https://www.traditionrolex.com/7

 Co je nového na mělnické gastroscéně V. | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! info@melnicek.cz

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Co je nového na mělnické gastroscéně V.

Gastro clanek V.Od posledního článku na toto téma jsou to kvůli covidu téměř 2 roky. A vlastně to s naší malou gastroscénou nedopadlo tak špatně, jak se to během těch dvou let občas zdálo. Jistě, pár míst bohužel zaniklo, ale vlastně za tu dobu vzniklo mnoho nových zajímavých míst, která posunula pomyslnou laťku kvality ještě výše. A další velmi zajímavá místa se budou otevírat prvním hostům v příštích měsících. 
Je na co se těšit! Smiling

Nelze začít ničím jiným než podnikem Kafe Mělník Bistro, který se krásně rozjel a mimo vlastní kávy, kterou si Kafe Mělník praží na Kokoříně,  nabízí vážně skvělé snídaně (resp. brunche) nebo například sladké ve skleničkách. Denně mají na lístku jedno výborné obědové jídlo. A nově si lze objednat i Cascaru (dříve zbytečně zakázaný nápoj z kávových třešní).

Dalším bistrem, které se na Mělníku od posledního článku objevilo, je Nejen Kafe 2. První podnik mají v Mladé Boleslavi, a u nás na Mělníku, kousek pod náměstím Míru, se rychle zavedli nejen jako oblíbené snídaňové místo, ale i jako minipekárna s dobrým pečivem, které si sami vyrábí.

Jen o pár metrů výše zkouší své štěstí Pekárna u sv. Ludmily (dříve nazvaná Chléb náš vezdejší) - přes den je to pekárna, kam lze skočit i na dobrou kávu, koláč nebo sendvič ve vlastním pečivu (pečou si je v nejspodnějším podzemním patře). Večer se prostor proměňuje na místo ochutnávek sýrů a vína.

V ulici Legionářů můžeme ještě zůstat a objevit skvělou proměnu cukrárny U Matoušků - je radost tam posedět a dát si klasické zákusky a o něco lepší kávu, než tomu bývalo dřív.

SnidaneA o kousek výš, kavárna Živel vedle knihkupectví Želví doupě změnila provozovatele a snaží se přinášet zajímavé věci na zub a přitom stále být prostorem přátelským k dětem.

U Kafe Mělník není na začátku zmiňované Bistro poslední zářez na naší gastroscéně - ve spolupráci s MEKUCem totiž převzali v Pražské bráně provoz kavárny ve Věži, nyní je to Kafe Mělník Věž. Po otevření prostor pěkně prokouknul. Nabídka dortů a kvalitní kávy je typická pro Kafe Mělník. Navíc se zde podle tradice víc zaměřují na čaje. Zakousnout můžete zapečený chléb nebo nachos.

A hned za rohem od Pražské brány se nedávno otevřela kavárna Tastodola. I jí se podařilo prostor kavárny pěkně posunout dál. Krásné barvy, originální nádobí a část výzdoby je dělaná z Lega. Káva skvělá, vlastní zákusky a koláče jakbysmet a večerní nabídka tapas talířů na Mělníku vyloženě chyběla.

Turbulentní změny pak proběhly v Mlazicích - Eva Bistro Deluxe se přestěhovalo dál od hlavní silnice - blíž k Labi, ale neztratilo nic z kvality svých zákusků, dortů a zmrzlin. Stále stojí za návštěvu. V původním prostoru se na chvíli usídlila Krafárna - pekárna s kavárnou, ale bohužel dlouho nevydržela. 

V méně veselých zprávách můžeme pokračovat velkými ztrátami naší gastroscény - skončila skvělá Restaurace bez názvu, skončilo také italské bistro I covo dé Medici na zámku a nedávno skončila i moje velmi oblíbená kavárna Marlen.

Doba covidová (v době omezeného vstupu do restaurací) však měla pozitivní vliv na oživení náměstí Míru v podobě několika stánků, které přetrvaly a nabízejí sklenku mělnického vína, točené pivo, kávu či něco na zub až dodnes.

Zajímavým stánkovým počinem je také Zmrzlinový ráj u nemocnice, který bude v létě jistě velmi oblíbeným místem. Malinkatý stánek Maják můžete v létě nalézt také na Mělnické náplavce.

Rozmach zaznamenaly také rozvozy - jak od samotných restaurací (a některé je stále provozují), tak od nové rozvozové služby Jídlo pod nos, která nabízí distribuci jídla z několika restaurací najednou.

Myslím, že se v posledním článku neobjevil podnik Třiadvacítka, ve Svatováclavské, který sousedí s restaurací U Svatého Václava (sdílí spolu kuchyni i zahrádku), ale je víc zaměřen na posezení u piva či drinku. 

Ve Svatováclavské se nedávno otevřela také kavárna U Anděla (dříve Pohodovej anděl). Prostředí je pěkné, ale nabídka je zatím poměrně průměrná - doufám, že se posunou lepším směrem.

Změna proběhla i na Blatech, z bývalého řeznictví za závorami jsou lahůdky Victoria, kde mají skvělé chlebíčky.

Další příjemnou změnou je proměna pivnice U skleníku na vietnamské bistro Bep Viet-Thai bistro, kde vaří velmi dobře (je to takový lehčí a vychucenější Zámecký dům) a dokonce je vidět do kuchyně.

Tak trochu v Asii ještě chvíli zůstaneme - Sakura Sushi čerstvě zavedla nové polední meníčka, která vypadají opravdu dobře.

kavarny a bistra

 

A na co se můžeme těšit v nejbližší době?

Rozhodně musím zmínit a vy nesmíte minout Brloh od kluků z Němého Medvěda.
To bude na Mělník opravdu velký a výjimečný počin. Představte si 4. patrovou budovu - dole Barbecue kantýna (s opravdovým americkým smokerem), o patro výš prémiový bar s drinky připravovanými jednim z nejlepších českých barmanů, v dalším patře celý minipivovar Němý Medvěd (s  možností prohlídek) a nakonec uplně nahoře sál na soukromé akce, svatby apod.

Tento rok se také má otevírat Andy's bistro nedaleko autobusového nádraží. I zde se ve stylovém prostoru (ala Andy Warhol) budou nabízet snídaně, drobné snacky, polévky a dobrá káva.

A možná se dočkáme otevření pobočky oblíbené Drákulovy krčmy přímo na náměstí Míru, podnik Drákula bude nabízet bistro verzi svých pochoutek.

Buduje se také nová, moderní vinárna vinařství Kraus v ulici Palackého.

 

Na jaké akce se můžeme těšit?

Nejbližší akcí je v pátek 24. června Mělník ve varu. Koná u příležitosti promítání oceňovaného filmu Bod varu, který v jednom dlouhém záběru nahlíží do provozu a vedení uznávané restaurace. Určitě si ho nenechte ujít. Gastroakce bude probíhat v parku před MKD, představí se první pochoutky z Brlohu, Kafe Mělník zajistí nápoje a DJs se postarají o příjemnou atmosféru.

Další doporučeníhodnou akcí bude v pátek 9. července oblíbené Moře u Mělníka, což je vlastně mělnický gastrofestival, který je vyvrcholením dnů plných divadla a hudby na Mělnické náplavce.

Musím zmínit také pravidelné sobotní Mělnické trhy na náměstí Míru - každé sobotní ráno je tam co ochutnávat a nabídka se stále rozšiřuje a proměňuje (jednou to jsou skvělé vafle, příště domácí uzeniny, jindy pečivo a sladké z místních kaváren).

Nakonec nesmím zapomenout ani na velké Mělnické vinobraní, které se těší stále většímu zájmu zajímavých foodtrucků. Radniční dvůr se v průběhu akce stává místem k ochutnání delikates z místních restaurací spárovaných s mělnickými víny.

Stejně tak vzestupnou gastro-kvalitu zaznamenává i Mělnický košt, který se koná 13. srpna.

 

A jelikož je doba výletů, tak vše uzavřu několika stručnými tipy v okolí:

  • Na Hlavní 23, Březiněves - kuchyně na úrovni, nápadité dezerty, dokonalá obsluha

  • Zlonínský dvůr, Zlonín - vesnická restaurace naprosto současně a moderně, skvělé snídaně

  • Statek Líbeznice, Líbeznice - pěkné prostředí, rozmanitá nabídka

  • Jerry's pub, Mělnická Vrutice - americké rychlovky, před a nebo po výletě na Kokořínsko

  • Kavárna Klícka, Klecany - skvělá káva a zákusky, vždy milá obsluha

  • Kavárna-bistro Na Výsluní, Jahodárna Vraňany - cokoliv s jahodami, ale i obrovský výběr zboží v nové prodejně

Těch tipů v okolí mám mnohem, mnohem víc, ale nechám si je na příště. A nebo budu rád když mi do komentářů pošlete svoje tipy, schválně jestli se společně shodneme.

 

Bonus:

A kdo dočetl až sem, dozví se, že připravuji maličkatého skládacího průvodce po nej mělnických podnicích. Dal jsem vedle sebe 9 fotek z vybraných podniků a vypadá to fakt dobře, tohle město má co nabídnout!
Průvodce je určený pro návštěvníky města a je to samozřejmě silně subjektivní záležitost (tak je to správně - jsou tam jen vyzkoušená, osobní doporučení).

Užívejte si gastra a léta, nebo rovnou gastroléta!
Raist

 

 

 Ostatní

https://www.traditionrolex.com/7