Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.
Zoopark Zelcin

Zpravodajství

Červenec 15, 2017

10:43

Velmi pěkný příspěvek tu mám opět z RMM. Kdo z nás by si někdy v životě nezatoužil s něčím hrát, a kdo z nás starších by nebyl někdy pohlcený určitou nostagií, pokud by viděl staré deskové hry, nebo Rubikovu kostku ? Sice se to sem možná moc nehodí, ale docela rád mimochodem připomenu, že i obyčejná krabička zápalek sloužila k zábavě především mládeže 80. let 20. století :-) Nebo taková čára s desetníky, kuličky apod..

Člověče, nezlob se! – Pojďte si hrát do mělnického muzea!
14. 7. – 24. 9. 2017 Regionální muzeum Mělník – malý sál

Ve čtvrtek 13. 7. byla v Regionálním muzeu Mělník zahájena výstava Člověče, nezlob se!. Soubor historických her a stavebnic z let 1880 – 1980 zapůjčili na Mělník sběratelé manželé Pecháčkovi z muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

 Téměř stovka exponátů nabízí návštěvníkům ucelený pohled do historie hry. K vidění je několik druhů Člověče, nezlob se!, Rubikova kostka, Monopoly, Kloboučku hop, Richterova kamenná stavebnice, česká stavebnice Komenium…atd. Zajímavostí je např. český předchůdce Lega – cihličky pálené z hlíny od firmy Tego a unikátní papírová stavebnice Pražského hradu, jejíž vznik inicioval básník Jaroslav Seifert.

 „Dříve se na vývoji hraček podíleli spičkoví výtvarníci, pedagogové i psychologové“ říká kurátorka výstavy Miroslava Pecháčková při pohledu na krásně malované puzzle z první poloviny 20. století. Nechybí ani pár modelů z Merkuru a stavebnice Seva.

Nejen děti jistě ocení interaktivní zónu, kde si mohou vyzkoušet více než 200 druhů her. V malé místnosti, která přiléhá k výstavnímu sálu, jsou k dispozici např. dáma, mlýny, několik druhů domina, šachy, blechy, kvarteto, poznávací hry zvířátkové a vlajky, kostičkové hlavolamy i Seva. Několik druhů pexesa nabízí pexesovník a nadšenci zde naleznou také kufr plný Merkuru, runovou abecedu nebo stolní hru „Veselá pouť rokem 1937“.

 Pro nejmenší je připravený koutek s interaktivními prvky pro poznávání barev a tvarů i jemnou motoriku. Samozřejmě nechybí dřevěné kostky. Součástí výstavy je také venkovní „Člověče, nezlob se!“ umístěné v atriu muzea. Můžete tak vyzvat rodinu na souboj třeba při posezení u dobré kávy či vína, které nabízí muzejní kavárna.


Během srpna muzeum zve na doprovodný program: 3. 8. a 10. 8. Komentované prohlídky nejen pro děti – Letem herním světem 9:30 - 11:00 a 13:30 - 15:00 hodin. 4. 8. a 11. 8. Minihrátky - přiblížení světa deskových her dětem do 6 let, 10:00 – 11:00


Regionální muzeum Mělník vyhlašuje letní fotografickou soutěž „Hraj si, ať jsi, kde jsi!“ na muzejním facebooku. Poděl se s námi o radost z hraní společenských her a získej Ubongo, IG puzzle nebo Člověče, nezlob se! Vlož na naší Timeline nebo přímo do alba „Soutěž - Hraj si, ať jsi, kde jsi“ fotku, jak hraješ jakoukoliv společenskou hru (nejenom deskovou) na neobvyklém místě (třeba v letadle nebo na lodi nebo na skále nebo na stromě...:-) Samozřejmě platí pravidlo zachování bezpečnosti všech zúčastněných osob! Fotografie mohou být i historické! Vyhrává fotka s největším počtem „lajků“. Soutěž trvá do 31. 8. 2017.
Výstava bude otevřena do 24. 9. denně kromě pondělí 9:00-12:00 a 12:30-17:00 hodin. Pojďte si hrát!
KrF.


Zdroj: Soutok
08:54
Všetaty – Knihovna ve Všetatech je opět otevřená, čtenáři ji mohou navštívit každé pondělí od devíti do šestnácti hodin, ve středu mezi osmou hodinou a polednem a ve čtvrtek od devíti do sedmnácti hodin.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 14, 2017

15:00
Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.
Kategorie: Zpravodajství
13:44
Mělník – Do Mělníka o prázdninách opět zamíří Kinematograf bratří Čadíků. 
Kategorie: Zpravodajství
05:34
Mělník, Neratovice /ANKETA/ – „Je to absolutní nesmysl a doufám, že k tomu u nás nikde nedojde.“ Tak se dají shrnout reakce prakticky všech oslovených radních a zastupitelů z Mělníka a Neratovic. Otázku dostali všichni stejnou: Co říkáte na návrh Andreje Babiše, aby města a obce řídili pouze starostové jako firmu, tedy bez zastupitelstev?
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 13, 2017

18:08

Dürnkrut, nebo-li po našem Suché Kruty. Tak se jmenuje obec ležící jen 41 km na jih od Břeclavi na silnici B49 v dnešním Rakousku. Právě tady dne 26.srpna 1278 zahynul v boji s Rudolfem Habsburským jeden z našich nejslavnějších panovníků, který udělil obci Mělník o 4 roky dříve listinou právo na výnos z labského obchodu. Od 25. listopadu 1274 tedy považujeme Mělník za město, neboť zakládací listinu Mělník nemá.


Reklama, to je prostě hrozně moc a psal jsem to tu již mnohokrát. Právě proto, že v obchodních domech potkáváme graficky velmi lákavě vytvořený časopis Živá historie, tak se již před půlrokem zrodil v hlavě nápad, že po návštěvách pramenů Labe i Vltavy, by vůbec nebylo pro občana tohoto města od věci navštívit místo, kde tak tragicky skončil svůj život jeden z našich největších králů. Zvlášť, když je to relativně blízko a stojí to pakatel. Bitva vešla do učebnic dějepisu, jako bitva na Moravském poli a vy se můžete dočíst o jejím průběhu něco například zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_Moravsk%C3%A9m_poli

A zde je graficky i situace na bojišti: http://www.iereus.wz.cz/zajimavosti/moravske_pole.html


Výlet jsem zahrnul pochopitelně do seznamu výletů letošní Jízdenky na léto. Pokud to někdo slyší snad prvně, tak jenom připomínám, že už asi čtvrtou sezónu lze v měsících červenci a srpnu cestovat vlaky vybraných čtrnáct dní a nově i jen týden po celé republice za cenu 1 190 Kč a 790 Kč. Bohužel jsem byl letos nucený použít pouze týdenní variantu a bylo to velmi náročné. Více na https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-27872/?gclid=CjwKEAjwtJzLBRC7z43vr63nr3wSJABjJDgJfrwoR6Rr6InlsA-wj_mUeYFir7sQHJGj-0h6A7AO_hoCxLvw_wcB

Vyjížděl jsem ráno v 5.32 z Mělníka rychlíkem do Kolína, kam dojedete v 6.39. Odtud pokračujete v 6.59 expresem Porta Moravica ( Praha-Varšava) do České Třebové, kde jste v 7.55 . Opět máte několik pohodových minut, než přijede od Prahy Gustav Mahler, který vás odveze v 8.17 a do Břeclavi přijedete v 9.52. Nemusím snad dodávat, že jde o nejlepší spojení mezi Mělníkem a Břeclaví ,a poslední vlak táhne lokomotiva Taurus místy rychlostí 160 km/hod.


V Břeclavi mají ve stanici takové běžné moderní železniční info centrum, kde si můžete požádat o půjčení jízdního kola. Mladá paní vás požádá o dva průkazy ( např. občanský a řidičský) a vyšle vás na první nástupiště vpravo k železným vratům půjčovny kol ( asi 60 metrů), kde vám pán přidělí kolo a seznámí vás s jeho výbavou. Vyfasoval jsem Authora a vůbec jsem si nemohl stěžovat. Jen mu chyběl měřič kilometrů a držák na láhev s pitím, ale převodovka makala pěkně. Pak už jen podepíšete mezitím vyhotovenou smlouvu o pronájmu a v pokladně složíte vratnou kauci 1000 Kč. Bylo mi řečeno, že 6 hodin zapůjčení kola stojí 120 Kč a to se platí také předem. Očekával jsem, že mám před sebou asi 2x30 km jízdy a bude to brnkačka, ale nějak jsem se spletl.

Pro mě je důležité navštívit info centrum, koupit vizitky do turistického deníku, a pak jsem konečně nějak vyrazil. Doufal jsem i snad v nějakou cyklotrasu, ale vězte, že na Moravské pole, se jede pořád po silnici B 49. Celou trasu máte na mapce. Bylo asi 29 stupňů ve stínu, ale zde jedete pořád otevřenou krajinou. Ještě štěstí, že bylo poměrně oblačno. Vesničky na Moravském poli ( oblast pravého břehu řeky Moravy, až k Dunaji.), se opravdu podobají těm našim na jihu Moravy. Nenechte se zmást nějakou cyklotrasou číslo 914 v mapě. Spíše narazíte podle polí na různé polňačky i krátké asfaltky mimo silnici, ale na značky ne. Navíc je silnice čistá, pěkná, pohodlná a nepíchnete. Provoz je různý, ale nikoliv tak strašný, jako na silnici do Mladé Boleslavi. Od Hohenau k jihu mi přišel snad rušnější. Řidiči vás objíždí v uctivé vzdálenosti v protisměru, což u nás vždy není.


Skoro se vám bude zdát, že tu nic zvláštního není.


Nejvíce vaše zraky upoutají  Malé Karpaty na sousedním Slovensku, lány obilí, občas kolemjedoucí osobní vlaky na železnici dále do Vídně a sakrální památky.


Věž v městečku Hohenau an der March. Právě tady je první významná železniční stanice na území Rakouska a lze zde odbočit vlevo k řece Moravě a do sousedního Slovenska.


Velkou radost mi udělal čáp na poli a bylo to snad jediné zvířátko, které jsem cestou viděl.


Opět Karpaty, stromy kde teče řeka Morava a částečně tu vidíte i vlak.


Jedenspeigen je poslední obec na cestě k cíli a toto dílko již dává tušit, že se blížíme k významnému místu. Ještě zmíním vinici hned za obcí. Vinice jsou zkrátka i na Moravském poli.


Málem bych zapomněl na větrné elektrárny, které vidíte již od hranic.


Je 15.30 a jsem na místě. Po čase tu na malém plácku zastaví své auto krajané ( je tu i posezení) a dáme řeč. Pak ještě vytáhnu rádio a proladím DAB+ :-). Mimochodem, kdybychom jeli až téměř k soutoku Moravy a Dunaje, tak naopak dojedeme k místu, kde v roce 1260 Otakar porazil uherského krále Bélu IV. a získal Štýrsko, na které si dělal nárok i Béla.. To už je ale pro kolo, čas i mé síly příliš moc daleko.


Zvláštní pocity.

Cestou zpátky mám vynucenou zastávku asi z horka, ale jen se mi udělá dobře, už mířím k řece Moravě a na slovenskou hranici.

Je to sem z Hohenau asi tři kilometry zajížďka, ale jsem rád, že vidím řeku i pod Břeclaví.


Prý se mohu vrátit Slovenskem, ale na experimenty nemám chuť.


Takových chatek je na rakouské straně Moravy několik za sebou i s těmi sítěmi.


A také jsem viděl něco podobného, jako je to u nás v Zahrádkách. Pozorovací věž a vodní hladina. To ovšem není na řece Moravě.


Asi v 17 hodin jsem vyrážel z Hohenau a v 18.30 jsem byl opět v Břeclavi na nádraží. Za sebou asi 86 km jízdy na kole. Jen jsem vrátil kolo, kde už mě snad ani nečekali a kauci mi vrátili v mezinárodní pokladně, tak už jsem mazal na jedno chlazené Starobrno. Prohlédněte si panorama od hranic.


O sedm minut opožděný Czardász mě v 19.15 odvážel tentokrát až přímo do Prahy, kde jsem byl asi ve 22.20. Pokračoval jsem ve 22.48 na Mělník, kde jsem byl asi ve 23.50. Zase jedno významné místo navštíveno. Až o něm bude řeč, tak si vzpomenu :-).
Zdroj: Soutok
14:52
Kralupy – Kočičí útulek Devět životů se připravuje na velký bazar, kterému budou patřit od začátku příštího týdne prostory šaten v kulturním domě Vltava v kralupském Lobečku.
Kategorie: Zpravodajství
14:02
Záleznice - Stín na dětském hřišti v centru Zálezlic by časem mělo poskytnout hrajícím si dětem a jejich maminkám pět listnáčů a jehličnan. 
Kategorie: Zpravodajství
11:34
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu. 
Kategorie: Zpravodajství
09:42
Kralupy – Kralupská radnice ve středu oznámila, že ve druhé polovině července začne stavba bezbariérového chodníku v ulici 28. října v Mikovicích.
Kategorie: Zpravodajství
05:25
Mělník – Ani pozdně jarní mrazy, ani suchý začátek léta. Nic z toho podle mělnických vinařů nemá zásadní vliv na letošní úrodu zdejších vín. „Naopak, zatím prognóza pro letošní sklizeň vypadá velmi nadějně,“ konstatoval sklepmistr mělnického školního statku Vojtěch Krušina.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 12, 2017

16:50
Mnoho lidí rádo jezdí čistým autem a mnoho lidí si zakládá i na čistém interiéru. Jen málokdo ale může říci, že jezdí také s perfektně čistým motorovým prostorem. Samozřejmě, prostor pod kapotou není tolik vidět jako exteriér či interiér, nicméně o to větší parádu lze s čistým motorem nadělat.
Kategorie: Zpravodajství
09:38
Praha - Nejoblíbenější slovenská skupina v Čechách – NO NAME – bude hrát na FESTIVALU OKOŘ 19. srpna skladby z posledního alba S LÁSKOU, ale i ty další notoricky známé hity. Proč ještě na sedmnáctý ročník diváky milovného festivalu přijet? Protože ještě zahrají: Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow a Vypsaná fiXa!
Kategorie: Zpravodajství
07:17
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí na Mělnicku.
Kategorie: Zpravodajství
06:22
Mělnicko /ANKETA/ - Sociální sítě žijí debatou o burkinách, tedy plavkách, zahalujících téměř celé tělo. Rozpoutala ji fotka ženy z aguaparku v Čestlicích, která se právě v nich koupala. Návštěvníci facebooku rozebírají, zda jsou tyto plavky muslimských žen hygienické a jestli je vůbec přípustné se v nich koupat v uzavřených bazénech.
Kategorie: Zpravodajství
05:00
Kdo má v USA peníze, ten si může postavit prakticky cokoliv. Od zámku ve stylu pohádky o Popelce až po prosklenou halu s bazénem na střeše. A nejde jen o vzhled, ale i o plochu. Čím větší, tím samozřejmě lepší.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 11, 2017

15:11
Mělník - Fanouškové mělnických vín by si měli v kalendářích poznamenat sobotu 12. srpna, kdy se odehraje jedenáctý ročník svatovavřinecké slavnosti nazvané Mělnický košt.
Kategorie: Zpravodajství
12:04
Poděbrady - Šestnáctý ročník hudební přehlídky Barvy léta bude letos opět dvoudenní a začíná v pátek 14. – 15. 7. 2017 v areálu Jezera Poděbrady. Letošní ročník bude opravdu nabitý!
Kategorie: Zpravodajství
10:44
Střední Čechy - Málokterý region nabízí tak nádherné prostředí a tolik pěkných míst ke sportovnímu vyžití, jako střední Čechy. Nabízíme vám přehled zajímavých tipů ze všech koutů regionu a je už pouze na vás samotných, zda si něco vyberete. Prakticky kamkoliv ve středních Čechách vyrazíte, můžete si s sebou zabalit oblečení na běh, protože zdolat pár kilometrů se dá prakticky všude. Zaběhat si lesem? Po asfaltové cestě podél řeky či potoka? Nebo se proběhnout cestičkou na nějakou historickou památku? Každý si vybere podle chuti to své!
Kategorie: Zpravodajství
10:40
Praha - Legendární maďarská kapela Omega, která v letošním roce oslaví 55 let od svého vzniku, vystoupí 2. září 2017 v 19:30 ve velkém sále pražské Lucerny. Koncert zahájí pražský Balage Band v čele s multiinstrumentalistou a skladatelem Otou Balagem a zpěvačkou Terezou. Z Berlína přijede i kapela Crystal Palace. Na tiskové konferenci, v Malostranské Besedě, informoval János Kóbor o tom, že s nimi na jevišti vystoupí ještě jeden speciální host, ale kapela jeho jméno zatím oficiálně nezveřejní a chystá si ho pro svoje fanoušky jako překvapení. Spekuluje se, že si s nimi společně zahraje Petr Janda, frontman kapely Olympic, která stejně jako Omega oslaví letos 55 let od svého vzniku.  
Kategorie: Zpravodajství