Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.

Zpravodajství

Září 14, 2017

14:37
Mělník – Výstava Čtvero ročních období byla zahájena už v úterý ve vstupních prostorech Regionálního muzea Mělník. Žáci 3. A Základní školy Jungmannovy sady pod vedením Andrey Doležalové, zde představují svá výtvarná díla z celého minulého školního roku. Jak vidí třeťáci čtvero ročních období, napoví barevné deštníky, kra plná tučňáků, prostorový jarní rybníček nebo paneláky v zimě. Výstavu děti zahájily krátkým vystoupením nazvaným Květinový kalendář. K vidění bude do 24. září denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. 
Kategorie: Zpravodajství
11:33
Mělník - Od čtvrtečního dopoledne je vjezd do centra města téměř nemožný. V historických ulicích města rostou obří atrakce pro všechny návštěvníky Mělnického vinobraní. Největší kulturní akce celého Mělnicka nabízí koncerty, pouť i jarmark, se koná od tohoto pátku až do neděle. V neplacené zóně v ulicích Fibichova, Pražská , Tyršova a na náměstí Karla IV. budou stát pouťové atrakce. Samotné vinobraní a hudební scéna jsou pak umístěny v placené zóně v ulicích 5. května, Palackého a na náměstí Míru. Řemeslný jarmark na návštěvníky čeká v Husově, Svatováclavské a v parku za Chrámem. 
Kategorie: Zpravodajství
10:50
Mělnicko - Opět po roce ožil starý ocelový most, téměř zapomenutý symbol Veltrus a Nelahozevsi. Na obou březích vyrostla pódia, na kterých se po celé odpoledne střídali amatérská i profesionální uskupení hudebníků. Vystřídali se tam takoví vystupující jako Ondřej Ruml, Petr Kroutil, Sestry Havelkovy, Please the Trees, Vasilův Rubáš, Jebuto, Alasdair Bouch, Exit 18, Appendixie a místní sbory.
Kategorie: Zpravodajství
10:05
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
09:28
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství
06:05
Kralupy /FOTOGALERIE/ – Mladí lidé volají po zásadní rekonstrukci kralupského skateparku, který je v katastrofálním stavu. Na sociálních sítích se o tom diskutuje už několik měsíců. Dokonce vznikla i samostatná facebooková stránka Chceme nový skatepark v Kralupech nad Vltavou. „Rampy už nemají ani barvu, protože se o skatepark město nestará. Technické služby jsem tam viděl taky jen párkrát,“ píše správce stránky na oficiálním profilu.
Kategorie: Zpravodajství

Září 13, 2017

16:55



Dnes jste se jistě z tisku dozvěděli, že Mělník získal na pořádání Mělnického vinobraní trvalou krajskou dotaci, která v této chvíli činí 300 000 Kč a o jejíž výši, se ještě jedná. Vinobraní tak bude jednou z  asi  pěti prestižních akcí Středočeského kraje. Možná zase budeme po mnoha letech pravidelně v televizi a lidé si tak na Mělník všude vzpomenou :-).

O Mělnickém vinobraní toho bylo napsáno v médiích již dost a do pátku, kdy vše vypukne, bude jistě ještě něco napsáno. Sotva jsem včera dopsal články k uplynulému DED, již dnes začínám prvním článkem o Mělnickém vinobraní. Na něm se totiž podílí i RMM ( muzeum), které mi dodává materiály a je asi nejlepší ukázkou propagace mělnické kultůry na všech frontách.

 Nezbývá tedy, než pozvánku vystavit, a aby to nebyl jen takový kratičký článek, tak si dáme ještě výstavu Kůň 2017 v Lysé nad Labem, která bude probíhat o stejném víkendu, jako naše vinobraní, a ještě přidám přehled na září ze Mšenska. Zítra si možná také prohlédneme ještě nějaké fotky z různých ročníků akce, ale nerad něco slibuji.

Vinobraní v muzeu

Mělník, 15. - 17. 9. 2017

Mělnické muzeum tradičně zve na ochutnávku českých vín v gotických sklepích z 2. poloviny 14. století a do stánku v podloubí.

Nabízíme 50 druhů českých vín vína z Mělníka, Velkých Žernosek, Litoměřic, Chrámců, Roudnice n. L. a Loun. Muzejní kavárna s posezením na historických hradbách je klidovou zónou pro ty, kteří chtějí na chvíli uniknout vřavě Vinobraní. Děti mohou využít interaktivního koutku na výstavě her a stavebnic Člověče, nezlob se! Na milovníky historie v kavárně čeká výstavka Tomáš Dohnal (1903–1993), český vinař z Moravy. Těšíme se na Vás!

Otevírací doba muzea v průběhu Mělnického vinobraní

PÁTEK: 9.00 – 17.00 (expozice, výstavy), 14:00 – 24:00 stánek s vínem, 19.00 – 24.00 (sklep) 9.00 – 24.00 (kavárna)

SOBOTA: 9.00 – 17.00 (expozice, výstavy), 9:00 – 24:00 stánek s vínem, 19.00 – 24.00 (sklep) 9.00 – 24.00 (kavárna)

NEDĚLE: 9.00 - 17.00 (expozice, výstavy, kavárna)


Lysá nad Labem - výstaviště tento víkend ( 15. - 17.9.):

Kůň 2017...
15.09.2017 - 17.09.2017
Více informací »


Mšeno a okolí v září.
16.09.2017  Závody Enduro16.09.2017  Lobeč - Pazourkobraní16.09.2017  Spirituál kvintet23.09.2017  Lobeč - Houbobraní na zámku23.09.2017  Kadlín - Plody podzimu23.09.2017  Cyklotrek24.09.2017  Zavírání šoupátek28.09.2017  Memoriál V. Mokrého - nohejbalový turnaj30.09.2017  Běh Kokořínským údolím
Zdroj: Soutok
08:22
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
08:17
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:47
Mělník – Blíží se největší akce sezóny. Mělnické vinobraní začíná už za dva dny. Město od kraje získalo navíc unikátní příspěvek. Trvalou dotaci ve výši zhruba 300 tisíc korun, kterou má jen pár kulturních akcí v celém Středočeském kraji. Smlouvy jsou již podepsané, ale krajští zastupitelé ještě budou jednat o výši trvalého příspěvku.
Kategorie: Zpravodajství
05:00
Asi každý by si přál velký jídelní stůl, u kterého se pohodlně nají i velká společnost. Místa se ale nedostává. Jak to vyřešit?
Kategorie: Zpravodajství

Září 12, 2017

18:48

Včera jste se tu mohli dočíst o mé návštěvě mimořádně otevřeného mlýna v Liběchově, ale také to, že jsem přijel s tříhodinovým předstihem. Liběchov jsem v minulosti navštěvoval především kvůli jeho okolí. Vždyť sochařské plastiky Václava Levého jsou vyhlášenou celorepublikovou atrakcí, táhne i údolí říčky Liběchovky a své kouzlo mají i lehká opevnění na takzvané Liběchovské příčce, která je však bohužel pozapomenutým pokladem historie a nenašla zatím podobné vojenské nadšence, jako v jiných koutek republiky.

Poslední dobou na sebe však opět upozorňuje i samotný Liběchov, který byl mé generaci známý především svým letním kinem a také muzeem s asijskými sbírkami v místním zámku, které byly po povodni v roce 2002 trvale přemístěny do Prahy.

Když si přečtete můj článek o DED v Liběchově v roce 2016 ( prakticky před rokem), tak se snad ani nemůžete divit, že ačkoliv jsem tam jel tentokrát kvůli mlýnu, tak až na včelín, který byl v neděli zavřený, jsem si prakticky vše ostatní celkem rád zopakoval. Loni jsem totiž uprostřed přednášky Dr. Štajnochra v liběchovské zámecké zahradě nabral kurs do zámku, abych si prohlédl prvně zevnitř výzdobu v části, která je přízemím zámku a říká se jí Salla terrena. Z té jsem zase pospíchal do areálu Rašínky, abych viděl onen tvarem i expozicí zajímavý včelín, který připomíná spíše orientální stavbu.


Letos byla dle programu přesunuta exkurze zahradou na neděli, a protože mě řečnické umění Dr. Vítězslava Štajnochra nesmírně zaujalo, tak jsem si mohl akci, která začala ve 13 hodin užít celou. Domníval jsem se však, že ještě i tak bude čas navštívit znovu sallu terrenu a málem jsem o to přišel.

 V neděli totiž byla její poslední prohlídka asi ve 12 hodin, a tak než stačila paní průvodkyně vyjít ven a zamknout dveře, tak jsem ještě stačil vběhnout dovnitř a rychle udělat čerstvě čtyři fotografie, byť ji mám samozřejmě celou v archívu z loňského roku.


Naše skupinka s Dr. Štajnochrem tentokrát nebyla zdaleka tak početná, jako loni, kdy byl ještě krásný tropický sluneční den a myslím, že to bylo trochu líto i našemu průvodci, protože když už člověk něco dělá, tak nejlépe pro co nejvíce lidí. To zná asi každý, kdo dělá něco pro lidi.


Zrovna nedávno jsem si koupil speciál Živé historie na téma antický Řím, kde je jedna kapitola věnována umění řečnit a zaujmout přítomné. A právě takovou osobností pan Štajnochr je, neboť dokáže propojit zdánlivě nesouvislá témata tak, že si prostě každý najde v jeho projevu to, co ho zaujme a zdaleka nemusí jít jen o botaniku.

Dostanete se od historie přes botaniku k filosofickým otázkám soužití  národností, které se právě tu stýkaly více než kdekoliv jinde a dospějete i k různým náboženským směrům vnímání světa. Krom toho si účastník uvědomí, čemu se říká park a co je naopak zahradou ( zámecká zahrada Liběchov), jakož i fakt, že před stavbou železniční trati v roce 1874 bylo velmi dbáno na dálkové průzory zelení ( dodnes patrné třeba v Lednicko-Valtickém areálu) a ze zahrady bylo vidět na kdysi nezalesněný Říp. Dnes je na něj možná pohled z nejvyšších pater zámku, která jsou samozřejmě nedostupná, ale těžko říci.


Zahrada z dob největší slávy je k vidění právě v knížce Jana Kiliána Dějiny Liběchova. Sledujete útvar, který připomíná hlavu bernardýna. Říká se mu scylla. Z její tlamy vytékala voda podobně tak, jako je tomu na obrázku níže.


Liběchovka zde měla v minulosti četná ramena, a tak zahrada vodou v podobě vodopádů žila.


Při naší procházce jsme narazili na velmi přítulné koně, které alespoň trochu redukují místní porost.



Zajímavostí tohoto javoru je jeho neobvyklý tvar listu. Můžete se tu i setkat s dalším zajímavým stromem, kterým je ořešák černý.


Toto jsou právě ty zmíněné průhledy. Zde se zachoval  především tento hlavní průhled ve směru od Labe.


Časem se naše skupina ještě zmenšila, což bylo dáno dopravou některých vzdálenějších návštěvníků.


Tento sloup z časů romantismu sem byl dodán dodatečně a nijak se neváže k dějinám Liběchova.


Liběchovská zahrada má i své jezírko, které jistě potěší oči každého, kdo se tu prochází.



Kozičky kamerunské i četné ovce jsou vždy milým a někdy i užitečným doplňkem veřejných míst nejen pro děti.



Ještě jsem objevil další vodní prvek, podíváme se i na časem ošlehané sochy připomínající antická božstva a závěrem jsme aspoň na dálku v porostu zahlédli oranžerii. Celá ta exkurze trvala 90 minut a je svědectvím dokonalé symbiózy člověka, který je ochotný rád vypovídat o svých znalostech, jakož ochoty posluchačů se zájmem naslouchat do úplného závěru.

Pan doktor mi mezi čtyřma očima řekl nádhernou větu: ,, A tak je to pořád stejné každý rok :-)." Tak co vím, byly to teprve druhé DED zde v Liběchově a stejné snad ani nikdy není stejné, byť se to tak někdy může zdát :-). Ještě jednou tímto děkuji za opět nádhernou přednášku a přeji mnoho zdraví a inspirace.


Měl jsem ještě dost času, tak jsem to vzal přes info centrum, kde probíhala dražba současných fotografií mlýna, a pak nahoru ke kostelíčku sv. Ducha a sv.Hrobu. ( to je celý název). Cestou jsem si prohlédl náhrobky u kostela sv.Havla a vykročil vzhůru podle těchto krásných jiřin. Mimochodem, brzy dám zase kalendář výstav v Lysé nad Labem :-).


Krásný pohled k domovu ( šel jsem to pěšky hodinu)...


.....na areál Rašínky ... a zoomem přitažené Čertovy hlavy se zrovna nepovedly, ale jsou tu jedny vydařené v archivu
.

Ozdoba kostelíka.


Křížová cesta je již po několikáté opravena a je stejně stará, jako ta lipová alej.


Tu máme zase zde.


Zde si o tom můžete něco přečíst.


A opět ty krásné jiřiny, ale tentokrát od souseda přes uličku.


Co si dáme na závěr? Milník tří krajů a hranici Sudet? Dnes ne, dnes si dáme ozdobu v podobě chmele, pokud se nemýlím. Ostatně, dole v Besedě točí dědka Březňáka :-).
A to je z letošních DED vše. Příště snad bude reportáž z Mělnického vinobraní.

Zdroj: Soutok
15:31
Neratovice – Letos poprvé proběhl Den bezpečí i v Neratovicích. První ročník preventivní akce Den bezpečí se uskutečnil na náměstí Republiky.
Kategorie: Zpravodajství
14:30
I když už podobu i interiér nové Škody Karoq dávno známe, na autosalonu ve Frankfurtu si nové SUV odbývá svou výstavní premiéru. A také se chlubí řadou vychytávek a chytrých řešení, na něž dosud "nebyl čas". Podívejte se na galerii.
Kategorie: Zpravodajství
08:08
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
08:03
Mělník – Podnapilá dívka rušila o víkendu svým příliš hlučným chováním noční klid a kopala do zaparkovaných vozidel v mělnické Zádušní ulici a na Okrouhlíku.
Kategorie: Zpravodajství

Září 11, 2017

22:01



Náhon do mlýna se bude bagrovat.

Teprve nedávno jsem se díky novinám ( Mělnicko, 5 plus 2) dozvěděl, že se s mlýnem v Liběchově něco děje. Naposledy jsem zde stanul v roce 2013, byla zde hrozná džungle a marně jsem přemýšlel, co by bylo k focení. Nakonec to byly vstupní dveře, náhon a celkové foto.

Jenže mlýn dostal loni nového majitele a začaly se dít věci. Ve veřejné dražbě totiž koupil na podzim roku 2016 mlýn archeolog a biolog Dr. Dušan Turzo, který se rozhodl památku zachránit a udělat z ní důstojný koutek kultury Liběchova za přispění dobrovolníků i finančních darů a dotací.


Zde se tok dělí. Vlevo teče jalová strouha, vpravo je pak blátem zanesený náhon pro turbínu. Voda padá až 5 metrů dolů. 

V areálu mlýna by mělo vzniknout vlastivědné muzeum Liběchovska, pořádat by se tu měly různé výstavy, kulturní program, přednášky a v neposlední řadě, se pomýšlí i na vlastní mlynářskou expozici. Stroje jsou totiž v lepším stavu, než se čekalo, zničené jsou především převodové pásy, a jak nám průvodce vysvětlil, tak bahno v náhonu na turbínu sehrálo roli dokonalé ochrany zachované turbíny proti přírodním vlivům, ale především také proti zlodějům.


Turbína totiž v minulosti dodávala proud pro veřejné osvětlení Liběchova a nahradila vodní kolo, které pohánělo samozřejmě pohonná kola a pan Turzo by ji po vyčištění náhonu rád opět rozchodil. Pak lze uvažovat, zda by třeba opět nemohla pohánět nějaká ta převodová kola, ale to už bychom se dostávali do říše fantazie. S mletím mouky, se nepočítá a zachoval se dokonce dokument, kde toto bylo zakázáno.


Pan Turzo hovoří k návštěvníkům.

Je myslím zcela zbytečné, abych zde cokoliv psal, když se vše důležité dozvíte na  http://umeleckymlyn.libechov.cz/ , nebo na https://www.facebook.com/umeleckymlyn.libechov/
Od podzimu zde probíhají především brigádní úklidové práce, kterých se mohou účastnit i dobrovolníci.

A nyní již k onomu slavnému dni, který se stal součástí DED. Otevřeno bylo pro veřejnost v neděli 10.9. od 16 hodin a později bylo toto ještě rozšířeno na 11. hodinu dopolední. Přizván byl i Český rozhlas a jedním z prvních návštěvníků byl bývalý mělnický historik Jan Kilián, který kromě knih o Mělníku sepsal i krásnou knížku Dějiny Liběchova.


Pan Turzo.

Chtěl jsem přijet do Liběchova především kvůli mlýnu již na 11. hodinu , ale zradila mě na poslední chvíli autobaterie. Díky PID a lince 369 jsem do Liběchova však dorazil ve 13 hodin a doufám, že ještě stihnu příště reportáž o tom, co jsem tu do těch 16 hodin dělal :-) Inu, již se tlačí do popředí Mělnické vinobraní a na minulost není moc čas.


Okolní kůlny jsou v horším stavu.

Z časových důvodů tedy již jen krátce. Pan Turzo nás přivítal, asi hodinu hovořil o historii mlýna, o okolních budovách a dotazů bylo opravdu dost, neboť se dostavili i někteří pamětníci, kteří ještě pamatovali konec činnosti mlýna v 60. letech 20. století. Abych nezapomněl, tak po celý den probíhala ještě v místním info-centru dražba současných fotografií mlýna a po čas mé návštěvy tam bylo tak plno, že jsem jen nahlédl ze dveří. U dveří do mlýna bylo ještě nějaké drobné občerstvení, a pak asi v 17 hodin jsme chodili na exkurze do mlýna ve 20 členných skupinkách, což bylo skutečně odpočítáváno.


Tudy voda odtéká k Labi.

Oblohu nad hlavou jsem spatřil znovu v 17.32, a protože to v sobotu jezdí na Mělník blbě ( vlak i autobus současně) po dvou hodinách, což bylo asi v 18.49 autobusem, nebo v 18.55 vlakem, tak jsem to vzal pěšky.

Beseda byla také variantou, ale tam bývá dost plno lidí a času bylo také ještě až příliš. Musel jsem však díky silnému provozu a neexistenci chodníku ( svodidla) do Malého Liběchova vystoupat po zelené ke kostelíčku, sejít po ní dolů ke špýcharu, a pak podle milníku pod tratí podle Labe k Mělníku. Přesně za hodinu jsem byl po velkém rázování doma, ale zcela zplavený.


Za 20 Kč jste si mohli koupit pohlednici ( letní, nebo zimní variantu).



Zde se pytlovalo.



Během prohlídky.



Historický elektrorozvaděč mlýna.



Výkonné válcovací stolice nahradily mlýnská kola.



Vše co se u strojů najde podléhá výzkumu.



Pohonná osa s koly pro řemenice.



U turbíny.






A nakonec ještě pohled na náhon. V pozadí budovy pivovaru.

Zdroj: Soutok
18:55
Kralupy - Přehlídka historických a retro kočárků opět nezklamala. Konala se pod rozzářeným sobotním slunkem u kralupské radnice. Pořadatelka, tamní sběratelka dětských "vozidel", panenek a všech doplňků a propriet, které k tomu patří, Věra Čížková, přichystala se svými pomocníky v dobovém oblečení poutavou férii.
Kategorie: Zpravodajství
16:15
Mělník – Potýkat se s objížďkami musí nejen motoristé, ale i jezdci na kolech. Včetně těch, kteří šlapou po cyklotrasách. Ani těm se uzavírky nevyhýbají – ať už kvůli rozmarům počasí, které přinesly hrozbu padajících stromů, nebo kvůli stavebním pracím. Právě ty jsou nyní aktuální na Labské stezce u Mělníka. A protáhnou se nejen po dobu babího léta, ale až do jara.
Kategorie: Zpravodajství
15:59
Mělník /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - V sobotu 9. září se uskutečnila již šestá výstava bonsají na Mělníku. Návštěvníci se mohli v parku u kostela sv. Ludmily kochat vystavovanými bonsajemi. Oblíbená výstava se konala po setmění, a tak vystavované miniaturní stromy byly osvětlené loučemi a svíčkami. Tajuplnou éterickou atmosféru doplňovala živá hudba a možnost ochutnání speciálních čajů.
Kategorie: Zpravodajství