https://www.traditionrolex.com/7

 Zachraňme čajovnu! Mělnická věž v ohrožení! | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Zachraňme čajovnu! Mělnická věž v ohrožení!

AKTUALIZOVANO 2014: V současnosti je galerie Ve Věži pod záštitou Mělnického kulturního centra a zrušení kavárny v prostorách galerie již nehrozí.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - -

cajovna ve veziMělníček.cz vyzývá příznivce čajovny k připojení Vašeho podpisu pod petici na záchranu čajovny.

Petice bude ode dneška k dispozici přímo v čajovně a v kavárně u Želvy.

Text petice jest přiložen níže.

13.11. Nové informace > zde

 

Věži škodí především kondenzované výpary, které se vytvářejí při dýchání návštěvníků. Pára stoupající z čajů bohužel situaci moc nevylepšuje. Věž není ve vrchní části vytápěná, ani vybavená vhodnou vzduchotechnikou. „Výpary v nevytápěné věži způsobily rosný bod po kondenzaci všech výparů. Je kvůli tomu velmi narušena,“ uvedl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík.

Vedení města, kterému památka patří, má teď dvě možnosti. Buď rozhodnout o tom, že prostory věže nebudou dále pronajímány k provozovaní čajovny a galerie, nebo investovat do rozsáhlé rekonstrukce a instalovat vzduchotechniku a topení do vrchní části věže. „Na opravu a zajištění věže bychom si museli připravit tři až čtyři miliony korun,“ podotkl Kovářík.

Jisté je to, že město chce památku zachránit v dobrém stavu a nedovolit její další poškozování. Pokud by ovšem nedošlo k žádným úpravám stávajícího provozu, Pražskou bránu by to jistě zničilo. O zrušení čajovny ale nechce mnoho lidí ani slyšet, a to včetně vedení města. „Čajovna s galerií ve věži se stala určitým fenoménem a turistickou atrakcí Mělníka. Pokud bychom provozovnu zrušili, věž nebude žít, a to také nechceme,“ vysvětlil místostarosta.

Čajovnu a galerii provozuje ve věži už řadu let Alexandr Atanasov. Ten vyloučil, že by bylo možné ve věži zavřít čajovnu s „kafárnou“ a lidem zpřístupnit věž pouze jako galerii. „Samotná galerie nemá význam. Nebylo by možné z výdělku pokrýt ani náklady a navíc, byla by o dost menší návštěvnost,“ tvrdí Atanasov. Do věže vodí mnoho lidí i přátelé, kteří navštíví město. „Vždy, když za mnou přijede někdo, kdo v Mělníku ještě nebyl, jdeme do věže. Všichni byli zatím uneseni. Je to rarita,“ řekla pro Mělnický deník Jana Vetešníková z Mělníka.

Stav a řešení oprav Pražské brány nyní zkoumá odborná firma, která do dnešního dne podá městu návrh, jak situaci s věží řešit. Pro zachování čajovny jsou i mělničtí památkáři, pro ně bude návrh firmy rozhodující. „Naším přáním je, aby tam čajovna zůstala, ale také, aby dále nedocházelo k poškozování věže,“ uvedl Jiří Dohnal, vedoucí oddělení památkové péče v Mělníku. Instalaci moderní techniky však mohou památkáři povolit pouze v případě, že výrazně nezasáhne do původní konstrukce stavby.

Provozovna čajovny stojí ještě před dalším důležitým rozhodnutím. Do konce tohoto měsíce se k prostorům vyjádří požární technik. Vzhledem k výjimečnosti interiéru je potřeba vyřešit únikové východy. V tuto chvíli je v prostorách provozovny 33 míst k sezení, většinou však nejsou všechna obsazena. Přibližně jednou za měsíc při konání vernisáží výstav se po věži dočasně pohybuje kolem 60 lidí. „Kdybych musel dodržet například maximální počet míst kolem patnácti, skončil bych. Provozovnu bych neuživil,“ řekl Alexandr Atanasov.

Příznivci čajovny a galerie nyní chystají petici, ve které budou žádat o co nejrychlejší vyřešení situace. Soupis podpisů by měl zastupitele přesvědčit o tom, že lidé čajovnu chtějí. Podpisové materiály jsou ode dneška k dispozici v čajovně, v kavárně u Želvy i na dalších vybraných místech.

Důležité je v současné době především to, zda technická řešení schválí památkáři, a najde–li pak město na opravy dostatek financí.

Autor článku: Viktor Janovský
Zdroj: mělnický.deník.cz

 

PřílohaVelikost
petice-proti_zruseni_cajovny.pdf62 KB


Ostatní

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 Tak nějak nevím...


Petice je sice hezká, ale trochu nechápu její smysl. Snad jen, že se má do podvědomí lidí dostat informace, že má věž problémy, které je nutné řešit, to beru. Ve článku se mluví o vzduchotechnice a nutných úpravách - protože nemám dostatek informací, nemůžu se pouštět do nějakého hádání se o nákladech, ale opravdu by mě zajímalo, čeho se tak vysoké částky týkají. Když to budu tedy brát obecně, tak vlastníkem je Město, a to se má samo postarat o to, aby věž byla schopná fungovat k účelu, který je pro ni vhodný. Podle článku a toho, co sám vidím, si myslím, že režim provozu je opravdu pro Mělník přínosem, ale nemůže se přeci přelívat zodpovědnost majitele někam jinam.
Jen tak mimo téma: "Kolik že to ten vlečkový radar vydělává za hodinu?"  

Obrázek uživatele raist

1.1 re: Tak nějak...


Je pravda, ze petice by mela vetsiho smyslu, kdyby se zastupitelstvo uz rozhodlo o zruseni cajovny a o neinvestovani. Ale prislo nam, ze o sobe, o nazoru obcanu mesta, musime dat vedet driv nez se tak stane. Na jednani zastupitelstva MU koncem rijna zaznivaly nektere vyrazne hlasy proti dalsimu provozu cajovny.
V dokumentu o Akcnim planu rozvoje mesta se uvadi 1 250 000 Kc na zmenu vyuziti objektu - coz mi prijde, ze se s nimi jiz tak nejak pocita. A muj osobni nazor je, ze to bude investice do nejake te odsavacky par, podpore protipozarnich podminek a predevsim vyklizeni stavajici cajovny - tak proc to neobratit a naopak cajovnu podporit. Ale samozrejme bude nejlepsi vyckat nazoru odborniku a jejich oceneni potrebnych uprav.
Petice vznikla proste proto aby nasledne odpovedni urednici nezvolili nejjednodussi reseni cimz by mohlo byt zruseni cajovny.

1.1.1 No... pokud je taková


No... pokud je taková zmínka v Akčním plánu rozvoje města, tak se bojím, že na té změně má někdo zájem a připravuje si půdu. Pokud to tak není, budu jedině rád. Díky za podrobnosti - v tom případě to smysl má a doufám, že to bude mít i nějaký efekt.


https://www.traditionrolex.com/7