Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!
Muzeum M

Principy komunální politiky

Letošní volby v plné nahotě odhalily základní principy komunální politiky v tomto státě. Mělník je přímo ukázkovým případem. O co jde tedy v první řadě? Jen a jen o prachy...

Je nutné si uvědomit, že z pohledu Mělníka je radnice (myšleno město Mělník jako subjekt) jedním z největších zdrojů příjmů pro místní. Nejde zde jen o značný počet zaměstnanců na radnici (jedná se prakticky o jednoho z největších a zejména zcela bezpečného zaměstnavatele) , ale i velký zdroj peněz pro podnikatelskou sféru . Krize nekrize, radnice každý rok musí utratit desítky miliónů korun za různé služby. Jedná se o údržbu a opravy budov, chodníků a ulic ve vlastnictví města. Ošetřování zeleně, údržba veřejných prostranství a odpadové hospodářství. Patří sem i starost o základní a mateřské školy, památkově chráněné objekty, kulturní instituce. V poměrech Mělníka není žádný podobný subjekt s tak velkou ekonomickou silou. A právě z tohoto důvodu je i boj o pozice v rámci radnice tak silný a vyostřený.

Buďme konkrétní - v roce 2010 šlo dle schváleného rozpočtu na opravy cca 35 miliónů korun. Investice 38 miliónů. Životní prostředí 30mil.. Takže jenom zde je přes 100 miliónů korun, které město musí někomu zaplatit. A to už je takový balík peněz, že stojí za to o něj se rvát.

Už slyším zásadní námitku. Vždyť jsou výběrová řízení. Ano, bezesporu, a dokonce musím říct, že i zcela korektně pořádaná. Jenže - zde jsme u základního problému. Musíte o nich vědět. Běžný podnikatel opravdu nemá čas každý týden běžet do podloubí radnice a číst na úřední desce vyhlášená výběrová řízení. Potřebuje dostat o nich informaci. Pokud ji máte dostatečně včas a kvalitní, získáváte jednoznačnou konkurenční výhodu. A vzhledem ke skutečnosti, že pro akce je vždy plánován i předběžný rozpočet, není problém se chytit i s cenou. Vše je naprosto v rámci zákona a pravidel. V informační společnosti je nejdůležitější informace. Pokud máte své lidi na správných místech, máte i informační servis. A vítězíte. V daním okamžiku už naprosto čistě a legálně.

Za informační servis je nutno platit. Představa igelitky plné peněz je ale směšná a patří tak někdy do 90. let minulého století. V současné době jsme ve fázi sponzoringu politických stran nebo výhodných slev, případně zaměstnání těch správných lidí na správných místech. Opět je vše naprosto "křišťálově čisté". Sice pokud víte, můžete mí i poměrně přesnou představu o funkci systému. Ale tím to končí, protože neexistuje jediný věcný důkaz. Vše je zcela košer.

Pro "správné" fungování systému je tedy nutné vybodovat síť z osvědčených lidí. Ideální řešení je napříč politickým spektrem. Jen tak lze do značné míry eliminovat drobnou nepříjemnost zvanou volby. Zde je ještě jeden zajímavý paradox. Čím je větší znechucení lidí a tím i menší zapojení občanské společnosti do procesu, tím lépe. Při menším počtu voličů je totiž výrazně vyšší šance ovlivnit výsledek. Stačí k tomu i malá klaka správně motivovaných voličů.

Podstatné je tedy mít své lidi na klíčových místech. A vůbec se v tomto případě nemusí jednat o post starosty. Je totiž obrovský rozdíl mezi titulární funkcí a skutečným vlivem. Tyto dvě věci mohou, nebo také nemusí být spojeny. Počet opravdu vlivných lidí může být i relativně nízký. Většina zastupitelů totiž nemá možnost (případně i schopnosti) proniknout do podstaty řady problémů. Ostatně, i já mám za sebou pár hlasování, na které nejsem pyšný. Není v lidských silách vše prostudovat a pochopit zejména důsledky některých hlasování. Zastupitel se proto musí spolehnout na informace od vůdčích jedinců v jednotlivých uskupení. A zde je opět rozhodující způsob podání informace. Sklenice je totiž vždy buď poloprázdná nebo poloplná. Objektivně je naplněna z 50%, ale sdělení v předchozí větě je vždy zcela jiné. Umění podat informaci tím správným způsobem je to, co určuje vliv, a tím i cenu jednotlivce.

Proto se v komunální politice až tak moc nehraje na politické strany. Není podstatná barva trička, zde je podstatné patřit do té správné party. Pokud v ní nejste, systém vás vcelku spolehlivě eliminuje. Protože v té chvíli neohrožujete jen postavení jednotlivce, ale přímo celou podstatu fungování systému jako celku. A to ohrožuje už příliš mnoho lidí. Pro příklad - pokud vezmu průměrný plat včetně všech odvodů státu, pak cena takové revitalizace bez DPH představovala roční plat pro cca 375 lidí. Protipovodňové zábrany budou v tomto vyjádření už přes 1000 lidí. Kanalizace Chloumek zhruba 450 lidí. Oprava ZŠ Pražská cca 85 lidí. Jenom tyto akce tedy při průměrné mzdě 24000,-Kč představují kompletní mzdové náklady na rok pro bezmála 2000 lidí. Už je jasné, co město přerozděluje a o co se vlastně hraje? Kdo řídí město, vládne i systému. Jak lze systém modifikovat například k vyšší průhlednosti?

Musíme se zde obrátit k vědě, která se zabývá obecnými principy řízení - kybernetice. Základními pravidly kybernetiky jsou některé obecně platné poučky.

Systém klade tím větší odpor, čím větší je změna požadovaná na systému. Platí přímá úměra, při velké změně velký odpor. Při systémové změně se odpor blíží nekonečnu.

Bez tlaku na změnu systém nemění své chování.

Systém, který není vystaven tlaku na změnu, upraví své chování pouze při poruše součástí systému.

Systém, který není podroben vnitřní změně, se po pominutí vnějšího tlaku vrací do předchozího ustáleného stavu.

Převedeno zpět do politiky. Bez soustavného úsilí občanské společnosti nemůže dojít ke změně. Pokud tlak na změnu ustoupí před změnou systému, systém zůstane zachován.

Z tohoto pohledu jde o nekončící práci. To nejhorší, co by se mohlo stát, je rezignace. Pak opravdu systém zůstává a naděje je v nedohlednu.

Krásný den
ing. Radim VajchrMěsto

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

4 Pane Vajchr, pěkně jste


Pane Vajchr, pěkně jste to napsal, jako ředitel MKD a bývalý zastupitel jistě "velmi dobře víte" jak to funguje.

4.2 jak to chodi...


Jak to chodi..pokud ma clovek srdecni zalezitost..

Vymysli se "penezovod". Zaridi Martinec s www.4tm.cz Na SROPu se namotivuji spravni lide.

Definuje se "potravinovy retezec". Resi starosta s "daliky" napr. bezpaterni Teplik.

Pokud se presahne "ramec" tak resi kmotri. Priklad propojeni Pasek a Janousek uplny vypis HARRASOV a.s. nebo http://www.enviweb.cz/clanek/les/68316/lesy-cr-zadavaji-podivne-marketingove-zakazky

Pokus se vyskytne "problem" tak resi pravnik, ktery je zavazan spravnym lidem (minuly pravnik).

Drobot se rozda mistnim "pratelum Snajdrum" nebo "bratrum Neumannum". Vetsi si resi "ODS stavebni" napr. Cermak a Hrachovec viz http://domaci.ihned.cz/c1-47623700-starosta-chalupa-bydli-v-rezidenci-jejiz-majitel-mu-opravuje-ulice

Zaver:
Mgr. Benesova je nazvala mistnimi gubernatory a mela pravdu.

Tedy najit dukazy (jsou) a predat utvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Hezky vecer
volic 2010 Melnik

4.2.5 odkaz


4.2.4 jak to nechodí


 

Dobrý den uživatelům serveru Melnicek.cz,

Nejsem příznivcem anonymních internetových diskuzí, nicméně závažná nařčení pisatele obcan276 nemohu nechat bez reakce.

V prvé řadě potvrzuji, že se dlouhodobě zabývám fondy EU a získáváním dotací pro mé klienty. Nejdříve jsem pracoval jako zaměstnanec městského úřadu v Mělníku, kde jsem psal žádosti o poskytnutí dotace ze SROP (Společného regionálního operačního programu), přičemž všechny, které jsem napsal, uspěly a přinesly městu Mělník desítky milionu korun. Tento pracovní poměr jsem ukončil ke dni 30. 7. 2007 a to z toho důvodu, že jsem měl lepší nabídky pokračovat v tomto oboru jako podnikatel. Těchto mých nabízených služeb využilo i město Mělník, přičemž jsem vedl přípravu projektů (zkráceně) Revitalizace, Sjezd z mostu a Azylový dům – všechny uspěly. Společnost 4TM nyní dále podniká v tomto oboru a spolupracuje cca s 15ti městy a dalšími subjekty, které mají ze získaných dotací radost, nikoliv že by se stávaly předmětem podobných nařčení.

Nyní již budu komentovat všechny zde vyřčené nesmysly, které poškozují mojí osobu a podnikání.

Nemyslím si, že by mé starosti s anonymními pomlouvači zajímali širší veřejnost, ale přesto si dovolím nezasvěceným čtenářům vysvětlit, kdy a proč tyto pomluvy vznikly.

Do doby, než jsem si vzal za ženu mojí skvělou Markétku, dceru pana starosty Neumanna, jsem byl v celku oblíbeným odborníkem, který poskytoval konzultace v oblasti získávání dotací většině místních politiků. Asi týden po této radostné události již o mně bylo hanlivě psáno v novinách a stal jsem se terčem politicky motivované kritiky. Obdobné útoky (většinou formou nepodepsaných letáků či jiných anonymních vyjádření) pokračují dodnes a to i přesto, že se od poloviny roku 2008 se z výše uvedených důvodů již o žádné zakázky města Mělník neucházím.

K výše uvedenému článku: Neuvěřitelně tento anonym tvrdí, že by bylo možné „namotivovat správné lidi na SROPu“. Všem doporučuji: zkuste psát žádosti a zkuste jít někoho takto „motivovat“. V tomto odvětví se ctí odbornost, um a je naprosto vyloučené jenom naznačovat, že byste chtěli někoho ovlivňovat. Pro zajímavost sledujte úspěšnost projektů, které jsem připravoval. Jest zcela jedno, zda-li je ve vedení poskytovatele dotace Ota nebo Pavel, procento úspěšnosti mám přibližně stejné. Snad nikdo kromě obcana276 nemůže věřit zlým tvrzením, že bych někoho mohl v tomto duchu ovlivňovat….

Jinak nerozumím způsobu skládání slov do vět, které používá obcan276. Jak „se vymyslí penězovod“? Co nebo jak „zařídí Martinec“? Co to je za nesmysly, kterým zde tleská 8 uživatelů?

Přeji hezký den.

Tomáš Martinec

4.2.4.1 S úctou k Vám, ale i ke


S úctou k Vám, ale i ke své práci, musím reagovat. To, že jste použil spojení hanlivě psáno v novinách, není podle mne příliš šťastné. Nedomnívám se, že můj text byl hanlivý. Hanlivý znamená potupný, pejorativní a ostouzející. Nedomnívám se, že takový můj článek byl. Pracuji s fakty a vyjádřeními, dávám prostor k vyjádření všem stranám a jsem objektivní. Hanlivé zpravodajství používá například bulvár.

Lucie Zikmundová

 

11.09.2008 - LUCIE ZIKMUNDOVÁ - Střední Čechy - str. 02
Příbuzný starosty dostal lukrativní zakázku

Mělník - Radnicí hýbe spor kolem veřejné zakázky na opravu centra města. Několik zastupitelů poukazuje na nestandardní postup při výběrovém řízení na poradce projektu, na který radnice získala z EU 83 milionů korun. Poradce bude mít měsíční příjem 45 tisíc korun bez daně.
Sedm zastupitelů v úterý odmítlo zvednout ruku pro firmu 4TM Solution. Společnost zakázku dostala. Stačilo na to 12 hlasů ostatních zastupitelů. Podle „rebelů“ měl majitel firmy Tomáš Martinec, který nakonec funkci dobře placeného poradce získal, k dispozici víc informací než ostatní zájemci. „Už při výběrovém řízení vznikly pochybnosti o správnosti postupu, proto jsem to rozporoval, nehlasoval pro,“ uvedl radní Jiří Čermák (Nezávislý). Pochybnosti sdělil při jednání městské rady, která měla doporučení výběrové komise potvrdit. Jenže to se nestalo a materiál na výběr poradce šel do zastupitelstva.
Pochybnosti má i další radní Dušana Dolejšová (ODS). „Zdá se mi, že situace kolem řízení neproběhla regulérně z důvodu podjatosti, střetu zájmů a možnosti nahlédnutí do materiálů,“ upozornila Dolejšová.

Ve hře zůstala jediná firma

Tři firmy oslovil přímo odbor správy majetku, nabídka visela také na webových stránkách. Jedna společnost si podklady vyzvedla přímo na radnici. „Ze čtyř firem předložily nakonec nabídku dvě, jedna byla vyřazena - nesplnila základní předpoklady,“ uvedla euromanažerka radnice Pavla Veverková.
Výběrová komise pak radě doporučila firmu Martince, který byl několik let zaměstnancem radnice a od loňska má mandátní smlouvu s městem.
Martinec se v srpnu oženil s nejstarší dcerou starosty města Miroslava Neumanna (ODS). Starosta se ale hlasování neúčastnil.
Kritikům vadí, že rada hodnotila jen jedinou společnost. Tři radní byli pro, tři proti. „V situaci, kdy se „výběrového řízení“ efektivně účastní jediný zájemce, může docházet k nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky,“ komentoval situaci Martin Lachmann z organizace Transparency International, která se možnou korupcí zabývá.
Martinec pochybnosti odmítá. „Mým úkolem je koordinovat lidi tak, aby žádost o dotace byla napsána co nejlepším způsobem,“ vysvětlil Martinec. Na starosti má pět projektů, jedním z nich je právě revitalizace. „Připravoval jsem žádost na revitalizaci. Ale to, že bude projekt potřebovat poradce, není tajná informace,“ dodal s tím, že nařčení ze střetu zájmů považuje za smyšlená.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)
 


 

4.2.4.1.1 Vážená paní


Vážená paní Zikmundová, způsob napsání článku nenapadám. Citace paní Dolejšové však hanlivé jsou - z Vámi uvedené definice tohoto pojmu jsou ostouzející. Byla zde použita slova, která naznačují  možnost spáchání několika trestných činů, což byste mohla pochopit, že mojí odbornou pověst poškozuje. Paní Dolejšovou jsem ihned po otištění jejího vyjádření písemně vyzval k vysvětlení jejího tvrzení a ta mi odpověděla tak, že mi nemá co dalšího říkat...

Pro úplnost jsem tuto paní dále informoval, že pokud bude dále pokračovat v poškozování mého dobrého jména šířením lží a pomluv, budu se tomu bránit soudní cestou. Od této doby poškozování z této strany ustalo a bylo zahájeno povětšinou formou anonymních sdělení.

Jelikož znám názory zdejších uživatelů na pojem trestní oznámení, věřte, že já tento nástroj nijak hanlivě nevnímám. Často je to jediná možnost, jak se účinně bránit a je legitimní ji využívat.

Zdravím a doufám, že časem budu moci přispívat i zajímavějšími texty.

TM

4.2.4.1.1.2 PČR rozhodne určitě spravedlivě.


Dobrý den všem čtenářům, jelikož je zde v několika příspěvcích skloňováno moje příjmení musím reagovat.

1) Ve výše uvedeném příspěvku pana Martice je lež, prohlašuji - nikdy jsem anonymní formu sdělení nepoužívala a používat nebudu a hlavně nemusím, vždy se pod svoje slova nebo věty podepíši. Stejně tak jako od začátku zde na Mělníčku. Tolik na vysvětlenou, aby si to někdo nevysvětloval jinak nebo opačně.

2) Jako bývalá radní a zastupitelka města jsem byla podle zákona o obcích povinna hájit zájmy města a současně s tím transparentně odpovídat novinářům a redaktorům na položené otázky. Mně se situace jevila, tak jak jsem řekla novinářce.

3) V souvislosti s citovanou kauzou jsem byla podat vysvětlení na PČR a předala všechny dostupné materiály předmětné a související. Teď už objektivně rozhodnou vyšetřovatelé PČR. Všechno ostatní už jsou jen domněnky a názory z jednotlivých úhlů pohledu.  

 

Musíme si vzájemně uvědomit, že nikdo není dokonalý ( i když si to hodně lidi o sobě myslí ) a nic není, jak na první pohled vypadá. 

 

Všem přeji krásný podzimní den.

     

4.2.4.1.1.2.2   Ad 1. Paní


 

Ad 1. Paní Dolejšová, příště si prosím pečlivě přečtěte článek, než někoho nařknete ze lhaní. V mém příspěvku jsem neřekl, že jste psala anonymní letáky.

Ad 2. Vidím, že význam svých slov dodnes nechápete a nevidím možnost, jak Vám je již vysvětlit.

Ad 3. Buďte tak laskavá a přestaňte mojí osobu neustále kriminalizovat spojováním s nějakými „kauzami“. Nikdy jsem nebyl v žádné kauze vyšetřován Policií ČR, nevím o tom, že by na mojí osobu bylo někdy podáno trestní oznámení  a zatím jsem ani neměl zkušenost s podáváním nějakých vysvětlení téže instituci. Velice Vás prosím, abyste přestala vytvářet dojem, že mojí osobu někdo vyšetřuje.

TM

4.2.4.1.1.2.2.2 Opět musím reagovat.


1. Pane Martinče, přečtěte si po sobě Váš příspěvek, zde skutečně píšete o anonymní formě. Musím se bránit - udělal by to tak každý.

 

2. Podle mého názoru, vůbec nechápete práci zastupitele, který musí reagovat na dotazy novinářů. Pokud jsem si přečetla příspěvky postupně, já nebyla pane Martinče první kdo začal rozebírat článek z roku 2008.  

 

3) Myslím, že je zbytečné cokoliv dodávat. Nechci se opakovat, ale pokud chceme reagovat je potřeba pečlivě číst předešlé příspěvky. Žádný dojem není vytvářen, je pouze vysvětlena realita. Nežijeme ve virtuálním světě.

 

4) Na tomto webu nehodlám nikoho školit, urážet, a  ani si nechci touto formou vyřizovat stará nedorozumnění. Před nikým se nepovyšuj, ale také se před nikým neponižuj. Mělníček považuji už téměř tři roky za seriozní web, kde se občané mohou dočíst informace, na které nemají čas nebo k těmto informacím nemají přístup. Nemám v úmyslu čtenáře Mělníčku unavovat stále dokolečka vysvětlujícími příspěvky kdo z koho. Bydlíme na malém městě a všichni si názor na druhé udělají. Není potřeba přesvědčovat občané dlouhými citacemi o bolestivém " šlápnutí na kuří oko ". Lidé z blízkého okolí nás znají a ostatní se mohou postupně přesvědčit samostatně.

 

Zdravím Dušana D.  

 

4.2.4.1.1.2.2.1 Pane Martinec, reakce paní


Pane Martinec, reakce paní Dolejšové silně připomíná to pořekadlo o potrefené huse. Před volbami jsem se jí opakovaně ptal na výsledky její práce, proč seděla ve 4 komisích atd. a také nikdy neodpověděla. Vůbec se s ní nebavte, není to pro Vás důstojné.

Koukal jsem na ty projekty, které jsou díky Vám stavěny z fondů EU v našem městě ale i v jiných a držím Vám palce – nechť je jich ještě více!! Při Vaší úspěšnosti musíte počítat s tím, že se závistivci budou stavět na hlavu…

Jirka

4.2.4.1.1.2.2.1.1 Škoda že pouze 10 týdnů a dva dny.


Pane JirkoP. škoda, že jste zaregistrovaný na Mělníčku pouze 10 týdnů a dva dny. To Vás omlouvá z neznalosti mé dosavadní práce. Pane JirkoP. už dva roky a 8 dní informuji čtenáře o činnosti radních a zastupitelů. Popisovala jsem čtenářům naše společná rozhodnutí a organizační postupy na radnici. Myslím, že archiv příspěvků hovoří za pisatele.

Vážený pane JirkoP. nerozumím Vašemu příspěvku, nevím jak jste to myslel. Jen doufám, že jako zaregistrovaný nováček chápete, že každý člověk má právo na obhajobu, když je nařčen z nepravdy. Velmi Vám touto cestou děkuji za pochopení a porozumnění.

Pro mě bylo a vždy bude důstojné se bavit se všemi občany a potažmo se svými klienty. Jsem mezi lidmi hodně ráda a nedělám rozdíly.

Přeji Vám pane JirkoP. hodně úspěchů a štěstí. Dušana Dolejšová 

4.2.4.1.1.2.1 PČR nic nerozhoduje


PČR nic nerozhoduje.. u nás máme nezávislé soudy.

4.2.4.1.1.1 děkuji za


děkuji za vysvětlení

zik

Obrázek uživatele Honza Čé

4.2.3 pjenkne


nebo vůbec ne pjenkne... Sad

alespoň jsem zjistil, že ihned.cz je docela fajn zdroj informací, ani jsem si toho dříve nevšiml (a to Blesk fakt nečtu) - tak si ho zkusim dát k výběru na úvodní stránku browseru 

a jak jsem z článku na ihned.cz klikal, doklikal jsem se až k pěkné fotce na http://www.missgolf.cz/02/turnaj/smich.jpg - zde známí kluci šikovní jsou tu pěkně pohromadě a veselí (Sádlo, Janoušek, Pašek v r.2002) - a pardón, koukám v dalším svém příspěvku mě občan276 s odkazem na fotku předběhl - alespoň vidim, že cesty páně internetu vedou ruce naše podobnými směry

achjo

4.2.2 Aktuálně k tématu:


4.2.1 :-)


Velmi trefné... Laughing out loud

4.2.1.2 pochopeni chobotnice


je to vlastne jednoduche..

http://www.missgolf.cz/02/turnaj/smich.jpg
http://www.harrachov.cz/mesto/doku/uzem.op.st.u.pdf (strana Cool

Randak rekl "Bratrstrvo kocici pracky".

4.2.1.2.2 i google toho "ví" spoustu...


Nedalo mi to a hledal jsem více méně nazdařbůh na internetu - a našel mimo jiné i zajímavé spojení s předsedou Věcí veřejných... Dost možná to pro mnohé nebude novinkou či překvapením, ale mě to zaujalo, přestože se nejedná o "mělnickou záležitost":

http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/118352/Radek-John-Nepruhledne-firmy-statni-zakazky-stret-zajmu-a-nevera.html

4.2.1.2.1 :-)


Já jsem tady tato spojení a tyto notoricky známé dokumenty nechtěl vytahovat jako první, aby mi to někdo neotloukal o hlavu jako "přihřívání polívčičky". Ale sami vidíte, že partička která rozhodla o modrooranžové koalici na mělnické radnici a obsazení míst v Radě skutečně existuje a není to výplod předvolebních myšlenek p. Schweigstilla. Tito lidé dokonce velmi silně ovlivňovali i složení kandidátek, a to nejen v ODS a jejím béčku.

 

Pro Vás, kteří netušíte o co jde - na uvedené fotografii jsou v nejlepší zábavě známý pražský šíbr, notoricky profláknutý kmotr v pozadí ODS Roman Janoušek (jinak relativně čerstvý majitel některých pozemků v trase případného obchvatu města Mělníka), mělničtí podnikatelé p. Sádlo a p. Pašek. Ve druhém dokumentu jsou druzí dva pánové ve spojení s Romanem Roubíčkem a Sašou Klimešem (u toho je třeba objektivně konstatovat že v tomto případě jde o spojení profesionální, ostatní nehodnotím).  

4.2.1.2.1.2 EU tunely


Zaciname razit EU tunely..

Jeste to moc neumime..tak treba privatni hotel (Martinec cerstve po skoleni na SROP, zamestnanec MU)

Priklad: http://www.4tm.cz/ke-stazeni/reference/Projektovy_list-Ludmila.pdf

Snajdr spolehlive poresil. Zaucoval se jiz Cechura, ktery se nyni stal "dvojnikem" http://www.cmconsultcz.eu

(Kdyby polovina naroda necetla pouze Blesk..)

4.2.1.2.1.2.1 jaké tunely?


 

Jak můžete použít spojení EU tunely se získáním dotace ze SROP a podnikatelským subjektem, který provozuje hotel Ludmila? To už je skutečně neuvěřitelné. Ano, na tomto projektu jsem se podílel jako zástupce města Mělník v rámci partnerské spolupráce, kde jsem byl v pozici zaměstnance, a to poskytováním bezplatného poradenství při přípravě podkladů k žádosti o poskytnutí dotace a dále při administraci projektu. Bylo to má iniciativa, když jsem chtěl, aby město Mělník bezplatně radilo uchazečům o poskytnutí dotací, a jsem naprosto přesvědčen, že to bylo prospěšné pro rozvoj města a spádové oblasti. Na projektovém listu toto mé postavení v projektu netajím, zcela otevřeně ho prezentuji.

TM

4.2.1.2.1.1 Who is who? :-)


Mohu poprosit o bližší identifikaci těch vysmátých hochů na zmíněné fotografii? Postačí je jmenovat zleva doprava (pokud se tak již nestalo). Mě jakožto politicko-zákulisnímu neznalci nezbylo, než si jen na tamějších webových stránkách "ohřát oko" shlédnutím soutěžících finalistek a konstatovat, že bych se tuze nebránil zasednout v "porotě"! Laughing out loud

4.2.1.1 o co tady jde?


Sice je to trefné a nejspíš to takhle opravdu funguje, mám ale pocit, že si tady nově registrovaní řeší nějaké "soukromé účty". Jeden anonym za druhým osočuje toho či toho,...

4.2.1.1.1 Ať tak a nebo tak...


Ať už je to jakkoli, Mělníček má (jistě i díky tomu, co popisuješ) už 2501 registrovaných uživatelů. Smiling

Jestlipak se tu někdy všichni sejdeme? Laughing out loud

4.2.1.1.1.1 revitalizace Martince


Jak to dopadlo v jinych mestech s panem Martincem...

Brandys:
http://www.info-brandys.cz/kauza-revitalizace-namesti/

Neratovice:
http://neratky.cz/discussion/opinions:discussion.discussion.add(632,20325)?uid=9f7a667a71e7d0c009d923cccede065c

4.2.1.1.1.1.2 jednoduchá odpověď


 

Nabývám dojmu, že obcan276 po mně něco chce – klidně mi napište, usnadním Vám práci s vyhledáváním informací, o jejich překroucení se jistě postaráte sám.

K projektu Revitalizace Brandýs: k tomuto projektu jsem byl přizván formou poptávky cca 3 měsíce před podáním žádosti o poskytnutí dotace a to zřejmě na základě mých dobrých referencí. Projekt uspěl, město získalo maximální výši dotace 30 mil. Kč a tímto má zakázka úspěchem skončila. Skutečně nemohu za to, že se projekty Revitalizací staly předmětem politického boje, v rámci kterého (slovy dva lidé) použili mé jméno: pan Blahút z Brandýsa poměrně slušnou formou a jakýsi anonym Jaroslav z Neratovic (nebo možná z Mělníku).

K projektu Neratovice: Projekt Revitalizace byl dlouhodobě zakotven v PSER (Plánu socioekonomického rozvoje města). Připravován byl s vizí, že se město bude ucházet o dotaci ve výši 92,5% z ROP Střední Čechy a v objemu cca 40 mil. Kč. Zpracováním a oceněním projektové dokumentace však vznikl rozpočet na cca 80 mil. Kč, přičemž podmínky ROP SČ umožňovali v tentýž moment získat max. dotaci ve výši 25 mil. Kč. Hledali jsme řešení alespoň v částečné realizaci, ale nenašli jsme takové, aby bylo rozumně financovatelné z prostředků města – proto byl projekt zastaven rozhodnutím rady města, tedy nebyla podána žádost o poskytnutí dotace – lituji, ale ani zde není žádná aféra, zkrátka se během 12 měsíců přípravy natolik změnily podmínky dotačního titulu, že jež nebylo možné projekt financovat.

Pokud by obcan276 neměl zájem jen mě poškozovat, mohl by si má tvrzení ověřit u starostů těchto měst.

Zdravím

TM

4.2.1.1.1.1.2.1 EU finance


Ja bych se nezamotaval byt panem Martincem..Proste vyzkousena "ODS akce" z Melnika jinde nevysla.
Cisla zde:
http://neratky.cz/articles/view:articles.articles.id(632)?uid=617d6d2aac7a428a2e6fe2fcbea5e4e0

Ach..pokud by se penize nerozkradly "po ceste" tak urcite hezka myslenka Bruselu na podporu novych statu EU.

4.2.1.1.1.1.2.1.2 Tento způsob komunikace


Tento způsob komunikace je přesně tím důvodem, proč mnoho podnikatelů nevstupuje do politiky. Nějaký anonym bude stale vyvozovat tentýž skandalizující závěr a škodit, ať mu bude vysvětleno cokoliv. Vámi uvedený odkaz přeci potvrzuje má slova z předchozího článku. Domnívám se, že situace s projektem Neratovic je dostatečně vysvětlena.

Čtenářům bych chtěl říci, že jsem podnikatelem, nikoliv politikem. Jedinou mojí kvalifikací pro tyto diskuze je fakt, že jsem se stal zetěm pana Neumanna. Ve všech článcích je na toto odkazováno, ať je to v Neratovicích, či Brandýse, a autory jsou vždy opoziční politici.

TM

4.2.1.1.1.1.2.1.1 Smazáno


...

4.2.1.1.1.1.1 omlouvám se


Já se omlouvám, ale zdá se mi, že jste jeden z lidí, kteří se nedostali do vedení města a teď sekáte kolem sebe. Asi měsíc před volbami začala probíhat předvolební kampaň, kde jste na to mohli upozornit. Nestalo se. Proč? No protože po volbách by jste neměli šanci uzavřít koalici s ODS. Nebylo by to v tu dobu výhodné. Tak v čem jste lepší?

Obrázek uživatele raist

4.2.1.1.1.1.1.1 neomlouvejte se


Netuším kdo je nebo není občan276, ale pan starosta sám žádal aby byla předvolební kampaň vedena férově. Takže na to lze nahlížet i takto. 
 

4.2.1.1.1.1.1.1.1 velky patek..


Predpokladame, ze volicum a novinarum vysvetli.

Bydliste pana Mikese..
Pristehoval do Vsetat: http://www.brandysko.cz/data/File/telegraf/telegraf_1004.pdf
Kandidoval neuspesne: http://stredocesky.cssd.cz/s114883/s1827/s114993/s114994/a421189.html
Zapomenul, kde bydli:
http://www.ctiradmikes.cz/kdo-jsem

Starosta by nestihnul..
Jednoduche budou machinace s pozemky pro akci "Prutah" (AutoR, Auto Jarov,..)

Bude 21. vyroci a panove zapomenuli duvody!

4.1 Pane hádej


Pane hádej, z Vašeho příspěvku je cítit ironický podtext, ale možná vysvětlíte důvod.

 

Věřím, že úzké skupině lidí se nemohou líbit konkrétní slova, konkrétní popisy stavu komunální politiky na Mělníku. Dlouho mluvit a vlastně neříci konkrétně nic. To bylo do nedávna moderní rétorikou u nás na městě.

Nazvat věci pravými jmény je čin hodný obdivu, jelikož člověk si někdy sype popel na vlastní hlavu. Ovšem každý občan přivítá transparentnost dění i za cenu možných " zakopnutí " sdělených nahlas. Nikdo není robot, a nikdo není neomylný, ale rozdělovat materiály, které mohou jít do éteru a materiály, které nemohou jít do éteru se mi zdá zavádějící.

 

Informovanost nemůže způsobit nedůvěru, jelikož se vše napíše, poví a je malá pravděpodobnost tvorby spekulativních příběhů.

 

Jen tak dál, pište a vysvětlujte.

3 Z mé oblíbené knihy...


Dovolte abych citoval jeden velmi podnětný úryvek z knihy Poslední kontinent od T. Pratchetta (část z cyklu Úžasná Zeměplocha):

 

"Jeden z náčelníků dokonce zašel do vězení a navštívil předsedu vlády.............."

"A proč za ním musel jít do vězení?"

"My strčíme všechny naše politiky, hned poté co jsou zvoleni, do kriminálu. Vy ne?!

"Proč?"

"Ušetří to spoustu času"

 

 

Kéž by to tak snadno šlo i u nás... Laughing out loud

Obrázek uživatele pa.well

3.1 pratchett


Jo, v Pratchettovi je spoustu takových reflexí ze života. Obyčejné lidské moudrosti. Je to i můj oblíbený autor - zejména knížky o Hlídce ... Smiling

2 Vynikající úvaha!


Kdybych jí měl hodnoti jako vyučující, udělím jednoznačně výbornou. A proč? Perfektně postihuje podstatu toho humbuku kolem voleb a popisuje situaci týkající se konkrétní skupiny lidí kolem vedení města. Nezabíhá do slepých uliček a trafuje se tam kam má. Skvělá práce!!!

Obrázek uživatele pa.well

1 Díky


Děkuji za osvětlení fungování celého systému, které snad ne, že by člověku nedošlo, ale takto pěkně formulované může pomoc si věci patřičně srovnat.

Mám jen tuto poznámku: běžný podnikatel by měl být schopen si udělat čas a zjistit si informace o veškerých chystaných investičních akcích v jeho oboru v dané lokalitě. Z toho se prostě nevykroutí. Pokud to nezvládne, ať nepodniká. Je ale pravda, že na to by měla navazovat možnost získání veškerých podkladů od investora k předložení kvalifikované cenové nabídky, která bude mít šanci v konkurenci ostatních uspět. A tady to asi opravdu díky různým podnikatelsko politickým vazbám vázne.

Cestou z tohoto klubka je maximální transparentnost a informační otevřenost městských zakázek.

To nám před volbami slibovala téměř všechna uskupení. Tak doufejme ...

1.3 Preference jen určitých firem.


Jen dodám, že některé strany měly (možná jen jedna strana) dokonce ve volebním programu preferenci mělnických firem u výběrových řízení. To myslím, že zrovna není ta nejlepší cesta. Osobně nechápu, že se něco takového může v programu vyskytnout. To by pak nebylo žádné výběrové řízení, ale fraška.

Obrázek uživatele Alexander Klimeš

1.3.1 Nerozumím, proč při


Nerozumím, proč při stejných nabídkách nemůže město preferovat místního dodavatele

Nerozumím, proč by kritéria zadávací dokumentace nemohla obsahovat hodnotící prvek, zvýhodňující region /jiné investice, sponzoring etc./

Je to prostě myšlenka, se kterou lze - v mezích zákona a při zachování rovných podmínek - pracovat.

1.3.1.3 nejsem právník


Dobrý den pane Klimeši,

Já nevím, jak moc pravděpodobné je, že nabídky budou stejné? Ale pokud by se tak opravdu stalo, tak je dle mého názoru čistě na výběrové komisi koho a proč zvolí, na tom asi není co měnit a klidně se dá "místní" firma podpořit.

Nejsem právník, ale nějaká "regionální" podmínka by se mi zdála jako diskriminační. V zákoně je tuším přímo uveden paragraf o rovném zacházení a zákazu diskriminace.

Je možná dobré se zamyslet i nad tím, jak fakt, že zakázku bude realizovat "místní" firma bude ku prospěchu věci. Pokud bude zakázku realizovat stavební firma s.r.o. a práce budou realizovat ukrajinští dělníci, jak bývá zvykem (nechci se dotknout místních firem a vůbec netuším odkud mají své zaměstnance), tak jaký je v tom prospěch pro město a nás občany a proč by město mělo tyto firmy tímto způsobem podporovat? Dle mého názoru je důležitější cena, záruky, sankce a hlavně kvalita.

Pochopil bych to kvůli podpoře zaměstnanosti, nebo nějakému ekonomickému smyslu, ale zase bychom narazili na diskriminaci, byť pokuty od ÚOHS jsou spíš směšné a v tom by zas takový problém nebyl.

LT

Obrázek uživatele Alexander Klimeš

1.3.1.3.1 Použiji příklad -


Použiji příklad - který je fabulovaný, ale pro pochopení postačí - notáři všichni mají stejné ceny, některá další profese mají velmi srovnatelné ceny, proč notáře z Benešova? (bude dražší o cestovní náhrady)

Místní podpora může mít řadu podob -

- podmínka nějaké investice zde,

- zaměstnání místních lidí

- duslednější lokální informovanost,

etc, to je na dlouho

1.3.1.3.1.1 Podpora místních firem


Solidní místní firma bude pravděpodobně oproti „cizí“ firmě motivována snahou nepokazit si doma dobré jméno. Vše záleží na nastavení jednotlivých kritérií ve výběrovém řízení a jejich váhy v celkovém hodnocení. Šikovným nastavením se dá do značné míry předejít i riziku napadení výběrového řízení kvůli diskriminaci a přitom se také dají vyloučit firmy nespolehlivé (např.podmínka certifikace, požadavek na reference, na délku působení na trhu…) Samozřejmě vše při zachování transparentnosti a veřejné kontroly.

Jinak se musím zeptat pana Trejbala:

Připadá Vám právní forma „s.r.o.“ méněcenná oproti jiným formám podniků?

Máte dojem, že mělnické firmy zaměstnávají víc ukrajinských dělníků než firmy odjinud? (pominu otázku zda ukrajinský dělník rovná se automaticky nekvalifikovaný dělník)

Já znám několik mělnických s.r.o., které nezaměstnávají žádné nekvalifikované ukrajinské dělníky a znám taky několik mělnických s.r.o., u kterých platí, že ať zvítězí ta nebo ona, na stavbě nakonec potkáte vždy ty samé nekvalifikované ukrajinské dělníky :)... ale to už jsme zpět u nastavení kritérií…

1.3.1.3.1.1.1 s.r.o.


Dobrý den pane Špuláku,

v mé reakci jsem se snažil hlavně zamyslet nad otázkou - Proč je lepší, aby zakázku realizovala mělnická firma? Zkoušel jsem nalézt nějaké racionální výhody z kterých bude mít město a my prospěch.

V žádném případě s.r.o. nepovažuji za méněcenné. S.r.o. jsem uvedl úmyslně, hlavně jako protipól FO podnikatelů nebo chcete-li OSVČ, z hlediska finančního přínosu pro samotné město. Pokud by totiž zakázku realizovala OSVČ a na konci roku vykáže nějaký zisk (snad i tací podnikatelé v našem městě určitě jsou), tak z toho zisku 30% skončí přímo v městské kase, narozdíl od ostatních podnikateslých forem. Možná by tedy mělo smysl upřednostit za určitých okolností živnostníky.                                                               


Určitě si nemyslím, že by mělnické firmy zaměstnávali ukrajinské dělníky méně či více než firmy z jiných měst a proto jsem také uvažoval, jestli realizace zakázky mělnickou firmou může mít pozitivní vliv na zaměstnanost v regionu.


Bohužel jsem v tom kromě "reputačního rizika"  motivujícího k "lepší" kvalitě moc pozitivních věcí nenašel.


Navíc upřednostňování mělnických firem dle mého názoru nese i riziko pro samotnou radnici. Pokud by se podmínky VŘ nastavovali výhodněji pro mělnické subjekty, určitě to spousta lidí bude kritizovat jako klientelismus a malé domu, tak jak je to v současnoti. Prostě by to radnice akorát schovala pod svůj program a podporu mělnických podnikatelů.

Hezký den

Luboš Trejbal

1.3.1.3.1.1.1.1 Díky


Díky za vysvětlení a doplnění.

1.3.1.2 Páč...


Nevím, mě to přijde aspoň subjektivně divné, krátkozraké. Budou-li soutěžit tři firmy, Franta z Kralup, Franta z Neratovic a Franta z Mělníka, a Franta z Mělníka bude vědět, že město preferuje mělnické firmy a že dost možná vybere jeho. Takže Franta z Mělníka nasadí o fous vyšší cenu a přesto město vybere jeho. Samozřejmě záleží na jak jsou nastavená kritéria, jsem to hodně zobecnil. Nicméně jak by se na to mělnické firmy koukaly, kdyby to takhle fungovalo v jiných městech a oni by v každém jiném městě, než Mělníku, utřely nos. Prostě mezi firmami musí být konkurence, ať jsou odkudkoliv.

V každém případě souhlasím se zveřejňováním všech nabídek a vysoké průhlednosti VŘ. Krásný příklad jsou Semily, kdy tímto způsobem ušetřili dost velké částky na investicích. A samozřejmě ušetřené peníze mohou použít na cokoliv jiného, klidně do fondu jak píše Čop.

1.3.1.2.1 Dobrý příklad


...a dalším dobrým příkladem třeba na online přenosy důležitých jednání, včetně přehledně řazeného archivu je Beroun. Mimochodem doporučuju prohlédnout celý web, dobrých nápadů a kvalitního zpracování je tam víc (třeba kalendář akcí v pravém sloupci).

1.3.1.1 :-)


Tuhle myšlenku tady zastupitelům vnucuju deset let. Proč by nemohl existovat jakýsi fond který by se plnil řekněme dvěma procenty z objemu každé zakázky? Pokud to bude jako rovná podmínka v každém zadání výběrového řízení, je to z mého laického pohledu úplně košer. Z tohoto fondu by se vyhlašovaly granty např. na mládežnický sport, kulturu, nebo třeba protidrogovou prevenci.

1.3.1.1.1 proč ne?


já bych tipoval, že nějaké ty "fondy" vždycky existovaly... Jen se čerpaly na jiné účely... Laughing out loud

1.2 Výběrová řízení


Zdravím,

co se týče výběrových řízení města, jsou k dispozici na internetových stránkách města, což je dle mého názoru v dnešní době dostatečné a dají se tyto výběry lehce zjistit. Velké akce jsou tam již od projektových prací atd. Zúčastnil jsem se několika těchto VŘ a některé vyhrál, některé prohrál, nikoho jsem nepodlácel, vždy to bylo na základě ceny, podotýkám, ale že se jednalo o menší akce. Co se týče velkých akcí typu povodňová hráz, nejsem na pochybách, že by zakázku za 0,5 mld. Kč, rozhodovali mělničtí zastupitelé. O zakázkách takovýchto rozměrů se rozhoduje jinde.

1.1 Palec nahrou


Diky za clanek, souhlasim s Pavlem - clovek to tak nejak tusi, jak to asi funguje, ale zde je to pekne popsane. Davam palec nahoru.

Mimochodem, i ten obrazek u clanku je vystizny Smiling