměř půl hodiny, měl 9 vagonů plných lidí, z nichž někteří vystoupili také ven a celkově to tak vypadalo, jako při chvílích, kdy tu máme nějakou tu parní slávu, byť bylo vše pod rouškou tmy. Lokomotiva mi byla povědomá, jen nevím, zda z muzea v Lužné, nebo z televize a myslím, že ji mám možná i na pohledu :-).

 Ptal jsem se jednoho z cestujících, zda vlak končí v Pirně, nebo v Drážďanech, což byla asi hloupá otázka, ale motivoval mě k ní krátký pohled na ceduli stanic na vagonu, kde jsem někde v rychlosti zahlédl silný nápis Pirna, kterou jsem později nemohl již najít.

Udivený cestující odpověděl slovo Dresden, ale to bylo také špatně. Věděl jsem, že si nenechám ujít článek a do hodiny jsem již měl plno informací z internetu. Jde zkrátka o jednu z takzvaných jízd přátelství, které LDC ( Lausitzer Dampflok Cub) občas dělají a ty cíle bývají různé. Dnes tedy vyjížděla lokomotiva z Cottbusu ( Chotěbuzi) již ve 4.33 přes Drážďany a v Mělníku byla již dopoledne v 9.15.

Vše se dočtete na ...

http://www.lausitzerdampflokclub.de/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&id=11&Itemid=173

a také na ...

http://fluegelradtouristik.info/event/sonderzug-jirka-nach-hradec-kralove-koeniggraetz/

Na další páru si tedy zřejmě počkáme do 28. dubna, kdy přijede na hodinku  Karel I. z Brandýsa nad Labem.


Aktualizace v 9.45 :

Než snad vyrazím k dalším aktivitám, tak jen pár zajímavostí. Cottbus jsem navštívil v roce 1986, jde o město v Braniborsku a za příznivých podmínek můžete při dobré poloze a jistém zakrytí jiných našich vysílačů naladit na 107.2 populární BB-rádio. Ještě lze z této spolkové země zachytit i při mlze na obyčejném mobilu na 106.2, nebo i 106.6 MHz stanici Antenne Brandenburg.

Cottbus ( Chotěbuz) je hlavním městem bývalé Dolní Lužice, což je území které má úzkou historickou vazbu s naší zemí. I zde, podobně jako v Horní Lužici najdete dvojjazyčné názvy, avšak dolnolužičtina nám je méně srozumitelná a hovoří s ní podstatně méně lidí, než je tomu v případě hornolužičtiny.
Zdroj: Soutok

Březen 24, 2018

16:06

V Mělníku se doplňuje voda do parních lokomotiv již jen takto, protože speciální zařízení pro tankování parních lokomotiv tu bylo již dávno zrušeno a dochovalo se jen v některých stanicích.

Není to tak dávno, co jsem tu psal článek se zaměřením na příjezd parních lokomotiv do Mělníka v roce 2018. V kalendáriu je již tradičně vlak Svatý Jiří ( sobota 21.4. 2018), který sice do Mělníka nejede, ale můžete si za ním vyjet třeba do Ctiněvsi v rámci Řípské pouti. O týden později k nám na chvíli přijede z Brandýsa nad Labem vlak Karel I. ( 28.4. 2018), který tu kolem poledne budete moci asi hodinku obdivovat.

Obě akce najdete na http://parnijizdy.cz/akce/akce.htm

Jak jsem tu již napsal, tak jsem doufal, že i letos bude nějaké to slavnostní Otevření cykloturistické sezóny na Kokořínsku s parní lokomotivou, jako tomu bylo v letech 2016, kdy byla trať do Mšena po rekonstrukci a v roce 2017. Vypadá to, že tomu letos tak prvně nebude a na vině je možná i fakt, že je nedostatek parních lokomotiv na akce.

 Stejně tak, jako vy musíte dávat svá auta každé dva roky na technickou kontrolu, tak je něco podobného i na dráze u parních lokomotiv, ač s delšími termíny, zejména na jejich kotle, ale o to více je to problematičtější záležitost.

Měli jste nedávno možnost číst v mnoha mělnických médiích, že letošní sláva připadá na 30. března ( Velký pátek), kdy přijede do Mšena již tradiční sezonní víkendový rychlík z Prahy s jedním vozem pro jízdní kola a bufetem. Potáhne jej dieslová lokomotiva Bardotka, pojede podle řádu a ve Mšeně bude již od 10 hodin hrát na nádraží hudba na slavnostní přivítanou.

Bere se to, jako zahájení provozu Kokořínského rychlíku a najdete to třeba také na webu Mšena....

http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page-single&type=102&action=2&news_id=1513

Tak jistě hezké, ale pára je pára. A bude zajímavé, zda se té parní lokomotivy do Mšena dočkáme aspoň v červnu dne 9.6.2018, kdy se tam bude slavit 90 let místní ZDŠ a 100 let republiky.

Situace tedy letos není pro svezení parní lokomotivou z Mělníka do Mšena nějak příznivá. Zatím. Soutok je jen amatérskou aktivitou jednoho člověka :-).

Nicméně, se ke mně před chvílí dostala informace, že dnes v ranních hodinách jel z Německa výletní parní vlak do Hradce Králové a při zpáteční cestě bude zhruba v čase mezi 19.30 - 20.00 doplňovat v Mělníku vodu. Bude to již večer, a tak je tu zcela originální možnost natočit nejen večerní záběry lokomotivy, od které budou možná odlétávat nějaké ty jiskry, ale uvidíme i německou parní lokomotivu.

K lokomotivám a vlakům dodám už jen to, že také samozřejmě hlídám květnový termín příjezdu legiovlaku na mělnické nádraží.


Keltský telegraf tady populární není, ale sami jste viděli v televizi, že jinak už populární je. Chtěl jsem původně zajít za zámek, zda něco ve 20 hodin někde neuvidím, ale uznejte, že nemohu vynechat jistotu, kterou je noční německá pára v Mělníku. Pokud někdo pojedete za čerty na Říp, nebo přivezete nějaké záběry z Telegrafu, rád je na Soutoku zveřejním.

Případné snímky zašlete na adresu [email protected] .

To asi dnes stačí. Tadeáš už jede pomalu v Gabunu na kole k rovníku .....
https://www.facebook.com/nakolepresafriku/

https://www.positrex.eu/public/linkToPosition/map.htm?URL=oppcnnbmp1gm

a pokud jde o zelené pivo, tak žádná sláva. Na Mělníku je už v kalendáriu pouhých 5 restauraček ( jedna v centru), kde bude Starobrno 13, v jedné Jihlava 14, ostatní na propagaci  velikonočního piva těžce dlabou, neboť se to jistě vypije.

Zájemců o zelené pivo je dost, a tak to bude zase taková ta hledaná a doufání, že snad někde bude volno a aspoň někde to zelené ochutnáme.

Také nezapomeňte, že zítra ve 2 hodiny začne úřadovat opět letní čas a budeme mnozí při vstávání nadávat, že je o hodinu více. Někdo si to pochvaluje, že je po práci o hodinu déle vidět, což je při některých aktivitách příjemné, ale ta rána jsou krutá. Kdyby to přišlo aspoň o 14 dní později. Bohužel.


A na závěr ještě přidám kalendárium na celý rok 2018 ze Mšena a okolí, které je neskutečně bohaté:
Kalendář akcí03.04.2018  Kadlín - zahájení turistické sezóny08.04.2018  Zálesácký závod zdatnosti - župní přebor10.04.2018  Přednáška Jana Tvrdoně14.04.2018  Večírek kumštýřů....pro Hanku a Járinka15.04.2018  Sázení stromků v Debři20.04.2018  Přednáška horolezce Máry Holečka21.04.2018  Velký Újezd - dětský maškarní karneval22.04.2018  Den Země - úklid lesa24.04.2018  Kadlín - tradiční sázení brambor u rozhledny24.04.2018  Zahájí - pietní vzpomínkový akt28.04.2018  Vymetání výfuků30.04.2018  Průvod a pálení čarodějnic30.04.2018  Kadlín - lampionový průvod, pálení čarodějnic19.05.2018  Rybářské závody19.05.2018  Velký Újezd - máje s odpoledním průvodem + taneční zábava26.05.2018  Dětský den02.06.2018  Běh naděje a Mšenská"10" + První koupání02.06.2018  Velký Újezd - Dětský den09.06.2018  Lobeč - XVII. veteránské rojení09.06.2018  Oslavy 90. výročí založení ZŠ + oslavy založení republiky16.06.2018  Pochod mezi hrady23.06.2018  Volejbalový turnaj XXI. ročník, mixy23.06.2018  XIII. jízda Kokořínskem23.06.2018  Plovárna 201824.06.2018  Svatojánské třešňování01.07.2018  Rally Bohemia 201807.07.2018  14. mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze14.07.2018  Kokořínský triatlon14.07.2018  Kadlín - Ty-Já-Tr - putovní divadlo14.07.2018  Vycházka časem zpět o sto let po stopách J.B.Cinibulka20.07.2018  21. místní výstava drobného zvířectva21.07.2018  Kadlín - Jakubská pouť04.08.2018  Chorušice - Chorušická pouť10.08.2018  Country setkání18.08.2018  VIII. setkání motocyklů čs. výroby ve Mšeně26.08.2018  Mšenská 50 - 41. ročník26.08.2018  Závod v přespolním běhu "Kokořínské roklinky"01.09.2018  Kanina - Country festival01.09.2018  Poslední koupání08.09.2018  Závody Enduro08.09.2018  Setkání s loutkami u Hlovecké studánky08.09.2018  Koncert Orfeus aneb putování v podsvětí - EHD22.09.2018  Kadlín - Plody podzimu28.09.2018  Memoriál V. Mokrého - nohejbalový turnaj28.10.2018  Kadlín - ukončení turistické sezóny28.10.2018  Sázení stromků k výročí republiky - slavnostní brigáda28.10.2018  Běh Debří10.11.2018  Koncert pro Světlušku24.11.2018  Velký Újezd - Posvícenská taneční zábava01.12.2018  Kadlín - rozsvícení vánočního stromu02.12.2018  Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark08.12.2018  Vánoční hostina pro zvířátka12.12.2018  Česko zpívá koledy16.12.2018  Běh Boudeckou roklí
Zdroj: Soutok

Březen 19, 2018

20:11

Dnes to vezmu velmi stručně. V sobotu 24.3. máme v RMM  Velikonoční jarmark.


Mšeno pak chystá několik akcí ( na plakátech) a po nich již v dubnu začíná otevření sezóny v Kadlíně.
Kalendář akcí23.03.2018  Velikonoční výstava24.03.2018  Karneval pro děti i dospělé03.04.2018  Kadlín - Zahájení turistické sezóny
Přečíst si také můžete březnové číslo mšenských novin....
http://www.mestomseno.cz/res/data/100/011134.pdf
Keltský telegraf je již ve svém 9. ročníku, ale u nás, se nikdy nechytil. Je to také tím, že nikdy nebylo nijak skvěle vidět, ani počasí za moc nestálo a pouze jednou jsem od zámku spatřil na trase nějaký krátký ohňostroj z okresu Praha-Západ někde u Únětic. Asi třikrát, se účastnili čerti od kostelíčku v Liběchově a jednou již po štafetě, se mi zdálo, že jsem odtamtud zahlédl chvíli světlo ohýnku. Nejbližší čerti jsou tedy tradičně na Řípu.

https://www.keltskytelegraf.cz/


Blíží se jarní rovnodennost, což je myslím docela dobré si vzpomenout na pražský orloj.
Víte, co vše lze z orloje vyčíst ? To se dozvíte zde na ....


http://www.orloj.eu/

A pokud to již víte, tak nemusíte za orlojem hned pospíchat do Prahy, kde to má zase úplně jinou atmosféru, ale můžete si to přenést v reálu občas pro radost přes PC domů :-). Dokonce máte na výběr.

http://drifted.in/horologium-app/

http://orloj.eu/sim/index.php

A nakonec tedy výstaviště v Lysé nad Labem.

Tam předělali web a trochu mi komplikují kopírování. Březen se tedy týká slavné výstavy Jarní zemědělec a Jezdeckého festivalu. Obojí od středy 21.3. do neděle 25.3.
Více na ....
https://www.vll.cz/vystavy
Zdroj: Soutok

Březen 18, 2018

18:59

Tak mi to přišlo takové zvláštní, se loučit se zimou, když ta potvora nechce pořád pryč, ale na druhou stranu musíme pochopit, že organizace a odvolávání masových akcí , či jejich překládání není žádná legrace. I přes smutné počasí, kdy jsme byli mnozí zachumlaní do čepic a zimních kabátů přišlo dost lidí.


Radost mi udělalo, že Morana má zase úplně jiný šátek, než v minulých ročnících a níže je všechny uvidíte. Barvy patří k životu.


Začínalo se samozřejmě u RMM, kde hlavním aktem bylo oblečení Morany před pochodem.


Hotovo ...

... a můžeme vyrazit.


Procesí se vydává již tradičně přes náměstí Míru do Svatováclavské ulice.


Kroje, to je prostě vždy krása, jen kdyby bylo tepleji.


Lze říci, že tentokrát to probíhalo vše svižněji, bez nějakých delších zastavení.


Morana má ve skutečnosti ještě asi týden zlobit, ale vězte, že i tak bylo příjemné ji vidět z města odcházet :-).


Že to není navzdory počasí zrovna málo lidí?


Právě zde se dozvídám, kam až sahají sklepy domu č.p. 13 ( minulý dnešní článek)
A dostáváme se k bonusu. Martinovi se zalíbila v minulém článku ( reklama na Moranu) trojice ročníků na tomto místě, na fotografii níže. Teď už jsou tedy čtyři, ale vážně nevím, jak dlouho u toho ještě budu, a jak dlouho mě to bude ještě bavit :-). I to je osud fotografů.
Ovšem pro svoji barevnost, pestrost a určitý význam v čase je to skutečně pěkné.


2018

20172016

2015

Tak už to budeš mít letos brzy spočítané. Doufáme :-).


Když jsem se dal dnes do toho doprovodného komentáře pod každou fotku, tak ...


.... jsem si tak vzpoměl, jak jsem jednou dostal knížku ,, Co se nevešlo do mikrofonu."


Už ani nevím, kdo to napsal, ale pamatuji si, jak ten sportovní moderátor ( autor) dostal na stůl při zkoušce krabičku od sirek a musel o ní asi pět minut mluvit :-).


Dnes už ani nejsme zvyklí na rozhlasové komentování ....


.... protože, jak to jen jde, tak koukáme na obraz, kde to může moderátor lehce flinkat, což se občas děje :-).


To jsme již dorazili do čtvrti Rybáře ....


.... a bylo vidět, že kam se slunce nedostane, tam musí pomoci trochu dodatečná fototechnika.


Poslední romantická cestička dolů k řece ....


...a teprve teď, když se mi tu na prostranství celé to pole lidí rozevřelo, tak ..


.... jsem se mohl zaměřit i na další osoby v krásných krojích, mezi nimiž jistě třeba někoho poznáte, nebo vám bude aspoň někdo povědomý :-).


Labská princezna stále stála u mola města a ti nejpovolanější rozhodli, že tentokrát vhodí Moranu do vody někdo ze břehu.


Tak proč ne? Když letos zlobí zima a je to takové jiné, tak ať je to jiné třeba i v tomto okamžiku.


V minulosti se totiž vždy házelo do řeky z můstku.


A tak je tu vlastně historický záběr. Mělnická Morana padá přímo za kolesa největší výletní lodi, která kdy po Labi plula.


Už se veze ....


.... a hladina dokresluje romanticky atmosféru okamžiku.


Po jejím odplutí následuje ještě v duchu nacvičených tradic ....


..... kulturní část ....

....., která dnes byla přece jen bohužel díky chybějícímu slunci ....


... možná tak trochu ve stínu minulých ročníků, ale hodnocení nechám těm, co setrvali.

Já už přece jen pospíchal s materiálem domů, kde mě ještě čekalo to vše zpracovat, což zabere dost času, pokud k tomu děláte i komentář. Ještě připojím takovou zajímavost. Řeka Labe patří podle vodácké stupnice do kategorie A, což znamená, že pokud půjdete běžnou rychlostí 5 km / hod , tak Moranu dokonce předejdete a můžete si počkat, zda popluje opět kolem vás :-).

A když je ta zima, tak si dáme na závěr na zahřátí tři docela příjemné písničky z tropů :-).


Rivera - Mahatsiaro azy
https://www.youtube.com/watch?v=29DoiNwDHhQ
WILLY - Makabana
https://www.youtube.com/watch?v=QpPaMG0adbs
Donia - Zaho tia | Nouveauté Clip Gasy 2018 | www.radioparadisagasy.com
https://www.youtube.com/watch?v=6ojxo4bBDis
Pěkný vstup do dalšího týdne!
Zdroj: Soutok
14:43

Zvažoval jsem, zda mám s tou informací ještě počkat, nebo již jít ven, ale nakonec jsem si řekl, že čím dříve o tom napíši a ta reklama bude delší a několikrát opakována, tím bude jistě účinnější a lepší to bude i pro vaše plánování.

Počítejte s tím, že dne 14. dubna 2018 v době od 9 do 17 hodin budou prvně vyjímečně pro tento den otevřeny sklepy ve Svatováclavské ulici č.p. 13 ( dům na obrázku). Pokud tedy patříte mezi lidi, kteří s oblibou vzpomínají, pod kterými domy ve sklepech na domácím Mělníku již byli a případně si to fotíte, tak tu máte další pozvánku.


DED v září 2017. Hlavním tahákem bylo zpřístupnění sklepů pod domy č.p. 5 a 11 na náměstí Míru.
Zájem byl obrovský a podle některých informací sklepy navštívilo 400 návštěvníků. Uvědomme si, že třeba zde na obrázku čekali návštěvníci téměř hodinu, aby se dostali do skupiny po 10 osobách. Pod druhým domem byla k disposici elektřina a nečekalo se.

Historie kolem sklepů v Mělníku je předlouhá a každý ji vnímáme po svém.
Pro mě začaly sklepy pod Mělníkem existovat v roce 1992. Tou dobou  se narodilo v blízkosti dnešní restaurace U Šatlavy první mělnické info centrum ( chvíli předtím bylo krátký čas tuším v dnešní směnárně vedle hotelu U Beránka) a z jeho výlohy  koukaly na návštěvníka tenké černobílé  brožurky. Byl jsem prakticky čerstvým členem literárního sdružení Pegas a přepadla mě myšlenka, že by nebylo od věci sepsat společnou sbírku básní o Mělníku, která by zde mohla klidně ve výloze být.

Osobně mě motivoval pohled do kraje, znovuobjevení výletní lodní dopravy, kterou pamatovali naši otcové a také zámecké sklepy, kam se i neplánovaně podíval každý, pokud chodil delší dobu darovat krev ( v rámci slavnostního předávání plaket Dr. Jánského). Později přesídlilo RMM ( muzeum) ze zámku do dnešních prostor a člověk poznal další sklepy, jakož například i za vinotékou Modrá hvězda.


Sbírka Pegasu v roce 1993 nakonec vznikla a později i se sponzorem v roce 1994 opět, a jako první brožura v Mělníku tehdy měla barevnou obálku, ale pojďme k podzemí. V roce 1998 tehdejší starostka Mgr. Lišková začala v této oblasti aktivně pracovat a výsledkem byl průzkum podzemí ( tuším geodetickou společností z Jihlavy) v oblasti bývalého hostince Hamburk ( vedle Besedy na Aušperku). Ten rok ještě získalo město veřejné osvětlení v Polabském parku, osvětlení zámku i krásnou malovanou tabuli u výhledu na České Středohoří a vznikl park u autobusového nádraží na Podolí.
Později se narodil MOOS ( Mělnický osvětový a okrašlovací spolek) u jehož zrodu stáli takové osobnosti mělnického kulturního života, jako byl náš největší historik Mgr. František Purš, Mgr. Renata Špačková ( autorka ,,první učebnice  pro děti o historii a památkách našeho města"), nebo výtvarná umělkyně Aida Legnerová Líhová, která se loni podílela na té krásné velké akci, kterou máte právě na těch dvou výše zobrazených obrázcích.
Vznik Moosu byl pro naše město neskutečně důležitý, protože se stal určitou protiváhou jiného myšlenkového směru, který z radnice ovládal město. Skoro by se dalo říci, že kdyby nevznikl, tak se budou řešit ve městě jenom chodníky, dopravní situace, možná nějaká současná kultura a turistický ruch a památky města by skončily někde na chvostu, jako okrajová nezajímavá záležitost.
To se naštěstí nestalo a MOOS v rámci DED apod. odstartoval svoji činnost doslova raketově. Dne 10.9. 2005 jsme mohli žasnout nad velikostí Strakových sklepů a sklepů U Holečků ( bývalé vinařské závody), ale také svolil s veřejnou prohlídkou i zámek. Podzim 2005 byl tedy označován rokem sklepů. Pro mě byl zajímavý i tím, že jsem se prvně v novinách dočetl, že sklepy měly být počátkem 90. let zavezeny směsicí popílku a betonu z elektrárny, což mi odpovědělo na mnohé otázky z minulosti.

Sborník: Na titulní stránce obraz od malíře  Zdeňka Žemly.
Článek napsal pan Luboš Lidický v Tepu regionu asi týden po otevření jmenovaných sklepů. Rok 2006  lze považovat zase za rok věží a bašt. Mělničtí se podívali na jaře prvně po mnoha letech provizorně do hlavní věže chrámu sv. Petra a Pavla, ale také do Vodárenské věže, Pražské brány, bašty v Jungmannových sadech atd.
Oficiálně byla zpřístupněna nejvyšší mělnická vyhlídka ( věž chrámu sv. Petra a Pavla) v roce 2007 a byl to obrovský svátek. V příštím roce přišla na řadu historická studna. Vše můžete vidět na obrázcích z těchto akcí na mých starých stránkách http://mujmelnik.webzdarma.cz/index.html .
Tehdy mi ještě žádný Mělníček nedělal propagaci, a tak jsem rychlou jehlou nakonec asi v roce 2011 spíchl dost směšně i doplnění o cizí jazyky, což stejně nepomohlo, ale už se mi to nechtělo mazat. Myslím, že jsme se tak někdy v roce 2009  mnozí namlsali, když došlo k tomu, že jsme mohli z parku Jungmannovy sady obdivovat trvale severní městské hradby i se suchým příkopem a zájem veřejnosti, se přenesl na cyklostezky a revitalizaci centra.

Zpěv budoucnosti : Dnes již téměř realita, ač je stále co navrhovat. Třeba život města u řeky.
 MOOS  i nadále otevíral sakrální památky, pořádal koncerty na obnovu varhan a Svatotrojickou pouť na Chloumek, ale znáte lidi. Ten má raději to, ten zase ono, další nemíní trávit všechen čas jen v našem městě. A mnoho lidí řekne: ,, Tam už jsem byl (a), tak snad zase někdy příště".
Myšlenka sklepů žila dál, a jak vidíte, tak mnohdy žije v hlavách mnoha lidí, aniž by si to vzájemně říkali. V roce 2014 v rámci Vinné noci svolil k návštěvě svých sklepů Jan Matoušek a  po delší době oživil toto téma. Loni jsem se dočetl, že je předsedou MOOSu mělnický kronikář a historik Martin Klihavec, a byl jsem velmi příjemně překvapený, když jsem se dozvěděl, že tu bude po letech další možnost navštívit nové nenavštívené sklepy pod náměstím Míru. ( článek ze září 2017)
Nyní jsme o půl roku dále a mohu vám s radostí oznámit, že pokud se nestane nic vyjímečného, tak v dubnu půjdeme do sklepů znovu a opět někam, kde jsme ještě mnozí nebyli. Možná teď někdo namítne: ,, No dobrá, tak se zase někteří půjdeme podívat do sklepů, někomu to na podzim třeba už na dlouho stačilo, ale kde je ta vaše myšlenka o tom, že by turistické sklepy měly sloužit  ziskovému turistickému ruchu našeho města ?"
Tak určité nápady jsou a nesmíme zapomínat, že tak, jako na radnici sedí lidé myšlence naklonění a pesimisté, či ti bez zájmu o věc, tak je tomu podobně ve škále názorů a nadšení i u majitelů objektů. Ten kdo vůbec nemá zájem, tak snadno řekne, že ani majitelé nemají zájem. Přitom vidíte, že nic není jen černé, nebo bílé. Podzim nám zatím ukázal, že zájem převážně domácí veřejnosti o sklepy byl. Jaro to může do jisté míry potvrdit. Jde o první krůčky, o první pokusy, a první nesmělé kontakty s majiteli.
Jsou to jen první krůčky na téma podzemí. Zájem veřejnosti, ač jen domácí a jednorázový, může být také určitým vzkazem k pesimistům a nepřátelům myšlenky  na všech stranách. Ostatně, poopravovat si názory je normální a lidské.

Chtěl jsem se včera podívat o jaký dům jde a padl mi do oka tento dům.

Tam jsem objevil další desku s dalším významným občanem, který tu žil. To potěší.

A neodolal jsem ani fotu domu s kotvou ve znaku. Vždyť se tu točili Básníci a mnozí pamatujeme lékárnu :-) A to je vše. Sice je venku sníh, ale akce mají svůj jízdní řád a Morana poletí do řeky.
Aktualizace v 17 hodin:

Sklepy patřící k domu č.p. 13 prý sahají až někam ke středové čáře pod Svatováclavskou ulicí.

Zdroj: Soutok

Březen 17, 2018

18:17

Když jsem dnes dopoledne spatřil skrze okno sníh, tak mi bylo vskutku všelijak, ač se to čekalo. Vždyť už chceme aspoň náznaky jara i slunce a místo toho sněžilo, zataženo a ještě pofukoval nepříjemný studený vítr. Snad jedinou pozitivní věcí byl fakt, že na mě třeba venku čekají nějaké obrázky, které stojí za zvěčnění.

A opravdu. Sotva jsem došel k restauraci U Šatlavy, už mi udělal radost tento malý sněhuláček na plůtku zahrádky, která si ještě na své časy počká.


Pokračoval jsem Husovou ulicí, když mě napadlo zavítat do tohoto skrytého romantického místečka, které je určeno především mladým rodinám s dětmi. Tyto dvory za domy, které jsou součástí náměstí Míru mají v sobě jakési kouzlo.


Za vilou Karola mě pro změnu zase přivítala spíše jakási kachna, než sněhuláček :-).


To se ví, že jsem musel pohlédnout do kraje, hlavně k Řípu a podívat se na hlavního hrdinu těchto dní, tedy na starý most.


Když jsem navíc zjistil, že u mola výletní lodi Fidelio kotví Labská princezna, největší výletní loď, která kdy na délku i šířku pod Mělníkem plula, tak jsem věděl, že se mi půjde do čtvrti Rybáře zvlášť dobře.


Tady máme vlastně takovou uměleckou fotografii. Zelená, jako symbol jara, či zde na Mělníku i vína a místo laviček plných lidí, kteří si užívají pohodu, se tu povaluje letos ještě sníh, jako symbol zimy, která se nechce letos vzdát, byť moc přes zimní sezónu u nás nezlobila.


A další záběry, které nejsou u nás příliš často k vidění, ale mají své kouzlo.


I dalekohled za zámkem musí pořád ještě čekat na své zákazníky.


Cesta do Podhradí je vskutku romantickou výpadovkou do nitra Čech. Jedině odtud a později až s Turbovického hřebene, se můžete kochat pohledy do Polabí a k naší matičce Praze.


Pracovní dění a vzhled starého mostu nás už asi nemá čím překvapit. Zkorodované části jsou likvidovány a nahrazovány novými odolnějšími a povrchně ošetřenými kusy oceli.


Labskou Princeznu jsem zde již mnohokrát ukazoval, popisoval její technická data i její plavební linku, ale v zasněžené krajině ji ještě nemám. Snad první článek je tu o ní 15.května 2016.
Články o Labské princezně na tomto webu patří k nejsledovanějším.


Ano, typická dvě kolesa na zádi umožňují záběry i při nižším stavu vodní hladiny řeky. Loď tak může plout i v době, kdy zejména nákladní lodi s hlubším ponorem musí v období sucha již ukončit plavbu.
Francouzská vlajka na stožáru je vlajkou země, kde byla loď vyrobena.


Stometrový kolos pod Mělníkem.


Kdyby neprobíhala rekonstrukce starého mostu, tak bych jistě přešel Labe a pokusil se udělat nějakou reklamní fotografii v popředí s lodí a v pozadí se zámkem. Takto máme ale obojí zde také. Nicméně, pořídil jsem v minulosti záběry právě ze Sidonky, když loď kotvila u druhého břehu, nebo již dokonce plula, které lze považovat za vydařené a reklamní, neboť je na snímku kromě lodi také v pozadí zámek.


Podívejme se tedy ještě jednou na loď .....


... a pohleďme aspoň krátce na dnešní most.


Rampouchy na stříšce sice nejsou takovou parádou, jako ledopád pod veslařským klubem, který jsem kdysi vyfotil a nedávno i opět publikoval, ale mají i tak své kouzlo. Vrací mě do časů dětství, kdy člověku stačilo k radosti ze života mnohdy neskutečně málo. Rozhodně to nebylo o majetku, ale o tom, co nás krásného obklopuje. Tehdy ještě byly opravdu čtyři roční období

. Dnes jsem četl takovou vizi ( je tam přesné datum 25.9. 2135), že naší planetu čeká nepěkná budoucnost,ale to jen tak na okraj ....

http://techfocus.cz/veda-vesmir/348-nasa-objevila-asteroid-ktery-se-blizi-k-zemi-a-muze-zpusobit-konec-sveta-zastavi-ho-nuklearni-bomba.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu


Pamatujete, jak jsme kdysi diskutovali s panem fotografem Lojkou o tom, že nemáme fotky zasněženého města ? Tak to poslední roky už neplatí, ale stále je to určitá vzácnost.

Nejhezčí to bylo dnes ráno, kdy byly stromy krásně obalené sněhem, ale což má člověk pro povinnosti čas?Nedávno se v Mělnické radnici rozepsal náš kronikář a historik Martin Klihavec o hospůdce naproti cukrovaru, která sídlila právě v této budově a později se budova proměnila v administrativní budovu mělnického cukrovaru.

Vše souvisí se vším, jak jsem to tu mnohokrát opakoval, a tak mě Martin inspiroval k tomu, abych si bývalou hospodu důkladně prohlédl. Skutečně jsem objevil na její fasádě krásnou výzdobu v podobě čtyř sudů i nějaké ty díry patrně po střelbě z 2. světové války.


Už jen skutečnost, že jsem kolem této budovy mnohokrát šel a před mnoha lety potkal i člověka, který tam opravdu sedával, mě vedla k tomu, že jsem se dnes s konečnou platností vydal na místo činu, vyhledal jmenované ozdoby a prvně je i vyfotil. Je to důkaz toho, jak můžeme kolem něčeho léta chodit a přitom nic nevědět. Díky za osvětu. Tam se asi muselo hezky sedět :-).


A nakonec se s vámi v článku podělím o jednu svoji radost. Jak jsem již řekl, tak pro mě není písnička jenom nějakou písničkou, ale součástí života. Přesně mi připomene rok, místo i situaci, kdy jsem ji třeba prvně slyšel,nebo kdy se hrála nejvíce. A pak se stane, že ji třeba 40 let neslyším, nebo i více let a jen díky serveru youtube.com ožije, pokud ji tam objevím.

A to je vždy nádherná fantastická situace, když takhle z historie nějakou tu téměř zapomenutou skladbu vykopu. Zrovna tento týden jsem po dlouhé době zabodoval a vykopal takové tři další skladby. Mrkněte na to. První je z roku 1975 a další dvě z roku 1984.

Little River Band - Help Is On It's Way LIVE
https://www.youtube.com/watch?v=ZJig-snEsng

The Twins - Ballet Dancer .mpg
https://www.youtube.com/watch?v=t6pjDteX95Y
Scotch - Delirio Mind
https://www.youtube.com/watch?v=Oorzwn4E5xc
Zdroj: Soutok

Březen 15, 2018

18:52

Co myslíte, máme si připomínat výročí okupace Čech, Moravy a Slezska v roce 1939 ? Máme si právě dnes připomenout, že už je to 79 let, co se německá armáda vydala ze Sudet do Prahy, aby zde vyhlásila Reichsprotektorat Böhmen und Mähren _?

https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmeck%C3%A1_okupace_%C4%8Cech,_Moravy_a_Slezska

https://cs.wikipedia.org/wiki/Protektor%C3%A1t_%C4%8Cechy_a_Morava


Když tak koukám na Seznam.cz , tak tam nějak nic takového nevidím. A přitom jsou výročí, která opravdu nepřehlédnete a ČT 24 jim dokáže věnovat celý den i více.Dnešek je tedy významný tím, že díky různým ústupkům a zájmům  jiných národů vyslal zfanatizovaný národ na cizí území vojenské jednotky, které s nadšením  téměř nikdo nevítal. Začalo nelehké období, kdy se mnoho lidí bálo o život a mnoho jich o něj přišlo.
Sice nejde zrovna o regionální akci, nebo nějakou aktivitu, ale přišlo mi už jen, jako lidovému zájemci o historii a dění kolem nás správné, to zmínit, když to jinde vázne.
Ale což, tak hlavně že víme již od odpoledních hodin, že dnes středoškoláci a vysokoškoláci protestují na náměstích proti  demokraticky zvolenému prezidentovi a snad i proti Babišovi, nebo že Merkelová je už počtvrté de facto největším šéfem Německa, protože kancléř  je tam oproti prezidentovi mnohem známější a důležitější politický post.
Hezký víkend a nezapomeňte třeba i na akce!
Aktualizace  ve 23 hodin:

Stanice ORF 2 ve 22.30, pořad ZIB History, 80 let Anschluss Rakouska, dobové záběry Hitlera, rozhovory s pamětníky. Zdroj: Soutok

Březen 12, 2018

19:26

Bude to dnes možná takové stručné, ač také to zabere trochu času, ale je tu konečně po delší době zase nabídka několika málo aktuálních akcí a vy máte dost času, se na ně případně připravit.

Kalendářně nejdříve tu máme ve čtvrtek 15.3. od 17 hodin v muzejní kavárně přednášku o sovách a píše se, že budou přítomné živé sovy.

V pátek 16.3. je to pak vycházka za sovím houkáním, kdy je sraz v 17.50 na železniční zastávce Nebužely a cíl by měl být ve Lhotce ve 20.30 hodin.

Také v pátek, od 20 hodin v kulturním domě, se pak koná vystoupení populární skupiny Wohnout, tentokrát unplugged ...

https://melnicek.cz/node/22349

https://www.wohnout.cz/

V sobotu tu máme také již celkem zaběhnutou akci, kterou je Borecký půlmaraton...

Organizuje Martin Hunčovský, startuje se ve Mšeně, akce má pěkné webové stránky .....

https://boreckypulmaraton.webnode.cz/rocnik/ ...., tak co více dodat :-)?


A neděle 15. hodina bude již tradičně patřit vynášení Morany. Tento zvyk se podle možností slaví různými způsoby ....

 https://cs.wikipedia.org/wiki/Morana

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD_jara

U nás končí Morana poměrně logicky ve vodách velkého Labe.


Morana 2017


Morana 2016


Morana 2015.
Zdroj: Soutok

Březen 11, 2018

20:18

Archivní foto z cesty Soutoku na Moravské pole v loňském roce.
Někdy slýchám kolem sebe až neuvěřitelné nářky nad tím, že musí být člověk doma. To je skutečně noční můrou některých budoucích, nebo i stávajících penzistů, kteří zkrátka nemají žádné záliby. Přitom sami vidíte, co vše se dá dělat, pokud je člověk tak nějak v psychické pohodě a má nápady.
Jsou chvíle, kdy se vás zdraví, ani počasí neptá a co teď?  Představte si časy, kdy měli lidé doma jen knížky, v televizi byly dva programy, rádio, magneťák a někdo nanejvýše doma podle možnosti, pokud se cítil dobře mohl něco kutit. Zvlášť mladí lidé, se velmi rádi družili u zlatavého moku, vymýšleli zábavný program na nejbližší i vzdálenější chvíle, internet nebyl, ani mobil a zábavou byly karty, různé společenské hry, nebo v nouzi docela obyčejná krabička od sirek, která sloužila podobně, jako hrací kostka a hra měla roztomilá pravidla.
Dnes máme těch možností díky technickému pokroku podstatně více, ale musíme mít vědomosti a zájem. A nic z toho není tak úplně samozřejmé a přichází to k nám mnohdy v jakýchsi zájmových vlnách.

Tadeášův webb.

Už 6. února jsem tu psal o dobrodružné cestě mladého Tadeáše Šímy, který se vydal na jízdním kole přes Afriku ke Kapskému Městu a o možnosti sledovat jeho cestu na facebooku. Na tom by nebylo nic zvláštního a takových akcí můžete sledovat více, pokud o nich víte a máte zájem. A někdy to i omrzí, ale tak už to chodí.

Bohužel ani po týdnu, se stále necítím tak, jak bych si přál a musím říci, že to, co přišlo včera dopoledne, tak to přišlo, jako na zavolanou. Firma Level sro. z Náchoda půjčila prý Tadeáši přes nějakého člověka ( snad se to dočteme) krásnou věcičku (Positrex) pro snímání polohy a dalších dat,jejíž obdobu tak trochu už známe z aplikace Google street, kde nám ukazovala naši polohu, pokud jsme se toulali přímo v programu třeba ulicemi našeho města.


Kousek před řekou jménem Volta. Z jedné vesnice.

Když tahle sláva přišla do mého domova, a bylo to tehdy myslím díky reklamě nějakého člena teamu Mělníček na webu Mělníčku, tak jsem vydržel dlouhou dobu zkoumat zejména místa u nás, která jsem tak nějak znal. Tak jistě, mohli jste se podívat do New Yorku, či do Hamburku, ale nejlepší to je asi tam, kde jste někdy byli a něco vám to říká.


Teď jsem ale dostal nápad, že bych se mohl podívat, jakou má ten kluk vlastně cestu, jest-li to má do kopce, po čem vlastně jede, a co bych na jeho místě asi viděl. Vždyť člověk také občas jede někam rekreačně na kole, a také je někdy v létě horko :-). Měl jsem velké štěstí, že zrovna Ghana povolila monitorování společnosti Google, a tak jsem na tom kole seděl najednou také a nebylo těžké uhádnout, kudy Tadeáš pojede a občas ho zkontrolovat kde je.

V této aplikaci jste totiž rychlejší, žádný provoz, žádný prach, ani únava, či dehydratace :-). Zejména před Togem byl provoz už pěkně hustý.


Poslední most přes řeku jménem Volta, která se později vlije do Atlantiku.

Když si to projedete, tak zjistíte, že to není člověku zase až tak cizí :-). Asfaltky tu jsou také :-). Zajímavé je, že silnice mají dostatečnou krajnici pro kolaře. Domy leckdy připomínají ty naše, občas tu tedy chýše jsou a dopravní značky jsou snad stejné. Ač teď nevím, protože se to tu za ta desetiletí trochu měnilo, tak kterou éru mi vlastně připomínaly :-). Pravda, ta řeka Volta, to byl slušný veletok, ale jinak jen trochu jiné stromy a babky u silnice prodávají maličko jiné ovoce. Ty velké plody jsou snad z datlových palem.


Tadeáš nám dojel do Toga a radost bude poloviční, ale stejně nebude o pracovní týden tolik času. Tady můžete aspoň jeho cestu sledovat v mapě a přepnout se do leteckého pohledu.


Když jsem sledoval jeho posici, tak mě zajímalo, jak dlouho ještě hodlá jet, když už se blíží u nás tma. Tak na to jsou samozřejmě také programy a tento je dobrý. On vlastně i ukazuje úhel stoupání slunce nad daným místem v danou dobu.

Zatím má ještě Tadeáš slunce opravdu na jihu, byť se silně blíží do nadhlavníku, ale to se brzy změní. Adresa programu je http://www.suncalc.net/#/6.1612,1.2648,8/2018.03.10/18:46

Tak to je dnes vše. Zítra nás čekají mnohé povinnosti. Třeba jsem dal někomu typ pro další zábavu, jak si krátit nevlídné chvíle, kdy se toho moc neděje :-).
Zdroj: Soutok

Březen 10, 2018

14:06

Loď Fidelio v mělnickém přístavu.

Kdysi dávno jsem se snažil na webu Soutoku přicházet s předstihem i ohledně lodní výletní dopravy pod městem. Bylo to dosti obtížné, protože zejména právě u nás pod Mělníkem, se střídaly společnosti, jako snad nikde, a teprve v posledních letech, se to trochu ustálilo. Bohužel, Mělník má i ty lodní plavební řády skutečně až v době, kdy tu již žijeme různými akcemi a naučili jsme se, že je to jen takové nepříliš podstatné zpestření pro návštěvníky ze vzdálenějších míst. Mělničan si vyjede na loď do Poděbrad, nebo do Ústí.

Pojďme si nejprve trochu zavzpomínat, kdo první začal výletní akce pod Mělníkem. Byla to Labská plavební společnost ...

http://www.labskaplavebni.cz/jizdni-rad-ceny-usti-nad-labem     Pokud si vzpomínám, tak společnost nebyla s výsledky nějak spokojena, myslím že dokonce v zimním období provozovala plavby také po Praze, což by se dalo dohledat, v nějakém starším článku, ale především se specializovala na plavby mezi Děčínem a Drážďany, což je její hlavní činnost dodnes. Jak vidíte, tak plavební výletní řád pro tuto sezónu mezi Děčínem, Drážďany a Míšní má již zpracovaný.

Zůstaňme ještě u tradičních společností, kterým se daří, a to také díky tomu, že plují prakticky i v zimě. Je to paroplavební...
http://www.paroplavba.cz/ , která pluje letos pod Mělník celkem 5x asi za 690 Kč na osobu ( dospělý jednosměrná) , 790 Kč zpáteční ( pro oba směry). Ta má samozřejmě plno linek v Praze a o sezóně pluje velmi často na Slapy a občas pod Mělník.

Pak to je samozřejmě loď Král Jiří v Poděbradech, která vynechává pouze leden a únor. Jde navíc o příjemné krátké plavby za pěkný peníz. Vždyť plavba z Poděbrad k restauraci Cidlina na soutoku stojí 100 Kč ( půlhodina plavby). Za plavbu z Poděbrad do Kovanic a zpět to jsou 200 Kč pro dospělého. Nikdy jsem nepochopil, proč se nedohodly Poděbrady s Nymburkem a okresní město zůstalo bez přístavu.

http://www.kraljiri.cz/jizdni-rad

Pojďme však znovu k nám pod Mělník. Druhou společností byla Marina Nelahozeves, která plula a pluje hlavně kolem Kralup nad Vltavou, ale svého času plula i do Zooparku v Zelčíně a na Mělník.

Poslední je několik let loď Fidelio, která si však s plavebním řádem dává vždy načas.
http://www.fidelio-boats.cz/

Snažím se však také již několik let sledovat společnost, která provozuje lodi Porta Bohemica na sever od našeho okresu. V jedné sezóně plula dokonce až do Štětí a k nám do Horních Počapel. Zjistit o ni něco aktuálního není nikdy také zrovna lehké, pokud se budete opírat pouze o novinářské články, ale díky jejímu začlenění do DUK, je to mnohem nadějnější.


Základ je znát nejen PID   https://pid.cz/, ale také  DUK.

 http://www.kr-ustecky.cz/jizdni-rady/ms-237439/p1=237439

Tam právě patří i lodi Porta Bohemica linky 901. Zde tedy máte základní plavby a už si můžete plánovat svezení z Ústí do Roudnice. Já si to proplul z Litoměřic do Ústí v roce 2008 a máte to tady někde celé v mnoha fotografiích v pětidílném seriálku.

file:///C:/Users/koden/Downloads/J%C5%98%20901%202018%20z%C3%A1kladn%C3%AD%20plavby.pdf

Pro nás je zajímavý i kalendář zvláštních plaveb.

file:///C:/Users/koden/Downloads/J%C5%98%20901%202018%20mimo%C5%99%C3%A1dn%C3%A9%20plavby%20(2)%20(2).pdf

A koukám, že linka 902 pluje po krásné trase z Ústí nad Labem do Bad Schandau. Tedy, vlastně jen do Hřenska, protože do ,,Německého Žandova" ( historický počeštělý název je Žandov) pluje jen jedna spoj, ale i tak je to nádherná trasa. Znáte z vlaku a z jízdního kola :-).


Zelené Starobrno, to je dobrota. Už máme seznam pro rok 2018, který se moc neliší od minulých let. Předpokládám, že některé restaurace v centru budou mít také zelené pivo, ovšem odjinud, jako tomu bylo v minulosti. Nechtějte však, abych běhal po nějakém facebooku a hledal téma.

http://www.zelenepivo.cz/kde-se-tociNení to tak dávno, co jsem vám představil příjemnou možnost sledovat na facebooku a v novinách cyklistickou dobrodružnou cestu jihočeského mladíka z Prachatic Tadeáše Šímy do Kapského Města na jihu afrického kontinentu.

https://www.facebook.com/nakolepresafriku/

Dnešek je přímo přelomovým datem a věřme, že se snad nic nepokazí. Tadeáš dostal v Ghaně před dnešní cestou čip a můžete tak sledovat jeho cestu on-line ....

https://www.positrex.eu/public/linkToPosition/map.htm?URL=oppcnnbmp1gm

V tuto dobu vidíte přesně v mapě, kde právě je. To je bomba! Nyní míří do Toga, které mělo být teoreticky po skončení 1. světové války naší československou kolonií, ovšem návrh to byl jen velmi krátký. Bývalou německou kolonii si totiž rozebrala Británie s Francií. Británie později svoji část připojila celkem logicky k republice Ghana a francouzská část se stala samostatným územím. Doporučuji si přečíst o tomto státě se zajímavou historií Wikipedii.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Togo

Venku to za moc nestojí a rýmička ani po týdnu ještě nedovoluje aktivity v terénu, tak aspoň takto :-).
Zdroj: Soutok