https://www.traditionrolex.com/7

 Mělnický košt - Mělníkem prolétne víno | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Mělnický košt - Mělníkem prolétne víno

O víkendu proběhne další ročník Mělnického koštu, který je mnohem více vinný než samotné vinobraní. Loňská sklizeň byla nadprůměrná a podle několika vzorků, které jsem mohl ochutnat, rok 2015 patří k těm pěkným. Moc pěkným. Další roky máme tedy co pít. A letos, i když jarní mrazy značně vyhrožovaly, není zdaleka vše ztraceno. Víno bude tedy snad i letos.

Příležitostí, kdy člověk může na Mělníku potkat víno na každém rohu, je skutečně jen několik. Vždy se na dva nebo maximálně tři dny do města přiřítí a zase tiše, poté co nám vyprchá z hlav, odvane dál, na jižní Moravu, kde si žije svým životem po celý rok. A stejně jako posledně, budu si klást otázku, proč Mělník vínem nežije stále, celý rok? Proč na víno nechodíme více a častěji? Proč na víno mnohem více narazíme v mnohem méně vinařském regionu v Kutné Hoře? Proč zde vinařství nezaměstnává více lidí? Proč se dostává tak obrovské podpoře ze strany města vykřičenému vinobraní a proč neexistuje kontinuální podpora rozvoji města ve vinařském duchu?

Velká část obyvatel Mělníka denně dojíždí do Prahy. Nestálo by za to, aby naopak více Pražáků jezdilo do Mělníka za vínem? A více Mělničáků zůstávalo na Mělníku, aby zde pracovalo ve vinařském zemědělství a vinařské agroturistice? Bylo by to moc fajn. Mělník není transitní město, mohlo by se stát městem cílovým.

Se svoji dominantou zámkem a s vinicemi pod ním, s venkovskými vinařstvími v Mlazicích, se zapojením Liběchova a jeho vinic, se Školním statkem a Vinařským domem Mělník Chloumek, tedy se subjekty dohlížející na mělnické vinařství přímo akademicky, s vinařstvím paní Lobkowiczové i s podnikem pana knížete Lobkowicze, ale i s drobnými vinaři z okolí, jako je pan Kříž, nebo vinařství v Jeviněvsi, pan Hána a další, s tím vším již dnes Mělník vytváří pěknou nabídku.

Možná leckdo slyšel o nejen lyžařském areálu Monínec. Jeho duchovní otec Jaroslav Krejčí starší, když kdysi přebíral nefungující socialistický objekt, mnoho skeptiků se mu vysmívalo. On, díky své nekonfliktní a pracovité povaze, vybudoval u Sedlce Prčice moderní lyžařský areál, kam jezdí deseti tisíce návštěvníků z Prahy a jižní části našeho kraje. Za jeho úspěchem nestál boj s konkurencí. Naopak. Spolu s dalšími podnikateli se v tomto mikroregionu  spojili a pomocí incomingového marketingu vytvořili turistický produkt, kvůli kterému už byl důvod na Monínec přijet. Když si půjdete zahrát golf k Františkovi, u Jardy dostanete 15% slevu na oběd. A když si zaplatíte ubytování u Jardy, sleva na golf bude též 15%. Když mám hotel plný a zavolají mi další hosté, pošlu je ke konkurenci. Čím více návštěvníků dorazí, tím lépe pro všechny. Sám jeden podnikatel nikdy ničeho takového v turistickém ruchu nedosáhne.

V čem vidím problém Mělníka je to, že zde mezi podnikateli panuje velká rivalita. Od postmanželských zámeckých sporů počínaje, po pocit výlučnosti některých vinařů, daný svými enologicky zdatnými předky, konče. Zástupy degustace chtivých Pražáků asi do mikrovinařství pana XY jezdit nebudou. Vytvořme jeden produkt, obdobně jako kdysi pan Krejčí na Monínci, kvůli kterému sem zástupy Pražáků na víno jezdit budou. Společné brožurky všech vinařů, vinařská (cyklo) stezka, obchod s veškerými víny vyrobenými na Mělníku a pro marketingovou zajímavost i s některými vyrobenými v Melniku (https://en.wikipedia.org/wiki/Melnik,_Bulgaria ). Sklípky s možností objednávky i pro menší skupiny, zajištěný odvoz do Letňan po skončení degustace, hotýlky a apartmány s propojeným slevovým systémem, společné internetové stránky s možností online rezervace ochutnávek, ubytování, restaurací a prohlídek všech zajímavostí Mělníka, tematický občasník, facebookový profil, atd. atd.  

Vím, že se opakuji, ale nějak vnitřně jsem přesvědčen, že turisticko sociální projekt Mělník - město vína je pro naše město šancí. Na podzim budou probíhat krajské volby a kraj do podpory cestovního ruchu dost zasahuje. Nabízím tuto vizi jakémukoliv politickému subjektu, který by ji podpořil. Snad s výjimkou komunistů, ti své projekty na Mělníku již předvedli a dodnes jsme se s nimi nevypořádali.

 
https://www.traditionrolex.com/7